IPTPP4/443-183/13-4/JM - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez podatnika i jego małżonka, przeznaczonej do wynajęcia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP4/443-183/13-4/JM Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez podatnika i jego małżonka, przeznaczonej do wynajęcia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2013 r. (data wpływu 21 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego w związku z zakupem nieruchomości przez Wnioskodawcę i żonę Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego w związku z zakupem nieruchomości przez Wnioskodawcę i żonę Wnioskodawcy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego oraz zadania pytania, co do którego Wnioskodawca oczekuje wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca, Pan X wraz z małżonką Y posiada nieruchomość, którą wynajmuje w ramach najmu prywatnego. Między Wnioskodawcą i żoną istnieje wspólnota majątkowa ustawowa. Obecnie Wnioskodawca wraz z żoną złożyli w Urzędzie Skarbowym oświadczenie iż przychody z tytułu najmu będzie rozliczał w całości Pan X. Obecnie Wnioskodawca złożył dokumenty rejestracyjne w podatku VAT i od dnia 01.04.2013 Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu nieruchomości. W najbliższym czasie Wnioskodawca wraz z żoną planują zakup innej nieruchomości, którą będą wynajmować w ramach najmu prywatnego opodatkowanego w całości przez jednego z małżonków -X podatku VAT.

Zakup nieruchomości zostanie udokumentowany fakturą VAT. Zakupiona nieruchomość będzie wynajmowana na cele użytkowe w całości. Podatek dochodowy będzie opłacał Pan X w 100% i jako podatnik VAT będzie rozliczał i opłacał podatek należny z tytułu najmu w całości.

1.

Faktura VAT zostanie wystawiona na Wnioskodawcę, czyli X.

2.

Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiotową nieruchomość do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług tj. wynajmu lokali użytkowych na cele niemieszkalne, tj. prowadzenie przez najemców działalności gospodarczej.

3.

Wnioskodawca będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z powyższym Wnioskodawca prosi o wydanie interpretacji czy w związku z wyżej wymienionymi usługami wynajmu nieruchomości tj. czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT Wnioskodawca będzie mógł odliczyć całość podatku naliczonego wykazanego w fakturze dokumentującej zakup nieruchomości przez Wnioskodawcę i żonę Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu dokumentującej zakup nieruchomości gdyż:

* jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;

* nieruchomość będzie wynajmowana a przychody będą w całości opodatkowane przez Wnioskodawcę jako podatnika VAT podatkiem należnym.

Stanowisko swoje Wnioskodawca opiera na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług -"w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, o czym stanowi art. 15 ust. 2 ustawy.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy stwierdzić, że najem wypełnia definicję działalności gospodarczej określoną w art. 15 ust. 2 ustawy, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe).

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Przepisy ustawy przewidują również sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką posiada nieruchomość, którą wynajmuje w ramach najmu prywatnego. Wnioskodawca wraz z żoną planują zakup innej nieruchomości, którą będą wynajmować w ramach najmu prywatnego opodatkowanego w całości przez jednego z małżonków - Wnioskodawcę. Faktura VAT zostanie wystawiona na Wnioskodawcę. Wnioskodawca będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakup nieruchomości zostanie udokumentowany fakturą VAT. Wnioskodawca będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakupiona nieruchomość będzie wynajmowana na cele użytkowe w całości. Wnioskodawca będzie wykorzystywał przedmiotową nieruchomość do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku oraz przepisy ustawy, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy, stwierdzić należy, że skoro - jak wskazał Zainteresowany we wniosku - przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tego tytułu, o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl