IPTPP3/443-81/11-4/BM - Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi nauki pływania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP3/443-81/11-4/BM Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi nauki pływania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 listopada 2011 r. (data wpływu 4 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi nauki pływania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi nauki pływania.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 listopada 2011 r. (data wpływu 4 listopada 2011 r.) o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła będąca samorządową jednostką budżetową posiada pływalnię, na której nieodpłatnie prowadzona jest nauka pływania dla uczniów własnych oraz okolicznych szkół, w ramach działalności statutowej.

W godzinach popołudniowych pływalnia jest udostępniana odpłatnie dla osób chętnych - dzieci i dorosłych. W ramach tej działalności prowadzona jest nauka pływania, pływanie rekreacyjne oraz aerobic w wodzie.

W piśmie z dnia 2 listopada 2011 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, iż:

* Obecnie, szkoła nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

* szkoła jest podstawową szkołą publiczną, samorządową jednostką budżetową, nieposiadającą osobowości prawnej, zatem jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty a świadczone przez szkołę usługi należą do usług z zakresu kształcenia i oświaty,

* świadczone usługi nie są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego,

* usługa nauka pływania według PKWiU z 2008 r. należy do grupowania 85.51.10.0 "Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych"

* pobierane wpłaty stanowią opłatę za świadczone usługi.

Jednocześnie Wnioskodawca poinformował, że do końca 2010 r. szkoła korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług jako podmiot, który nie jest nastawiony na systematyczne osiąganie zysków a wszelkie mimo to uzyskane zyski przeznacza na utrzymanie i poprawę jakości świadczonych usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy szkoła może korzystać z przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT na świadczoną usługę nauki pływania, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26a ustawy o VAT czy należy naliczać podatek VAT w wysokości 8%.

Zdaniem Wnioskodawcy, nauka pływania może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT jako usługa świadczona przez jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. aby usługi były w zakresie kształcenia i wychowania, ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni będąca samorządową jednostką budżetową posiada pływalnię, na której nieodpłatnie prowadzona jest nauka pływania dla uczniów własnych oraz okolicznych szkół, w ramach działalności statutowej. W godzinach popołudniowych pływalnia jest udostępniana odpłatnie dla osób chętnych - dzieci i dorosłych. W ramach tej działalności prowadzona jest m.in. nauka pływania. Wskazano też, że Wnioskodawczyni jest podstawową szkołą publiczną, samorządową jednostką budżetową, nieposiadającą osobowości prawnej, a zatem, że jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty a świadczone przez szkołę usługi należą do usług z zakresu kształcenia i oświaty. Wnioskodawczyni wskazała, iż usługa nauki pływania według PKWiU z 2008 r. należy do grupowania 85.51.10.0 "Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych". Ponadto wskazano, iż pobierane wpłaty stanowią opłatę za świadczone usługi.

Przyjąć należy, iż szeroko pojęte wychowanie fizyczne - do którego niewątpliwie można zaliczyć pływanie - na każdym poziomie nauczania pełni ważne funkcje edukacyjne, rozwojowe i zdrowotne. Wspiera rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdrowie i kształtuje obyczaj aktywności fizycznej.

Zatem celem usługi nauki pływania, obok aspektu kształcenia jest także aspekt wychowawczy.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie wypełnione zostaną zarówno przesłanki podmiotowe jak i przedmiotowe wynikające z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy. Wnioskodawczyni jest bowiem - jak wskazano we wniosku - jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a ponadto świadczone usługi nauki pływania należą do usług z zakresu kształcenia i wychowania. Należy więc uznać, że Wnioskodawczyni będzie mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy wskazać, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie, w tym dotyczące pływania rekreacyjnego oraz aerobicu w wodzie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl