IPTPP2/443-348/11-2/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-348/11-2/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2011 r. (data wpływu 11 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości na cele osobiste i późniejszego podarowania jej bratu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości na cele osobiste i późniejszego podarowania jej bratu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 21 września 2009 r. Wnioskodawca nabył od gminy, drogą kupna, nieruchomość. Nabytą nieruchomość stanowiła działka o powierzchni ok. 4700 metrów kwadratowych oraz budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, mieszkalny, o powierzchni użytkowej ok. 1100 metrów kwadratowych oraz budynek parterowy o powierzchni użytkowej ok. 100 metrów kwadratowych. Nieruchomość nie była nieruchomością rolną ani leśną. Wnioskodawca nabycia dokonał na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, którą prowadzi nieprzerwanie od połowy 2008 r., jednoosobowo w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów i jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi także ewidencję środków trwałych. Wnioskodawca nabycia dokonał za cenę ogólną w kwocie 2 000 000,00 zł (dwa miliony złotych). Znaczną część ceny nabycia sfinansował z kredytu inwestycyjnego udzielonego przez Bank firmie Wnioskodawcy. Z uwagi na fakt, iż nieruchomość zabudowana była budynkami, sprzedający tj. gmina na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zastosował zwolnienie dostawy ww. nieruchomości z podatku VAT. W tej sytuacji Wnioskodawca, nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ cena nabycia nie zawierała podatku VAT. Po nabyciu nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Na terenie nieruchomości Wnioskodawca nie wybudował żadnych nowych budynków, a istniejących nie modernizował. Obecnie zamierza wyżej wymienioną nieruchomość wycofać z zasobów swojej firmy tj. przekazać na cele osobiste i w dalszej kolejności podarować ją swojemu bratu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie przez Wnioskodawcę nieruchomości na cele osobiste i późniejsze podarowanie jej bratu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieruchomości na cele osobiste i późniejsze podarowanie bratu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż ani przekazanie nieruchomości na jego cele osobiste ani późniejsze podarowanie bratu nie będzie stanowić dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ cena nabycia nieruchomości nie zawierała podatku VAT i tym samym Wnioskodawca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zaś zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynność przekazania nieruchomości na cele osobiste podatnika oraz wszelkie inne darowizny stanowiłyby dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tylko wówczas jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ww. ustawy o VAT wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów (tj. nie podlegają opodatkowaniu) przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że nieodpłatne przekazanie towarów (np. darowiznę) uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem.

Zatem, niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizny) - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Natomiast stosownie do treści art. 890 § 1 ww. Kodeksu cywilnego, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Powyższy wymóg koresponduje z treścią art. 158 ww. ustawy, w myśl którego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną uregulowaną w tytule XXXIII Kodeksu cywilnego, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, jako zarejestrowany podatnik VAT, w ramach której posiada nieruchomość, którą stanowi działka o powierzchni ok. 4700 metrów kwadratowych oraz budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, mieszkalny, o powierzchni użytkowej ok. 1100 metrów kwadratowych oraz budynek parterowy o powierzchni użytkowej ok. 100 metrów kwadratowych. Nieruchomość Wnioskodawca nabył od Gminy Miasta na fakturę ze stawką zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem przy jej nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT. Po nabyciu powyższej nieruchomości nie wybudował na niej nowych obiektów, nie modernizował też istniejących. Powyższą nieruchomość Wnioskodawca zamierza przekazać na cele osobiste następnie podarować ją bratu.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy obowiązujące w tym zakresie uznać należy, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne bądź spełniających warunki do uznania je za prezenty o małej wartości lub próbki. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny pozostają poza zakresem obowiązywania ustawy o VAT (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania). Zatem stwierdzić należy, że przekazanie nieruchomości, przy nabyciu której Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na własne cele, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Darowizna nieruchomości z majątku prywatnego Wnioskodawcy na rzecz jego brata nie stanowi dostawy towarów w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, zarówno przekazanie opisanej we wniosku nieruchomości na cele osobiste podatnika jak i późniejsze podarowanie jej bratu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl