IPTPP2/443-736/11-7/IR - Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-736/11-7/IR Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2011 r. (data wpływu 4 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 31 stycznia 2012 r.) i z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 stycznia 2012 r. i pismem z dnia 2 lutego 2012 r. poprzez doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego, zadanego pytania oraz własnego stanowiska.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (Wydawnictwo), będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dystrybuuje swoje Publikacje (książki), częściowo we własnym zakresie a częściowo za pośrednictwem dystrybutorów, którzy przejmują na siebie rozprowadzenie powierzonego nakładu (hurtowo). W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) stosowanej do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie ww. rozporządzenia od 1 stycznia 2011 r. książki te posiadają klasyfikację (PKWiU) 58.11.19.0.

Wydawnictwo zawarło z innymi przedsiębiorcami - Składującymi umowę, której przedmiotem jest składowanie książek. W ramach umowy nazwanej Umowa składu oraz świadczenia usług logistycznych (wzorzec umowy w załączeniu), Wydawnictwo zobowiązało się dostarczać własnym transportem i na własny koszt towary do Składującego, który zobowiązał się do przyjmowania dostaw towaru, ich składowania i inwentaryzacji oraz obsługę defektów. Usługi logistyczne będą obejmowały w szczególności obsługę zleceń Wydawnictwa dla kontrahentów Wydawnictwa (dalej jako Kontrahenci) w zakresie: kompletacji, pakowania, wydawania i transportu towaru (Publikacji), przyjmowania zwrotów, wystawiania stosownych dokumentów sprzedaży w imieniu i na rzecz Wydawnictwa, na własny koszt ubezpieczyć Publikacje od wszelkiego ryzyka na okres przyjęcia dostawy Publikacji od Wydawnictwa, składowania Publikacji w magazynie oraz wydawania i transportu Publikacji do Kontrahentów.

Obowiązkiem Wydawnictwa wg zawartych umów jest wypłacenie należności przyjmującemu w terminie płatności, liczonym od daty otrzymania przez Wydawnictwo prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Ponadto Wydawnictwo zawarło z tym samym przedsiębiorcą - Dystrybutorem (Składującym) dodatkową Umowę o dystrybucję publikacji książkowych (wzorzec umowy w załączeniu). Umowa ta określa zasady współpracy pomiędzy Wydawnictwem a Dystrybutorem w zakresie prowadzenia przez Dystrybutora dystrybucji Publikacji wydawanych przez Wydawnictwo. Ma ono polegać w szczególności na zbieraniu przez Dystrybutora od swoich kontrahentów i partnerów handlowych (Kontrahenci) zamówień na Publikacje, a następnie na dokonywaniu przez Dystrybutora zakupu od Wydawnictwa odpowiedniej liczby egzemplarzy Publikacji w celu realizacji zamówień, oraz realizowaniu tych zamówień poprzez dostarczanie Kontrahentom egzemplarzy zamówionych Publikacji. Po zebraniu zamówień od Kontrahentów Dystrybutor będzie nabywał od Wydawnictwa egzemplarze Publikacji w ilości wskazanej przez Dystrybutora, a Wydawnictwo upoważnia Dystrybutora do dysponowania wszystkimi powierzonymi towarami zgodnie z celami zawartej Umowy, z tym jednak zastrzeżeniem, że Wydawnictwo zastrzega sobie własność egzemplarzy Publikacji do czasu zapłaty pełnej ceny, zgodnie z postanowieniami wspomnianej Umowy. Dystrybutor będzie zbierać wśród swoich Kontrahentów zamówienia na Publikacje Wydawnictwa oraz będzie prowadzić sprzedaż książek Wydawnictwa swoim Kontrahentom w imieniu własnym i na swój rachunek. Koszty ubezpieczenia książek, znajdujących się w magazynie Dystrybutora pokrywa Dystrybutor.

Dystrybutor będzie przesyłał do 7-go dnia każdego miesiąca raport obejmujący zestawienie zebranych zamówień, sprzedaży oraz zwrotów Publikacji Wydawnictwa. Wydawnictwo na podstawie otrzymanego raportu sprzedaży i zwrotów, o którym mowa w § 6 ust. 1 zawartej Umowy, wystawiać będzie Dystrybutorowi faktury VAT. Faktury te wystawiane będą niezwłocznie po przekazaniu zestawienia sprzedaży książek. Dystrybutorowi przysługuje jednakże prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy każdej zamówionej Publikacji, nawet jeżeli wcześniej Publikacja została wykazana jako sprzedana w zestawieniach, o których mowa w § 6 ust. 1 Umowy.

W piśmie z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 31 stycznia 2012 r.) stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, iż okoliczności przedstawionego stanu faktycznego nie odnoszą się do dystrybucji czasopism. Czasopisma pozostające na stanach magazynowych Wnioskodawcy posiadają klasyfikację (PKWiU) 58.14.11.0, jednakże nie były one przedmiotem przedstawionego stanu faktycznego.

Ponadto Wnioskodawca w załącznikach do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN/A przedstawił treść wzorów umów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 2 lutego 2012 r.).

W związku z zawartymi dwiema powyższymi umowami, pojawia się pytanie o moment powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży książek (PKWiU 58.11.19.0) wcześniej zeskładowanych u Składującego (Dystrybutora) wskazanych w comiesięcznym rozliczeniu dostarczanym przez Dystrybutora do Wydawnictwa oraz czy książki zeskładowane na podstawie Umowy składu u Składującego nie będą w związku z faktem, iż Składujący jest także Dystrybutorem tych książek (posiadającym na mocy Umowy o dystrybucji prawo do zwrotu zakupionych publikacji) podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia zeskładowania tych książek u Składującego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W szczególności zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy powstaje on z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1) oraz książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek, nie później jednak niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Ponadto, w myśl § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w momencie przekazania Dystrybutorowi (Składującemu) części nakładu książek nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami (Publikacjami) jak właściciel, gdyż dochodzi jedynie do zaopatrzenia - udostępnionego przez Dystrybutora - zewnętrznego magazynu Wydawnictwu.

Dopiero bowiem w momencie sprzedaży Publikacji przez Dystrybutora, który sprzedaje we własnym imieniu i na własny rachunek, dochodzi do faktycznego przekazania książki odbiorcy i rozporządzania nią jak właściciel. Wnioskodawca, na podstawie przesłanego rozliczenia do 7-go dnia miesiąca następnego po okresie rozliczeniowym wystawia niezwłocznie (czyli wcześniej niż przed upływem ustawowych 60 i 120 dni) fakturę VAT na rzecz Dystrybutora za ilość faktycznie sprzedanych egzemplarzy za cenę ustaloną w umowie, rozpoznając jednocześnie moment powstania obowiązku podatkowego w miesiącu wystawienia faktury, tj. w tym samym miesiącu, w którym otrzymał informację od Dystrybutora.

Nadto w piśmie z dnia 30 stycznia 2012 r. Wnioskodawca wskazał, iż stoi na stanowisku, że książki zeskładowane u Składującego (na podstawie Umowy składu), będącego jednocześnie Dystrybutorem, nie podlegają obowiązkowi podatkowemu po upływie 120 dni od daty pierwszego ich wydania do magazynu wynajętego od Składującego. Książki te bowiem pozostają własnością Wnioskodawcy i są do jego dyspozycji.

Odnośnie natomiast rozliczania bieżących pobrań książek przez Dystrybutora będącego jednocześnie Składującym w oparciu o zapisy umowy (§ 6 pkt 2) Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury VAT niezwłocznie po dostarczeniu przez Dystrybutora rozliczenia miesięcznego sprzedaży. Przy czym Wnioskodawca zaznacza, że zgodnie z Umową Dystrybutor do 7-go dnia po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego przedstawia rozliczenie pobrań do sprzedaży z magazynu składowego za ostatni miesiąc kalendarzowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Interpretując zawarty w ww. artykule zwrot "przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel" należy podkreślić, iż jest to czynność, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest bowiem przeniesienie prawa własności. Zwrotu "prawo do rozporządzania jak właściciel" nie można interpretować jako "prawo własności". Istotny jest przede wszystkim aspekt ekonomiczny, a nie prawny transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Akcent sformułowanej definicji położony został głównie na podkreślenie przeniesienia ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób, aby nabywca mógł nią dysponować podobnie jak właściciel.

Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług została sformułowana w art. 19 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Natomiast jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

I tak na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:

a.

książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,

b.

gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1

- nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Z powyższego przepisu wynika, iż moment powstania obowiązku podatkowego w tych przypadkach jest zależny od tego, czy umowa zawarta między stronami przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw. Jeśli umowa takiego zwrotu nie przewiduje, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty (zależnie od tego, co nastąpi wcześniej), lecz nie później niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów. Jeśli zaś umowa przewiduje rozliczenie zwrotów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Jednocześnie, na podstawie delegacji ustawowej określonej w przepisie art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania, Minister Finansów w dniu 28 marca 2011 r. wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Stosownie do zapisu § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 11 ust. 2 cyt. rozporządzenia).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dystrybuuje swoje publikacje książkowe, częściowo we własnym zakresie a częściowo za pośrednictwem dystrybutorów, którzy przejmują na siebie rozprowadzenie powierzonego nakładu (hurtowo). W świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług od 1 stycznia 2011 r. książki te posiadają klasyfikację (PKWiU) 58.11.19.0. Wnioskodawca zawarł z innymi przedsiębiorcami - Składującymi umowę, której przedmiotem jest składowanie książek. Wnioskodawca zobowiązał się dostarczać własnym transportem i na własny koszt towary do Składującego, który zobowiązał się do przyjmowania dostaw towaru, ich składowania i inwentaryzacji oraz obsługę defektów. Wnioskodawca zawarł również z tym samym przedsiębiorcą - Dystrybutorem (Składującym) dodatkową Umowę o dystrybucję publikacji książkowych. Umowa ta określa zasady współpracy pomiędzy Wydawnictwem a Dystrybutorem w zakresie prowadzenia przez dystrybucji książek wydawanych przez Wnioskodawcę. Ma ona polegać w szczególności na zbieraniu przez Dystrybutora od swoich kontrahentów i partnerów handlowych zamówień na książki, a następnie na dokonywaniu przez Dystrybutora zakupu od Wnioskodawcy odpowiedniej liczby egzemplarzy w celu realizacji zamówień. Dystrybutor będzie zbierać wśród swoich kontrahentów zamówienia na książki Wnioskodawcy oraz będzie prowadzić sprzedaż tych książek swoim kontrahentom w imieniu własnym i na swój rachunek. Dystrybutor będzie przesyłał do 7. dnia każdego miesiąca raport obejmujący zestawienie zebranych zamówień, sprzedaży oraz zwrotów. Wnioskodawca na podstawie otrzymanego raportu sprzedaży i zwrotów, o którym mowa w § 6 ust. 1 zawartej umowy, wystawiać będzie Dystrybutorowi faktury VAT. Faktury te wystawiane będą niezwłocznie po przekazaniu zestawienia sprzedaży książek. Dystrybutorowi przysługuje jednakże prawo zwrotu niesprzedanych egzemplarzy każdej zamówionej książki, nawet jeżeli wcześniej została wykazana jako sprzedana w zestawieniach, o których mowa w § 6 ust. 1 zawartej umowy.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, iż w opisanej sprawie do odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ww. art. 7 ustawy dojdzie w momencie złożenia zamówienia przez Dystrybutora. W tym bowiem momencie Dystrybutor uzyska prawo do pełnego dysponowania książkami przekazanymi przez Wydawnictwo.

Mając zatem na uwadze treść powołanych przepisów oraz opis sprawy wskazać należy, iż przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży książek znajdujących się w magazynie prowadzonym przez Składującego, będącego jednocześnie Dystrybutorem powstanie, z chwilą wystawienia przez Wnioskodawcę faktury dokumentującej faktyczną dostawę nie później jednak niż po upływie 120. dnia, od pierwszego dnia wydania tych książek. Jednocześnie wskazać należy, iż sformułowanie "pierwszego dnia wydania tych wydawnictw" użyte w powołanym wyżej przepisie nie powinno być utożsamiane z dniem wydania wydawnictw książkowych do magazynu Dystrybutora. "Wydanie" w tym przypadku należy bowiem rozpatrywać jako przekazanie do dystrybucji, a więc prawo do rozporządzania wydawnictwami książkowymi przez Dystrybutora, a tym samym dzień złożenia zamówienia przez Dystrybutora.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja indywidualna nie wywiera zatem skutku prawnego dla kontrahenta Wnioskodawcy.

Ponadto podkreślić należy, iż zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl