IPTPP4/443-903/13-2/MK - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży używanego samochodu osobowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-903/13-2/MK Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży używanego samochodu osobowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży samochodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 1 października 2008 r. Spółka (dalej: Wnioskodawca) nabyła samochód osobowy.

Zakup został udokumentowany przez sprzedawcę fakturą VAT, na której wskazano, iż jego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Przedmiotowy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu zakupu (1 października 2008 r.) i był użytkowany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Działalność Wnioskodawcy jest działalnością opodatkowaną lub niepodlegającą opodatkowaniu. Działalność niepodlegająca opodatkowaniu daje jednak pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ gdyby była wykonywana na terytorium kraju czynności te byłyby opodatkowane (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Wnioskodawca nie wykonuje innych czynności niepodlegających opodatkowaniu i czynności zwolnionych od podatku.

Z dniem 30 września 2013 r. zaprzestano użytkowania środka trwałego i sprzedano powyższy samochód. W tym też dniu, na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura. Nabywcą była osoba prowadzącą działalność gospodarczą. Do sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosowano zwolnienie od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT, w tym także podatnikiem VAT UE.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy do sprzedaży samochodu osobowego znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, do sprzedaży samochodu osobowego znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Za powyższym stanowiskiem przemawia następująca argumentacja.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Wnioskodawca nabył samochód w warunkach zwolnienia od podatku przez sprzedawcę. Tym samym przy nabyciu podatek należny nie został naliczony i Spółka przy nabyciu środka trwałego nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Drugi z warunków określony w art. 43 ust. 2 w związku ust. 1 pkt 2 tego przepisu został również spełniony. Samochód ten bowiem był przez Spółkę użytkowany ponad pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

W konsekwencji, skoro zostały spełnione oba warunki, tj. brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług) i użytkowania przez co najmniej półroczny okres (art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług) - przy sprzedaży tego samochodu przez Spółkę możliwe było zastosowanie zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

Na wstępie należy wskazać, że z uwagi na fakt, iż wniosek ORD-IN został złożony w dniu 16 grudnia 2013 r. i jako przedmiot wniosku Wnioskodawca zaznaczył stan faktyczny, niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy, stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Zatem, z powyższego przepisu wynika, iż prawo do zastosowania zwolnienia będzie miał tylko taki dostawca, któremu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz minęło co najmniej pół roku od nabycia przez niego prawa do rozporządzania danym towarem jak właściciel.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Spółka w dniu 1 października 2008 r. nabyła samochód osobowy. Zakup został udokumentowany przez sprzedawcę fakturą VAT, na której wskazano, iż jego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowy samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu zakupu i był użytkowany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Z dniem 30 września 2013 r. zaprzestano użytkowania środka trwałego i sprzedano powyższy samochód. W tym też dniu, na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura. Nabywcą była osoba prowadzącą działalność gospodarczą. Do sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosowano zwolnienie od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stwierdzić należy, że samochód osobowy będący przedmiotem wniosku spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2, bowiem Wnioskodawca używał go w okresie dłuższym niż pół roku.

Ponadto Wnioskodawcy przy zakupie przedmiotowego samochodu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem Zainteresowany nabył ww. samochód w warunkach zwolnienia od podatku VAT.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy, należy stwierdzić że do sprzedaży samochodu osobowego będącego przedmiotem wniosku znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl