IPTPP2/443-14/11-2/BM - Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni w przypadku, gdy kwota podatku należnego jest wartością ujemną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/443-14/11-2/BM Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni w przypadku, gdy kwota podatku należnego jest wartością ujemną.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2011 r. (data wpływu 12 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni, w przypadku, gdy kwota podatku należnego jest wartością ujemną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni, w przypadku, gdy kwota podatku należnego jest wartością ujemną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży ozdób choinkowych. Jest podatnikiem VAT czynnym. Ozdoby choinkowe sprzedawane są sieciom handlowym typu Obi, Real, Nomi. W okresie przedświątecznym (X, XI, XII) ozdoby wstawiane są do sieci. Niniejszą sprzedaż Spółka dokumentuje fakturami VAT i od tej sprzedaży rozlicza VAT należny. Zgodnie z zawartymi umowami niesprzedane ozdoby podlegają zwrotowi, na okoliczność czego Wnioskodawca wystawia faktury korygujące. Po dokonaniu zwrotów i zaewidencjonowaniu faktur korygujących wartość netto zwrotów i podatku VAT należnego ze znakiem (-) znacznie przekraczają wartość dostaw i podatku należnego za dany miesiąc np. za m-c luty 2011 r. Spółka wykazała:

1.

Sprzedaż opodatkowana stawką 7% i 8%

- netto-podatek

faktury VAT -2.490,97 -199,27

faktury korygujące -209.118,47 -14.639,04

2.

Sprzedaż opodatkowana stawką 22% i 23%

- netto-podatek

faktury VAT -2.591,22 -596,01

faktury korygujące -141.935,07 -31.225,75

Korekty te powodują nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Łącznie z podatkiem naliczonym od zakupów w danym okresie rozliczeniowym nadwyżka ta wykazana jest do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo wykazania do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającego z korekt podatku należnego, po powiększeniu o podatek naliczony od zakupów w danym miesiącu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 87 ust. 1 i ust. 2 podatnik ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni. Nie ma tutaj zastosowania przepis art. 87 ust. 5a, ponieważ podatnik w okresie rozliczeniowym wykonał czynności opodatkowane na terytorium kraju. Fakt, że wartość korekt znacznie przekroczyła wartość dostaw w danym miesiącu nie pozbawia podatnika prawa do zwrotu. Ponadto podatnik zapłacił VAT należny wynikający z pierwotnych faktur sprzedaży w poprzednich okresach rozliczeniowych, aktualnie koryguje jego wysokość o wartość zwrotów.

Wnioskodawca wskazał, iż prawidłowość Jego stanowiska została potwierdzona w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem Krajowej Informacji Podatkowej Ministerstwa Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W myśl art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna - art. 29 ust. 4c ustawy.

Zgodnie z podstawową zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast w myśl art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Przyjęta w tym przepisie kolejność uprawnień podatnika nie decyduje o pierwszeństwie w ich stosowaniu. Uprawnienia te mają charakter równorzędny i od podatnika zależy, z którego uprawnienia skorzysta.

Szczegółowe regulacje dotyczące terminu zwrotu i warunków niezbędnych do jego otrzymania zawierają regulacje art. 87 ust. 2-10 ustawy.

W myśl ust. 2 cyt. przepisu, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Stosownie do art. 87 ust. 5a ustawy, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wystawiał faktury VAT z tytułu sprzedaży ozdób choinkowych i rozliczał z tytułu tej sprzedaży podatek VAT należny. Zgodnie z zawartymi umowami, niesprzedane ozdoby podlegają zwrotowi, na okoliczność czego Wnioskodawca wystawia faktury korygujące.

Po dokonaniu zwrotów i zaewidencjonowaniu faktur korygujących wartość netto zwrotów i podatku VAT należnego ze znakiem (-) znacznie przekraczała wartość dostaw (opodatkowanych stawkami 7% i 8% oraz 22% i 23%) i podatku należnego od tych dostaw za dany miesiąc.

Łączny podatek należny ze znakiem (-) wraz z podatkiem naliczonym od zakupów w danym okresie rozliczeniowym stanowi nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, którą Wnioskodawca wykazuje do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

Wnioskodawca w deklaracji VAT-7 wykazał:

* podatek należny ze znakiem (-), w związku z uwzględnieniem kwot wynikających z faktur korygujących dokumentujących zwrot towarów, przy czym suma kwot podatku należnego z tytułu zwrotu towarów jest wyższa od sumy kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży w danym miesiącu,

* podatek naliczony z tytułu zakupu towarów.

Zainteresowany wykonywał w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowane stawkami 7% i 8% oraz 22% i 23%.

Jak wskazał Wnioskodawca we wniosku, "ujemna kwota podatku należnego" wynika z faktu, iż łączna wartość faktur korygujących zmniejszających obrót (opodatkowanych w poprzednich okresach) jest wyższa od sumy kwot należnych z tytułu sprzedaży.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w rozpatrywanej sprawie wypełnienie deklaracji VAT-7 w zakresie obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu, zgodnie ze znajdującym się na niej opisie, doprowadzi do sytuacji, w której o wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym będzie decydował łączny podatek należny ze znakiem (-), tj. poprzez wykonanie stosownych obliczeń zgodnie z opisem zamieszczonym na deklaracji, w efekcie odejmowania od kwoty podatku naliczonego kwoty podatku należnego ze znakiem (-) powstanie kwota dodatnia. Dlatego też Wnioskodawca dokonując obliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym prawidłowo sumuje kwotę podatku naliczonego z łączną kwotą podatku należnego ze znakiem (-).

Jeśli zatem Wnioskodawca w danym okresie rozliczeniowym wykonywał czynności opodatkowane na terytorium kraju, ma prawo do obniżenia o kwotę powstałej w ten sposób nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatku należnego za następne okresy bądź do zadeklarowania kwoty tej nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.

Należy również zaznaczyć, iż jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, to zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Reasumując, zgodnie z art. 87 ust. 1 i ust. 2 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni różnicy między kwotą podatku naliczonego a łączną wartością podatku należnego ze znakiem (-), wynikającej z deklaracji podatkowej za dany okres, w którym rozliczono przedmiotowe faktury korygujące.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl