IPTPP2/443-558/14-5/JSz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-558/14-5/JSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2014 r. (data wpływu 24 lipca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 18 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionej usługi pośrednictwa oraz usługi notarialnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionej usługi pośrednictwa oraz usługi notarialnej.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 września 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz uiszczenie brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, której główną działalnością jest sprzedaż artykułów dziecięcych, kupiła od czynnego podatnika VAT udział wynoszący 8672/67930 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu wraz z takim samym udziałem w prawie własności budynku znajdującego się na tej nieruchomości gruntowej z uprawnieniem do korzystania na zasadzie wyłączności z 18 lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne są przedmiotem najmu i Spółka wstąpiła w prawa i obowiązki wynajmującego. Czynność zakupu nieruchomości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT (art. 43 ust. 1 pkt 10). Pozwolenie na użytkowanie budynku zostało wydane 28 lutego 2000 r. Nieruchomość została kupiona z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży w mniejszych udziałach ze wskazaniem jakiego lokalu mieszkalnego dotyczą. Lokale nie są zaliczone do środków trwałych, do czasu sprzedaży są one wynajmowane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Lokale mieszkalne spełniają definicję zawartą w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka poniosła i poniesie następujące wydatki związane z zakupem i sprzedażą ww. nieruchomości: usługa notarialna i usługa pośrednictwa w zakupie i sprzedaży nieruchomości (2% od ceny zakupu/sprzedaży). Spółka nie będzie korzystała z możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W piśmie z dnia 15 września 2014 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że:

1. Udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udział w prawie własności budynku został nabyty przez Wnioskodawcę dnia 13 czerwca 2014 r.

2. Budynek, o którym mowa we wniosku jest trwale związany z gruntem, jest to blok mieszkalny.

3. Klasyfikacja statystyczna wg PKOB dla danego budynku to: PKOB 1122 tj. budynki o trzech i więcej mieszkaniach.

4. Dostawa części budynku nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.

5. Pierwsze zasiedlenie nastąpiło w 2000 r. W dniu 28 lutego 2000 r. zostało wydane pozwolenie na użytkowanie części mieszkalnej budynku i w tym roku mieszkania w tym budynku zostały wynajęte. Między pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

6. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka otrzymała fakturę na zakup udziałów ze stawką zw. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

7. Spółka zakupiła budynek z lokalami mieszkalnymi, które były przedmiotem najmu i z dniem zakupu wstąpiła w prawa i obowiązki wynajmującego. Aktualne umowy najmu różnią się datami oddania w najem. Umowy zawierane były od roku 2003, jak również w roku 2014. Wszystkie umowy zawarte są na czas nieokreślony i wszystkie lokale mieszkalne będące własnością Spółki są przedmiotem najmu na cele mieszkalne.

8. Spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie budynku.

9. Część przedmiotowego budynku, będąca przedmiotem sprzedaży była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT (wynajem na cele mieszkalne).

10. Spółka zastosowała zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

11. Usługa pośrednictwa oraz usługa notarialna ma związek z czynnościami objętymi zwolnieniem od podatku VAT. Zakup i sprzedaż nieruchomości, której dotyczy usługa pośrednictwa i usługa notarialna korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych usług (usługa pośrednictwa oraz usługa notarialna) związanych z zakupem i sprzedażą ww. nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług odliczenie podatku naliczonego od zakupionych usług, które mają związek ze sprzedażą zwolnioną Spółce nie przysługuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Artykuł 87 ust. 1 ustawy stanowi, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy dokonywane zakupy towarów i usług mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółka, zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, której główną działalnością jest sprzedaż artykułów dziecięcych, kupiła od czynnego podatnika VAT udział wynoszący 8672/67930 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu wraz z takim samym udziałem w prawie własności budynku znajdującego się na tej nieruchomości gruntowej z uprawnieniem do korzystania na zasadzie wyłączności z 18 lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne są przedmiotem najmu i Spółka wstąpiła w prawa i obowiązki wynajmującego. Nieruchomość została kupiona z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży w mniejszych udziałach ze wskazaniem jakiego lokalu mieszkalnego dotyczą. Lokale nie są zaliczone do środków trwałych, do czasu sprzedaży są one wynajmowane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Lokale mieszkalne spełniają definicję zawartą w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka nie będzie korzystała z możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka poniosła i poniesie następujące wydatki związane z zakupem i sprzedażą ww. nieruchomości: usługa notarialna i usługa pośrednictwa w zakupie i sprzedaży nieruchomości (2% od ceny zakupu/sprzedaży).

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że usługa pośrednictwa oraz usługa notarialna ma związek z czynnościami objętymi zwolnieniem od podatku VAT. Zakup i sprzedaż nieruchomości, której dotyczy usługa pośrednictwa i usługa notarialna korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że w przypadku prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionej usługi pośrednictwa oraz usługi notarialnej nie są spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - usługa pośrednictwa oraz usługa notarialna ma związek z czynnościami objętymi zwolnieniem od podatku VAT.

W konsekwencji, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych usług (usługa pośrednictwa oraz usługa notarialna) związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości, ponieważ - jak wynika z okoliczności sprawy - ww. usługi nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej braku prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionej usługi pośrednictwa oraz usługi notarialnej. Natomiast wniosek w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości, został rozpatrzony interpretacją Nr IPTPP2/443-558/14-4/JSz.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl