IPTPP2/443-709/11-4/JN - Darowizna przedsiębiorstwa przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązek podatkowy w zakresie VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-709/11-4/JN Darowizna przedsiębiorstwa przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązek podatkowy w zakresie VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2011 r. (data wpływu 20 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niewystąpienia podatku VAT w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa, obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego oraz niewystąpienia podatku VAT w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne imię na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza. Data rozpoczęcia działalności określona jest w ewidencji działalności gospodarczej na dzień 15 maja 1991 rok.

Rodzaj działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności obejmuje:

* 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

* 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

* 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni płaci w formie podatku liniowego. Do celów podatku dochodowego prowadzona jest podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni posiada konto bankowe związane z działalnością gospodarczą.

Działalność gospodarcza prowadzona jest w nieruchomości obejmującej działkę nr 751, zabudowaną budynkiem mieszkalno - hotelowym, zapisaną w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy. Właścicielami przedmiotowej nieruchomości na zasadzie współwłasności jest Wnioskodawczyni w 5/8 udziału w prawie własności i córka Wnioskodawczyni w 3/8 udziału we własności, oraz działkę nr 838/1 stanowiącą parking hotelowy zapisaną w księdze wieczystej nr prowadzonej przez Sąd Rejonowy. Właścicielami przedmiotowej działki na zasadzie współwłasności jest Wnioskodawczyni w 1/4 udziału i matka 3/4. Współwłasność ww. nieruchomości Wnioskodawczyni uzyskała na podstawie dziedziczenia w dniu 28 marca 1988 r. i w dniu 1 kwietnia 2006 r. Budynek znajdujący się na przedmiotowej działce od 1999 r. został rozbudowany i przebudowany jako hotelowo - restauracyjny. Starosta decyzją udzielił Wnioskodawczyni zezwolenia na użytkowanie części obiektu wraz z restauracją i zapleczem kuchennym budynku hotelowo - restauracyjnego. Budynek podlegał dalszej przebudowie, która została zakończona w 2009 r.

W przedmiotowym budynku znajduje się hotel i restauracja z zapleczem kuchennym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Wnioskodawczyni odliczała podatek naliczony w fakturach dokumentujących wydatki na przebudowę i rozbudowę budynku w rozliczeniach podatku należnego za poszczególne okresy rozliczeniowe.

W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni oprócz nieruchomości opisanej wyżej, której jest współwłaścicielem w części ułamkowej, wchodzą:

* środki trwałe stanowiące wyposażenie hotelu restauracji, zaplecza kuchennego restauracji, takie jak zmywarki do naczyń, lodówki, kuchnie, ekspresy do kawy, meble i wyposażenie pokoi hotelowych, biurowych itp., komputery, samochód osobowy, telewizory,

* wyposażenie, bielizna pościelowa, ręczniki, lustra, naczynia itp.,

* towary handlowe - środki czystości, artykuły żywnościowe, alkohole,

* znak towarowy, na który Urząd Patentowy udzielił świadectwa ochronnego,

* zezwolenia na sprzedaż alkoholi.

Wnioskodawczyni zatrudnia 19 osób na podstawie umowy o pracę. Posiada zawarte umowy leasingu operacyjnego na sprzęt gastronomiczny - zmywarkę do naczyń, piec konwekcyjno - parowy, samochód osobowy, które są w trakcie spłaty.

Wnioskodawczyni zamierza dokonać na rzecz swojej córki, która dotychczas była zatrudniona u Wnioskodawczyni na podstawie umowy o pracę, darowizny przedsiębiorstwa w skład którego wejdą:

* 5/8 udziału we własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno hotelowym,

* ruchomości, środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe,

* dokumentacja i księgi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

* znak towarowy,

* wierzytelności o ile, na dzień zawarcia umowy darowizny takie będą.

Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Córka Wnioskodawczyni, przed zawarciem umowy darowizny zgłosi do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą o takim samym zakresie działania jak Wnioskodawczyni i zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Po otrzymaniu darowizny przedsiębiorstwa córka Wnioskodawczyni prowadzić będzie działalność gospodarczą w takim samym zakresie co Wnioskodawczyni. Pracownicy Wnioskodawczyni zostaną zatrudnieni przez córkę Wnioskodawczyni, o ile wyrażą na to zgodę. Umowy leasingu operacyjnego zostaną przeniesione na córkę Wnioskodawczyni, o ile leasingodawca wyrazi na to zgodę, którą wstępnie deklaruje.

Wnioskodawczyni zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. Po dniu zawarcia umowy darowizny przedsiębiorstwa, na rzecz swojej córki, zgłosi Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zaprzestanie wykonywanie czynności opodatkowanych. W związku z wcześniejszą darowizną przedsiębiorstwa na dzień zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności nie będzie żadnych towarów. Zostanie wykonany spis z natury, w którym wartość materiałów na dzień zaprzestania działalności gospodarczej zostanie wykazana w wartości"0".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wystąpi podatek VAT, w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zbycie, o którym mowa w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT obejmuje wszystkie czynności w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem jak właściciel m.in. sprzedaż, zamianę, darowiznę. Stosownie do przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 55 (1) k.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, lub prawa do tych rzeczy wynikające z innych stosunków prawnych,

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5.

koncesje, licencje i zezwolenia,

6.

patenty i inne prawa do własności przemysłowej,

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8.

tajemnice przedsiębiorstwa,

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w związku z tym, że posiada wiek emerytalny, zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem darowizny jest zorganizowany zespół składników materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie określonym w PKD - hotele i podobne obiekty zakwaterowania, restauracje i inne placówki gastronomiczne, ruchome placówki gastronomiczne.

Córka Wnioskodawczyni, będzie prowadzić nabyte przedsiębiorstwo w ww. zakresie. Ponadto zgodnie z art. 55 (2) k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Z opisanego stanu faktycznego, zdaniem Wnioskodawczyni, wynika że przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo co powoduje, że przedmiotowej darowizny nie stosuje się ustawy o VAT, na mocy przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Z

u tej transakcji nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części. Zatem w sytuacji gdy przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo, na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z tą transakcją.

Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego - art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - art. 14 ust. 4. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - art. 14 ust. 5. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - art. 14 ust. 6. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 - art. 14 ust. 8.

W związku z darowizną przedsiębiorstwa, zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych przez Wnioskodawczynię nastąpi po dokonaniu tej darowizny na rzecz swojej córki. W związku z tym po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa, Wnioskodawczyni zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych. W spisie z natury sporządzonym na ten dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych towary zostaną wykazane w kwocie "0" czego konsekwencją jest, nie wystąpi podatek ustalony na podstawie tego spisu w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W świetle art. 5 ust. 3 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 4 ustawy, przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne imię na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rodzaj działalności zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności obejmuje:

* 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

* 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

* 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza dokonać na rzecz swojej córki, która dotychczas była zatrudniona u Wnioskodawczyni na podstawie umowy o pracę, darowizny przedsiębiorstwa w skład którego wejdą:

* 5/8 udziału we własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno hotelowym,

* ruchomości, środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe,

* dokumentacja i księgi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

* znak towarowy,

* wierzytelności o ile, na dzień zawarcia umowy darowizny takie będą.

Umowa darowizny przedsiębiorstwa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Córka Wnioskodawczyni, przed zawarciem umowy darowizny zgłosi do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą o takim samym zakresie działania jak Wnioskodawczyni i zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Po otrzymaniu darowizny przedsiębiorstwa córka Wnioskodawczyni prowadzić będzie działalność gospodarczą w takim samym zakresie co Wnioskodawczyni. Zainteresowana zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. Po dniu zawarcia umowy darowizny przedsiębiorstwa, na rzecz swojej córki, zgłosi Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zaprzestanie wykonywanie czynności opodatkowanych. W związku z wcześniejszą darowizną przedsiębiorstwa na dzień zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności nie będzie żadnych towarów. Zostanie wykonany spis z natury, w którym wartość materiałów na dzień zaprzestania działalności gospodarczej zostanie wykazana w wartości"0".

Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż przedmiotem darowizny jest zorganizowany zespół składników materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie określonym w PKD - hotele i podobne obiekty zakwaterowania, restauracje i inne placówki gastronomiczne, ruchome placówki gastronomiczne. W związku z darowizną przedsiębiorstwa, zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych przez Wnioskodawczynię nastąpi po dokonaniu tej darowizny na rzecz swojej córki.

Z powyższego wynika, że przepis art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy odnosi się do towarów, będących w posiadaniu podatnika w dniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż w związku z darowizną przedsiębiorstwa, Wnioskodawczyni zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych po dokonaniu tej darowizny na rzecz swojej córki, a zatem na moment zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, Wnioskodawczyni nie będzie posiadała towarów, ponieważ zostaną one przekazane przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, w postaci całego przedsiębiorstwa. Tym samym, w związku z darowizną przedsiębiorstwa nie wystąpi obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Reasumując, na dzień zaprzestania działalności gospodarczej, po wcześniejszej darowiźnie przedsiębiorstwa, nie wystąpią towary podlegające opodatkowaniu, a zatem nie wystąpi obowiązek naliczania podatku VAT z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Zainteresowanej. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Niniejsza interpretacja wydana została w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni i nie wywołuje skutków prawnych, o których mowa w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa dla innych osób tj. córki Wnioskodawczyni.

Końcowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie niewystąpienia podatku VAT w związku z zaprzestaniem działalności gospodarczej. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego została załatwiona odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl