IPTPP3/443-108/11-2/BJ - Określenie stawki VAT właściwej dla usług zagospodarowania terenów zieleni.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP3/443-108/11-2/BJ Określenie stawki VAT właściwej dla usług zagospodarowania terenów zieleni.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólników Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2011 r. (data wpływu 11 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżonej stawki podatku na świadczone usługi polegające na zagospodarowaniu terenów zieleni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżonej stawki podatku na świadczone usługi polegające na zagospodarowaniu terenów zieleni.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie zagospodarowania terenów zielonych. W zakresie zieleni miejskiej oferuje kompleksowe opracowanie projektów koncepcyjnych i wykonawczych zagospodarowania terenów zieleni tj. parków, skwerów i placów miejskich, placów zabaw, terenów zieleni przy budynkach użyteczności publicznej, kościołach i osiedlach mieszkaniowych. Wnioskodawca zajmuje się również zagospodarowaniem zieleni przy szlakach komunikacyjnych, budową stawów oraz aranżacją zieleni we wnętrzach.

Ponadto Przedsiębiorstwo oferuje inwentaryzację dendrologiczną oraz gospodarkę drzewostanem, rewitalizację parkowych i ogrodowych założeń historycznych, opracowanie zasad pielęgnacji i eksploatacji terenów zielonych oraz doradztwo ogrodnicze.

Wnioskodawca świadczy również kompleks usług dla właścicieli ogrodów prywatnych tj. opracowuje projekty koncepcyjne i wykonawcze założeń ogrodowych, parków, tarasów, ogrodów zimowych, aranżacji zieleni we wnętrzach oraz małej architektury.

Wnioskodawca wykonuje usługi w zakresie aranżacji ogródków restauracyjnych, porządkowania i kształtowania terenu, nasadzenia roślinności, wykonania trawników dywanowych z rolki, budowy i odmulania stawów, budowy oczek wodnych, kaskad, strumieni, ogrodów skalnych, wycinki i pielęgnacji drzew przy użyciu technik alpinistycznych i linowych, całorocznej i sezonowej pielęgnacji i renowacji założeń ogrodowych i terenów zieleni, cięcia drzew i krzewów, strzyżenia żywopłotów, regeneracji trawników, uzupełniania ubytków, nawożenia, koszenia, pielęgnacji oczek wodnych, korekty nasadzeń, zabezpieczenie roślin gruntowych i w donicach przed zimą oraz w zakresie odchwaszczania.

Zainteresowany zaznaczył, iż świadczenie wskazanych usług jest świadczeniem odrębnym i niezależnym od realizacji jakichkolwiek zadań budowlanych oraz mieści się w PKWiU 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczone usługi polegające na zagospodarowaniu terenów zieleni, w zakresie wskazanym we wniosku podlegają opodatkowaniu preferencyjną 8% stawką podatku od towarów i usług, wynikającą z poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie opisanych usług podlega opodatkowaniu preferencyjną 3% stawką podatku od towarów j usług, w związku ze spełnieniem przesłanek umożliwiających stosowanie tej stawki podatku VAT.

Obowiązujące w zakresie podatku od towarów i usług przepisy tj. art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowią, że w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiący wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 176 zawiera usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni PKWiU 81.30.10.0.

Preferencyjna stawka podatku od towarów i usług ma zatem odniesienie do usług zagospodarowania terenów zieleni, do których zgodnie z przepisem art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2 2009 r" Nr 151, poz. 1220 z późn. zm) zalicza się tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte

roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzysząca ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym.

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, że Wnioskodawca wykonuje usługi zagospodarowania terenów zieleni, o których mowa w przepisie art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.tj. usługi polegające na zakładaniu trawników, ich strzyżeniu, napowietrzaniu, odchwaszczaniu, porządkowaniu terenu, nasadzaniu roślinności, pielęgnacji drzewostanu,

zakładaniu oczek wodnych itp. wykonywane są na zieleni towarzyszącej ulicom położonym w obrębie miast bądź wsi, na terenach wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, które również znajdują się w granicach wsi lub miast o zwartej zabudowie i które pełnią funkcje, o których mowa w tym przepisie-zwłaszcza funkcje estetyczne oraz rekreacyjne.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, zdaniem Wnioskodawcy, świadczone przez Zainteresowanego usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 81.30.10.0, korzystają z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W art. 41 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednocześnie podkreślić należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 w powiązaniu z art. 146a pkt 2 ustawy - dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%.

W poz. 176 załącznika nr 3, stanowiącego "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%", wymieniono usługi z grupowania PKWiU 81.30.10.0 "Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni".

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca wykonuje szereg czynności, takich jak:

1.

kompleksowe opracowanie projektów koncepcyjnych i wykonawczych zagospodarowania terenów zieleni tj. parków, skwerów i placów miejskich, placów zabaw, terenów zieleni przy budynkach użyteczności publicznej, kościołach i osiedlach mieszkaniowych,

2.

zagospodarowaniem zieleni przy szlakach komunikacyjnych, budowa stawów oraz aranżacja zieleni we wnętrzach,

3.

inwentaryzacja dendrologiczna oraz gospodarka drzewostanem, rewitalizacja parkowych i ogrodowych założeń historycznych, opracowanie zasad pielęgnacji i eksploatacji terenów zielonych oraz doradztwo ogrodnicze,

4.

opracowanie projektów koncepcyjnych i wykonawczych założeń ogrodowych, parków, tarasów, ogrodów zimowych, aranżacji zieleni we wnętrzach oraz małej architektury dla klientów prywatnych,

5.

usługi w zakresie aranżacji ogródków restauracyjnych, porządkowania i kształtowania terenów zieleni.

W świetle powyższego czynności opisane przez Wnioskodawcę wypełniają znamiona usług, przyporządkowanych do symbolu PKWiU 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż świadczone przez Zainteresowanego usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni, jak wskazał Wnioskodawca sklasyfikowane do symbolu PKWiU 81.30.10.0 podlegają opodatkowaniu stawką preferencyjną podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz zgodnie z poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy.

Jednocześnie podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Tut. organ, działając w imieniu Ministra Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane w złożonym wniosku. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. Skłodowskiej - Curie 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl