IPTPP4/443-467/14-2/OS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-467/14-2/OS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2014 r. (data wpływu 25 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania dokonanych w danym miesiącu dostaw - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie fakturowania dokonanych w danym miesiącu dostaw.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcaprowadzi działalność gospodarczą (głównie) w zakresie handlu materiałami budowlanymi. Specyfika zakupów dokonywanych w tym zakresie przez kontrahentów wnioskodawca (wielokrotnie będący osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej) wyraża się w tym, iż nabywcy towarów nie odbierają ich osobiście, lecz przez swoich wykonawców (przeprowadzających u nich remont, budowę itp.). W okresie prowadzenia inwestycji osoby takie dokonując szeregu kolejnych zakupów przez określony czas. Wielokrotnie domagali się oni od wnioskodawcy o wydawanie kolejnych partii towarów na podstawie tzw. dokumentów WZ, a "podsumowywanie" kolejnych sprzedaży na koniec każdego, kolejnego miesiąca (fakturą zbiorczą obejmującą wszystkie sprzedane im w danym miesiącu towary).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy podatnik może dokonywać wydania towarów na rzecz kontrahentów (w ramach jednego okresu rozliczeniowego podatku VAT) na podstawie dokumentu WZ, a przed końcem jednego okresu rozliczeniowego VAT wystawiać fakturę VAT obejmującą wszystkie sprzedaże dokonane w omawianym zakresie (potwierdzone uprzednio dokumentami WZ) i na tej podstawie rozliczyć podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, naliczanie i odprowadzenie podatku VAT w oparciu o fakturę wystawioną przed końcem danego okresu rozliczeniowego a obejmującą szereg transakcji zrealizowanych w tym czasie między stronami jest dopuszczalne. Dochody budżetu państwa nie ulegną bowiem ani zmniejszeniu, ani też opóźnieniu w zakresie ich płatności.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy:

O trafności stanowiska wyrażonego powyżej przez Wnioskodawcę decyduje przede wszystkim charakter prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Opisany wcześniej sposób wydania towaru (gdyby był w przyszłości realizowany przez wnioskodawcę) oznaczałby w zasadzie częściowe (w okresie rozliczeniowym) spełnianie jednego, zbiorczego zamówienia (którego dokładnych rozmiarów - z uwagi na specyfikę inwestycji remontowo-budowlanych z góry przewidzieć nie można, choć możliwym jest ustalenie okresu w którym zostanie ono docelowo zrealizowane). Innymi słowy, każde wydanie towaru (na podstawie dokumentu WZ) jest tylko częściowym spełnieniem świadczenia, które staje się całościowym dopiero na koniec miesiąca (zgodnie z umową stron) i wówczas podsumowywane jest stosowną fakturą VAT (środki należne z tego tytułu Skarbowi Państwa i tak nie trafiłyby do niego wcześniej albowiem podsumowanie konkretnej umowy wykonywanej częściami następowałoby nie później niż na koniec danego okresu rozliczeniowego obowiązującego dla potrzeb VAT). Tym samym, należny podatek odprowadzany byłby we właściwym terminie i wysokościach, a opisany zabieg nie naruszałby omawianych przepisów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 cyt. ustawy przez pojęcie sprzedaży należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Powyższy przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w Dziale XI ustawy w Rozdziale 1 - Faktury.

Stosownie do art. 106a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy tego niniejszego rozdziału stosuje się do sprzedaży, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 1a, w których usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego i faktura dokumentująca te transakcje nie jest wystawiana przez usługobiorcę lub nabywcę towarów w imieniu i na rzecz usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów.

Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4 ww. ustawy podatnik podatku od towarów i usług jest zobowiązany do wystawiania faktur dokumentujących:

* sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku od towarów i usług, podatku od wartości dodanej i podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

* otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem ww. czynności.

Przepis art. 106b ust. 3 ustawy stanowi, że na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1.

czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,

2.

sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

W myśl art. 106i ust. 1 cyt. ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z kolei przepis art. 106i ust. 6 ustawy stanowi, że w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 3, fakturę wystawia się:

1.

zgodnie z ust. 1 i 2 - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

2.

nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.

Stosownie do art. 106i ust. 7 cyt. ustawy faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

1.

dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2.

otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym zostanie dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie ma zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego.

Zgodnie zatem z ogólną zasadą wyrażoną w art. 106i ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma czas na wygenerowanie faktury do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów albo wykonano usługę. Przepis ten obejmuje zatem także te faktury, na których uwzględniona została więcej niż jedna transakcja, dokonana w danym miesiącu z kontrahentem.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (głównie) w zakresie handlu materiałami budowlanymi. Specyfika zakupów dokonywanych w tym zakresie przez kontrahentów wnioskodawca (wielokrotnie będący osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej) wyraża się w tym, iż nabywcy towarów nie odbierają ich osobiście, lecz przez swoich wykonawców (przeprowadzających u nich remont, budowę itp.). W okresie prowadzenia inwestycji osoby takie dokonując szeregu kolejnych zakupów przez określony czas. Wielokrotnie domagali się oni od Wnioskodawcy o wydawanie kolejnych partii towarów na podstawie tzw. dokumentów WZ, a "podsumowywanie" kolejnych sprzedaży na koniec każdego, kolejnego miesiąca (fakturą zbiorczą obejmującą wszystkie sprzedane im w danym miesiącu towary).

Zgodnie z zasadą ogólną, zawartą w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Odnosząc się zatem do przedstawionego opisu sprawy wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ani rozporządzeń wykonawczych do niej nie regulują kwestii związanych z wystawianiem dokumentów magazynowych WZ.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy wskazać należy, że w przypadku dostaw dokonywanych na rzecz podatników, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania sprzedaży kilku dostaw w ramach jednego okresu rozliczeniowego, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca) najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

Natomiast w przypadku dostaw dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, Wnioskodawca będzie miał również prawo do dokumentowania sprzedaży kilku dostaw w ramach jednego okresu rozliczeniowego, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca) najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, jeśli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone Wnioskodawcy do końca miesiąca, w którym dokonano dostaw towarów.

Przy czym w obu przypadkach na fakturach tych powinna być uwidoczniona każda z dokonanych dostaw towarów. Na podstawie tak wystawionych faktur Wnioskodawca powinien rozliczyć podatek VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl