IPTPP4/443-362/14-5/OS - Prawo do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-362/14-5/OS Prawo do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 18 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego wymienionego w opisie sprawy w pkt 1 NISSAN NAVARA - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego wymienionego w opisie sprawy w pkt 1 NISSAN NAVARA,

* prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodów wymienionych w opisie sprawy od pkt 2 do 6;

* obowiązku zgłoszenia samochodu wymienionego w opisie sprawy w pkt 1 NISSAN NAVARA na deklaracji VAT-26 oraz obowiązku zgłoszenia samochodów wymienionych w opisie sprawy od pkt 2 do pkt 6 na deklaracji VAT-26.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 18 sierpnia 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług. Przed dniem 1 kwietnia 2014 r. nabył niżej wymienione pojazdy, które wykorzystywane są do działalności gospodarczej oraz na cele prywatne:

1. Samochód ciężarowy NISSAN NAVARA zakupiony w 2007 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 2.805 kg i ładowności do 785 kg, mający dwa rzędy siedzeń (5 miejsc siedzących), które oddzielone są trwałą przegrodą od części przeznaczonej do przewozu ładunku i posiadający wyciąg ze świadectwa homologacji który klasyfikuje pojazd do kategorii N1.

2. Samochód osobowy NISSAN PATROL zakupiony w 2008 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 2.850 kg, mający 5 miejsc siedzących.

3. Samochód ciężarowy Audi A5 zakupiony 28 lutego 2014 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 2.165 kg i ładowności do 550 kg, mający 4 miejsca siedzące i posiadający świadectwo zgodności WE, które klasyfikuje pojazd do kategorii N1.

4. Samochód ciężarowy Audi Q5 zakupiony 28 lutego 2014 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 2.440 kg i ładowności do 620 kg, mający 5 miejsc siedzących i posiadający świadectwo zgodności WE, które klasyfikuje pojazd do kategorii N1G.

5. Samochód ciężarowy Skoda Felicja Pick-Up zakupiony w 2013 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 1.600 kg i ładowności do 560 kg, mający jeden rząd siedzeń (2 miejsca siedzące) i posiadający zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym VAT-1.

6. Samochód ciężarowy Skoda Felicja zakupiony w 2013 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 1.600 kg i ładowności do 545 kg, mający jeden rząd siedzeń (2 miejsca siedzące) i posiadający zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym VAT-3.

Samochody z pkt 1,3,4 wykorzystywane są w działalności gospodarczej i do celów prywatnych, natomiast samochody z pkt 2, 5, 6 są używane jedynie do celów służbowych.

W piśmie z dnia 12 sierpnia 2014 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, iż oczekuje interpretacji dot. pojazdu wskazanego w poz. 68 wniosku pod pkt 1 tj. do samochodu Nissan Navara:

1. Wykorzystanie samochodu Nissan Navara w działalności gospodarczej będącego przedmiotem zapytania ma związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

2. Wydatki poniesione na zakup paliwa do samochodu Nissan Navara są dokumentowane fakturami wystawionymi na rzecz Wnioskodawcy.

3. Samochód Nissan Navara w dowodzie rejestracyjnym jak i w karcie pojazdu ma określoną dopuszczalną ładowność, która wynosi 785 kg, a liczba miejsc siedzących wynosi 5.

4. Nissan Navara nie jest pojazdem o którym mowa w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż samochód Nissan Navara wykorzystywany jest w działalności gospodarczej i do celów prywatnych więc nie udziela się odpowiedzi na zadane pytania z wezwania od pkt 9 - 18.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w okresie od 1 kwietnia 2014 r. od faktur za paliwo do napędu samochodów ciężarowych z homologacją ciężarową i samochodów osobowych (wymienionych w pkt 68) przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Samochód ciężarowy NISSAN NAVARA -przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 100% nie stosuje się wymogu zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

2. Samochód osobowy NISSAN PATROL -przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 100% należy jednak zgłosić samochód na deklaracji VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

3. Samochód ciężarowy Audi A5 -przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 50% nie stosuje się wymogu zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

4. Samochód ciężarowy Audi Q5 -przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 50% nie stosuje się wymogu zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

5. Samochód ciężarowy Skoda Felicja Pick-Up-przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 100% nie stosuje się wymogu zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

6. Samochód ciężarowy Skoda Felicja-przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa w 100% nie stosuje się wymogu zgłoszenie do Urzędu Skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Poniższa interpretacja dotyczy wyłącznie prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego wymienionego w opisie sprawy w pkt 1 NISSAN NAVARA.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Od dnia 1 kwietnia 2014 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały uregulowane w art. 86a ustawy, w brzmieniu nadanym na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. , poz. 312), zwanej dalej ustawą nowelizującą.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

1.

wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;

2.

należnego z tytułu:

a.

świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b.

dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

3.

należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;

4.

wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

W myśl art. 86a ust. 2 ustawy do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

1.

nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2.

używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3.

nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 ustawy przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a.

wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b.

konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1.

sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2.

konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Przez pojazdy samochodowe, stosownie do art. 2 pkt 34 ustawy, rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Ww. przepisy wprowadzają ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków, m.in. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przeznaczonych do użytku "mieszanego", tj. wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów użytku prywatnego.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług. Przed dniem 1 kwietnia 2014 r. nabył samochód ciężarowy NISSAN NAVARA zakupiony w 2007 r. o dopuszczalnej masie całkowitej 2.805 kg i ładowności do 785 kg, mający dwa rzędy siedzeń (5 miejsc siedzących), które oddzielone są trwałą przegrodą od części przeznaczonej do przewozu ładunku i posiadający wyciąg ze świadectwa homologacji który klasyfikuje pojazd do kategorii N1. W dowodzie rejestracyjnym jak i w karcie pojazdu ma określoną dopuszczalną ładowność, która wynosi 785 kg, a liczba miejsc siedzących wynosi 5. Wykorzystanie samochodu Nissan Navara w działalności gospodarczej będącego przedmiotem zapytania ma związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Wydatki poniesione na zakup paliwa do samochodu Nissan Navara są dokumentowane fakturami wystawionymi na rzecz Wnioskodawcy.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu należy rozpatrzyć przepis art. 12 ustawy nowelizującej.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:

1.

samochodów osobowych;

2.

innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a.

1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b.

2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c.

3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Analiza powyższych regulacji prowadzi do wniosku, że do pojazdów samochodowych innych niż wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, nie ma zastosowania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, obowiązujący do dnia 30 czerwca 2015 r., bowiem dotyczy on tylko tych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, wskazanych w cyt. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w rozpatrywanej sprawie, nie znajdzie zastosowania obowiązujący do dnia 30 czerwca 2015 r. zakaz odliczenia podatku od nabywanego paliwa służącego do napędu samochodów, będących przedmiotem wniosku, wynikający z art. 12 ustawy nowelizującej, ponieważ w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z pojazdem samochodowym o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, posiadającym liczbę siedzeń - 5 oraz ładowność do 785 kg

W związku z tym, iż pojazd ten wykorzystywane jest zarówno w działalności gospodarczej jak i do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to Wnioskodawcy przysługuje, zgodnie z art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy, prawo do odliczenia podatku w wysokości stanowiącej 50% kwoty podatku naliczonego przy zakupie paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości stanowiącej 50% kwoty podatku z faktur dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego samochodów NISSAN NAVARA.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodu osobowego wymienionego w opisie sprawy w pkt 1 NISSAN NAVARA. Natomiast w zakresie prawa do odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliwa do samochodów wymienionych w opisie sprawy od pkt 2 do 6 oraz obowiązku zgłoszenia samochodów wymienionych w opisie sprawy od pkt 1 do pkt 6 na deklaracji VAT-26 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl