IPTPP3/443-67/11-2/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP3/443-67/11-2/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedaży globusów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedaży globusów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest firmą zajmującą się produkcją globusów. W chwili obecnej posługuje się PKWiU 32.99.59.0 i nalicza 8% VAT-u.

Wnioskodawca zaznacza, iż przed zmianą podatku VAT która nastąpiła w tym roku VAT na globusy wynosił 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może nadal stosować 8% czy musi przejść na 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, według zgromadzonych informacji i biorąc pod uwagę to że globus jest mapą w formie kulistej, Wnioskodawca uważa, że powinien być on opodatkowany stawką 5%, tak jak mapy. Globusy, czyli mapy w formie kulistej nie powinny być opodatkowane czterokrotnie większym VAT-em.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Artykuł 8 ust. 1 ustawy stanowi natomiast, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 146a cyt. ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Ponadto w myśl obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zajmuje się produkcją globusów, które zaklasyfikował do PKWiU 32.99.59.0.

Wątpliwości Wnioskującego dotyczą określenia stawki podatku VAT przy sprzedaży globusów.

Wskazany przez Wnioskodawcę symbol PKWiU (z 2008 r.) produktu o nazwie "Globus" - 32.99.59.0, jest wymieniony w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, który posługuje się klasyfikacją PKWiU z 2008 r., w dwóch pozycjach - 68 i 128. W pozycji 68 ww. załącznika ustawodawca umieścił symbol PKWiU z 2008 r. ex 32.99.59.0 "Pozostałe różne wyroby, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie: żelatyna nieutwardzona, obrobiona oraz wyroby z żelatyny nieutwardzonej, obrobionej". W pozycji 128 znajduje się natomiast symbol ex 32.99.59.0 "Pozostałe różne wyroby, gdzie indziej niesklasyfikowane - wyłącznie: rzeźby, płaskorzeźby, wyroby plastyki zdobniczo-obrzędowej".

Wskazać należy, że zgodnie z art. 2 pkt 30 cyt. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z powyższego wynika, że stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 8% do produktów oznaczonych symbolem PKWiU 32.99.59.0 zostało przez ustawodawcę zawężone tylko do pewnej grupy towarów z tego grupowania. Brzmienie ww. pozycji załącznika nr 3 ustawy o VAT wskazuje bowiem, że stawka VAT 8% ma zastosowanie wyłącznie do żelatyny nieutwardzonej, obrobionej, wyrobów z żelatyny nieutwardzonej, obrobionej oraz rzeźb, płaskorzeźb, wyrobów plastyki zdobniczo-obrzędowej.

W związku z tym ww. preferencyjna stawka nie ma zastosowania do pozostałych towarów oznaczonych omawianym symbolem PKWiU - w tym do wymienionych we wniosku globusów.

W załączniku nr 3 do ustawy, w poz. 72 wymieniony został symbol ex 58.11.1 "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek".

Należy w tym miejscu podkreślić, iż zgodnie z pkt 1) objaśnienia pod omawianym załącznikiem do ustawy, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) wymieniony w załączniku nr 3, na podstawie innych regulacji podlega opodatkowaniu niższą stawką podatku VAT lub zwolnieniu - zastosowanie ma ta niższa stawka podatku lub zwolnienie od podatku.

Jak wspomniano powyżej, w myśl art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W pozycji 32 tego załącznika, wymieniony został symbol PKWiU ex 58.11.1 "Książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea".

Uwzględniając powyższe należy zauważyć, iż symbol PKWiU 58.11.1, który obejmuje m.in. mapy wytwarzane metodami poligraficznymi, wymieniony został przez Ustawodawcę w załączniku 3 oraz 10 do ustawy o VAT. Z uwagi jednak, iż załącznik nr 10 przewiduje dla map wytwarzanych metodami poligraficznymi niższą stawkę VAT (5%) - ta stawka znajdzie zastosowanie do dostawy w tym zakresie. Zatem od 1 stycznia 2011 r. do map wytwarzanych metodami poligraficznymi (sklasyfikowanych w PKWiU 58.11.1) zastosowanie ma stawka podatku VAT w wys. 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z załącznikiem nr 10 ustawy o podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz podaną przez Wnioskującego klasyfikację należy stwierdzić, iż do sprzedaży globusów nie można zastosować takiej samej stawki podatku VAT, jak dla map wytwarzanych metodami poligraficznymi. Jak wynika bowiem ze wskazanych powyżej regulacji:

1.

Ustawodawca zawęził stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 8% do produktów oznaczonych symbolem PKWiU 32.99.59.0 tylko do pewnej grupy towarów z tego grupowania, wśród których nie znalazły się globusy, zatem do globusów należy stosować stawkę 23% VAT,

2.

symbol PKWiU 32.99.59.0 nie został w ogóle wymieniony w załączniku nr 10 do ustawy o VAT określającym towary, do których ma zastosowanie stawka VAT w wys. 5%. (w którym natomiast znalazły się mapy wytwarzane metodami poligraficznymi PKWiU 58.11.1).

Powyższe oznacza, że do globusów sklasyfikowanych przez Wnioskodawcę wg PKWiU z 2008 r. - 32.99.59.0 nie ma zastosowania stawka podatku VAT obowiązująca dla map wytwarzanych metodami poligraficznymi (5%), lecz zastosowanie ma podstawowa stawka w wysokości 23%.

Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Nadmienić jednocześnie należy, iż obowiązek prawidłowego klasyfikowania świadczonych usług bądź dostarczanych towarów należy do usługodawcy (lub dostawcy towarów) i tut. Organ nie jest upoważniony do dokonywania takiej klasyfikacji bądź do oceny klasyfikacji dokonanej przez Wnioskodawcę. W związku z powyższym niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl