IPTPP4/443-691/13-4/OS - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-691/13-4/OS Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny samochodu osobowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2013 r. (data wpływu 23 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny samochodu osobowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny samochodu osobowego.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, pytania, stanowiska oraz uiszczenia dodatkowej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie: 10.39.Z - pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw, 46.31.Z - sprzedaż hurtowa owoców i warzyw. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym liniowym i podatnik jest płatnikiem podatku VAT. Dla potrzeb tej działalności prowadzone są księgi rachunkowe. Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od X.2010 do IX 2013 r. użytkował samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Opłaty ustalone w umowie leasingowej ponoszone przez podatnika w podstawowym okresie umowy stanowiły koszt uzyskania przychodu. Podatnik korzystał również z prawa do odliczenia VAT naliczonego. Po zakończeniu umowy leasingu Podatnik jako osoba prowadząca działalność gospodarczą skorzystał z prawa wykupu samochodu po preferencyjnej cenie tj. za 1176,49 zł plus VAT. Faktura zakupu została wystawiona w dniu 10.09.2013. Kupującym według wyżej wymienionej faktury był Wnioskodawca, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Podatnik samochód po wykupie z leasingu przeznaczył bezpośrednio na cele osobiste, czyli po wykupie samochód nie jest wykorzystywany do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, do dnia dzisiejszego wydatki poniesione na wykup samochodu nie są w żaden sposób odniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. Naliczony podatek VAT przy wykupie samochodu również nie został odliczony. Samochód nie został również wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Podatnik z majątku osobistego, czyli nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza przekazać go matce w formie darowizny. Samochód zostanie przekazany w formie darowizny matce do jej majątku osobistego, czyli nie będzie przez Nią wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie. (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Czy u Podatnika czynność przekazania pojazdu w formie darowizny podlega opodatkowaniu VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku) przekazanie samochodu w formie darowizny nie wywoła skutków w podatku VAT, ponieważ samochód został przeznaczony na cele osobiste a następnie będzie przekazany w formie darowizny, w związku z czym Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z faktury wykupu, co powoduje nie wystąpienie VAT należnego od przekazania samochodu w formie darowizny. Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przekazanie przez podatnika towarów w formie darowizny jest opodatkowane, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazania oraz darowizny wskazane w pkt 1 i 2, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

W myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów, zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezsporny. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną uregulowaną w tytule XXXIII Księgi trzeciej Kodeksu cywilnego, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca wykupił z leasingu samochód, który uprzednio wykorzystywał do działalności gospodarczej. Po wykupie z leasingu samochodu, Zainteresowany przeznaczył go bezpośrednio na cele osobiste. Naliczony podatek VAT przy wykupie samochodu nie został odliczony. Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Po wykupie samochód nie jest wykorzystywany do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca zamierza przedmiotowy samochód przekazać w formie darowizny.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że przekazanie w formie darowizny samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu. Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, natomiast Wnioskodawca nie wykorzystuje nabytego po zakończeniu umowy leasingu samochodu do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Reasumując, darowizna samochodu nabytego po zakończeniu leasingu operacyjnego bez prawa do odliczenia z tytułu nabycia tego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Przedmiotowa darowizna nie spełnia przesłanek zawartych w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy i nie może być uznana za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a więc za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Wskazać jednakże należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wobec powyższego, udzielona interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla Wnioskodawcy, a nie dla matki Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl