IPTPP3/443A-15/11-2/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP3/443A-15/11-2/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania alkoholu etylowego przerabianego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania alkoholu etylowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje dokonywanie na zlecenie rozlewu wódki z alkoholu etylowego wobec którego powstał obowiązek podatkowy przed wprowadzeniem go do własnego składu podatkowego.

Alkohol ten został zakupiony poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez kontrahenta od syndyka masy upadłości. Upadły posiadał status składu podatkowego, który utracił go w dniu 10 kwietnia 2009 r.. Stosownie do przepisów ustawy o podatku akcyzowym w związku z utratą statusu składu podatkowego został sporządzony przez urząd celny protokół z kontroli obrachunkowej, w którym wyszczególniono alkohol etylowy znajdujący się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na dzień utraty statusu składu podatkowego. Upadły złożył za miesiąc kwiecień 2009 r. deklarację podatku akcyzowego, w której określił kwotę podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, znajdującego się na terenie składu podatkowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na dzień cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. W związku z ogłoszeniem w dniu 22 kwietnia 2009 r. upadłości obejmującą likwidację majątku, zobowiązania te zostały włączone do zobowiązań upadłego i podlegają zaspokojeniu zgodnie z przepisami dotyczącymi upadłości.

W dniu 5 sierpnia 2009 r. Minister Finansów wydał na wniosek upadłego interpretację prawa podatkowego znak zgodnie z którą stwierdził, że "syndyk nie jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedawanych wyrobów, ponieważ podatek został zadeklarowany przez upadłego i tym samym w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży alkoholu pochodzącego z likwidowanej masy upadłości."

Nabywca alkoholu od syndyka, również uzyskał wydaną przez Ministra Finansów w dniu 30 października 2009 interpretację prawa podatkowego nr, w myśl której "spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży zakupionych od syndyka alkoholi w stanie przetworzonym czy też nieprzetworzonym zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym". Nabywca alkoholu od syndyka rozlewał dotychczas ten alkohol pod nadzorem naczelnika urzędu celnego.

Z uwagi na zakończenie współpracy z dotychczasowym partnerem posiadacz alkoholu zwrócił się do Wnioskodawcy z ofertą rozlewu alkoholu poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Wnioskodawca ma techniczne możliwości zorganizowania obiegu alkoholu z zapłaconą akcyzą (od przyjęcia poprzez - zestawienie wódki, jej rozlew oraz magazynowanie) w taki sposób aby nie nastąpiło mieszanie go z alkoholem znajdującym się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W spółce w zestawialni funkcjonuje magazyn produktów z zapłaconą akcyzą.

W związku z faktem, że Wnioskodawca przyjmie alkohol poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i tylko z tego alkoholu sporządzi zestaw wódki, którą rozleje (oraz nałoży znaki akcyzy), powstała z niego wódka będzie stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym sprzedawana bez naliczania akcyzy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z faktem, że Wnioskodawca zakupi i następnie przyjmie do prowadzonego przez siebie składu podatkowego alkohol poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i tylko z tego alkoholu sporządzi zestaw napoju spirytusowego i go rozleje (oraz nałoży znaki akcyzy) powstały z niego produkt może, stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, być sprzedawany bez naliczania podatku akcyzowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy powstaje jeżeli zajdzie jedno z wymienionych w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Nie jest istotne, czy naliczony w związku z tym zdarzeniem podatek akcyzowy został zapłacony czy nie. Spółka zakupi i wprowadzi do swego składu podatkowego alkohol etylowy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wyprodukowany z tego alkoholu produkt nie będzie stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl