IPTPP2/436-76/11-4/KK - Określenie skutków podatkowych sprzedaży składników przedsiębiorstwa w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP2/436-76/11-4/KK Określenie skutków podatkowych sprzedaży składników przedsiębiorstwa w ujęciu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 8 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży składników przedsiębiorstwa.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), pismem z dnia 23 lutego 2012 r., Nr IPTPP2/443-853/11-2/PR, IPTPB2/436-76/11-2/k.k., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia tego pisma.

Wezwanie wysłano w dniu 23 lutego 2012 r. i skutecznie doręczone w dniu 28 lutego 2012 r. W dniu 8 marca 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź złożona na piśmie z dnia 5 marca 2012 r. (data nadania 5 marca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Spółka Jawna z siedzibą, zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy (dalej jako: "Spółka Jawna") prowadzi działalność w zakresie produkcji piekarniczo-ciastkarskiej (dalej jako: "Działalność Pierwsza"). Działalność ta prowadzona jest przy wykorzystaniu środków trwałych (nieruchomości, maszyny, urządzenia) będących własnością Spółki Jawnej lub wykorzystywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ponadto, Spółka Jawna jest właścicielem innych nieruchomości, które nie są wykorzystywane w Działalności Pierwszej ww. Spółki (dalej jako: "Pozostałe Nieruchomości"). Pozostałe Nieruchomości obejmują nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, nakłady na cudzym gruncie oraz własnościowe prawo do lokalu. Drugim przedmiotem działalności Spółki Jawnej jest komercjalizacja, administracja i wynajem Pozostałych Nieruchomości (dalej jako: "Działalność Druga").

Działalność Pierwsza i Działalność Druga nie są wyodrębnione finansowo w ramach Spółki Jawnej. Obie działalności rozliczane są łącznie i poza odrębnym rozliczeniem przychodów Działalności Pierwszej i Drugiej, nie jest prowadzona dla nich odrębna ewidencja zdarzeń gospodarczych pozwalająca na przyporządkowanie do każdej z działalności kosztów, należności i zobowiązań. Obie Działalności nie są również wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki Jawnej w postaci wydzielenia odrębnych działów czy też innych jednostek organizacyjnych związanych z poszczególnymi Działalnościami.

Wspólnicy Spółki Jawnej planują działania restrukturyzacyjne, w wyniku których nastąpi zakończenie prowadzenia Działalności Pierwszej poprzez zbycie większości składników majątkowych w niej wykorzystywanych do spółki Wnioskodawcy, zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako: "Wnioskodawca" lub "Nabywca") oraz do podmiotów trzecich.

Składniki majątku podlegające nabyciu przez Wnioskodawcę to:

* maszyny i urządzenia wykorzystywane w Działalności Pierwszej,

* wyposażenie piekarni i wyposażenie ciastkarni,

* samochody związane z Działalnością Pierwszą,

* urządzenia warsztatowe,

* surowce do produkcji.

Część urządzeń wykorzystywanych w Działalności Pierwszej Spółki Jawnej, w przypadku braku woli ich nabycia po stronie Wnioskodawcy może pozostać w Spółce Jawnej celem ich fizycznej likwidacji lub zbycia podmiotom trzecim.

Jako warunek nabycia ww. składników majątku Nabywca wymaga od Spółki Jawnej wcześniejszego:

* nabycia przez Wnioskodawcę zarejestrowanych przez Spółkę Jawną znaków towarowych,

* nabycia przez Wnioskodawcę prawa do domen internetowych Spółki Jawnej,

* wstąpienia przez Wnioskodawcę w prawa z umów o obsługę i umów na zakup i obsługę programu komputerowego.

Poza wymienionymi powyżej elementami na Nabywcę nie przejdą inne prawa i obowiązki Spółki Jawnej.

W szczególności Wnioskodawca:

* nie nabędzie żadnego tytułu prawnego do korzystania z Nieruchomości wykorzystywanej w Działalności Pierwszej Spółki Jawnej (nie przejdzie na nią prawo własności lokalu wykorzystywanego jako piekarnia, ani nie stanie się stroną umowy dzierżawy lokalu wykorzystywanego jako ciastkarnia);

* nie przejmie pracowników zatrudnionych przez Spółkę Jawną w Działalności Pierwszej; po sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w Działalności Podstawowej umowy o pracę z pracownikami związanymi z Działalnością Podstawową zostaną rozwiązane; Wnioskodawca będzie miał prawo zatrudnienia byłych pracowników Spółki Jawnej;

* nie przejmie żadnych zobowiązań ani należności Spółki Jawnej;

* nie stanie się stroną umów handlowych Spółki Jawnej;

* nie przejmie ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Spółki Jawnej;

* nie przejmie firmy Spółki Jawnej;

* nie przejmie koncesji i zezwoleń Spółki Jawnej;

* nie przejmie patentów i innych niż znaki towarowe praw własności przemysłowej Spółki Jawnej;

* nie przejmie majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych Spółki Jawnej;

* nie przejmie wierzytelności, praw z papierów wartościowych i środków pieniężnych Spółki Jawnej.

Oprócz powyżej opisanej transakcji pomiędzy Spółką Jawną a Wnioskodawcą (dalej jako: "Transakcja"), w ramach planowanych działań restrukturyzacyjnych Spółki Jawnej nastąpi również zbycie większości Pozostałych Nieruchomości oraz nieruchomości wykorzystywanej w Działalności Pierwszej Spółki Jawnej jako piekarnia na rzecz podmiotu trzeciego. Z dniem zbycia składników majątku umowa dzierżawy lokalu wykorzystywanego przez Spółkę Jawną jako ciastkarnia ulegnie rozwiązaniu.

Po przeprowadzeniu planowanych działań restrukturyzacyjnych, Spółka Jawna nie będzie prowadzić Działalności Pierwszej. W ramach restrukturyzacji nie nastąpi zbycie wszystkich nieruchomości Wnioskodawcy.

Spółka Jawna pozostanie właścicielem:

* nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, w którym obecnie wynajmowanych jest 15 lokali użytkowych,

* nieruchomości gruntowej niezabudowanej, która obecnie wynajmowana jest pod parking.

W związku z powyższym, po zakończeniu planowanych działań restrukturyzacyjnych, Spółka Jawna będzie kontynuowała Działalność Drugą. Po nabyciu składników majątku w ramach Transakcji Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji piekarniczo - ciastkarskiej przy wykorzystaniu nabytych składników majątku.

Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, że druga strona Transakcji, tj. Spółka Jawna, równolegle wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową dotycząca opodatkowania Transakcji podatkiem VAT.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 5 marca 2012 r. Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabycie o którym mowa w przedmiotowym wniosku będzie miało związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym faktura otrzymana przez Wnioskodawcę od Spółki Jawnej dokumentująca Transakcję nie będzie stanowić faktury, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, bowiem Transakcja nie stanowi transakcji nabycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w związku z tym podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych warunków dla odliczenia podatku VAT przewidzianych w obowiązujących przepisach, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na tej fakturze.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Transakcja, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku do czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i w rezultacie na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 4 pkt 1 cytowanej ustawy.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie Nr 2 wniosku. W zakresie odpowiedzi na pytanie Nr 1, dotyczące podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z faktem, iż Transakcja podlegać będzie podatkowi VAT według właściwych stawek, a składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży nie stanowią nieruchomości lub ich części, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udziału w tych prawach, oraz udziałów lub akcji w spółkach handlowych, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, nie będzie na nim ciążył obowiązek podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 4 pkt 1 cytowanej.

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku do czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają, m.in., umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Jednakże przepisy cytowanej ustawy wprowadzają w art. 2 szereg przypadków wyłączeń z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Między innymi, zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku. Jednak, w przypadku zwolnienia, powyższe wyłączenie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie znajduje zastosowania, jeżeli przedmiotem umowy sprzedaży lub zamiany jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, lub udziały i akcje w spółkach prawa handlowego.

Jak już Wnioskodawca wskazał wyżej, Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (według właściwych stawek lub zwolnień). Jednocześnie, przedmiotem Transakcji nie jest żadna rzecz lub prawo majątkowe wskazane w akapicie powyżej. W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy, Transakcja nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych i w związku z tym nie będzie na nim ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia składników majątkowych od Spółki Jawnej na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując swoje stanowisko odnośnie zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku, Wnioskodawca stwierdza, że związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem VAT, Transakcja nie będzie natomiast podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś żaden z wyjątków opisywanych w lit. b) wspomnianego przepisu (powodujących opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych) nie będzie miał zastosowania do Transakcji. W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 4 pkt 1 cytowanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

(uchylona)

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona)

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki.

Stosownie do treści ust. 2 i 3 cytowanego art. 1 ww. ustawy, podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych sformułowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby konkretna czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy podlegała temu podatkowi.

Przepis art. 1 ust. 4 ww. ustawy, określa zakres terytorialny opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych: czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku, gdy nie są spełnione powyższe warunki czynność cywilnoprawna w ogóle nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie przewidziano również sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w jej zakresie przedmiotowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 cytowanej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony (lub strona) tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie "podatek od towarów i usług" oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zamierza nabyć od Spółki Jawnej, prowadzącej działalność w zakresie produkcji piekarniczo-ciastkarskiej, zwaną dalej Działalnością Pierwszą.

Składniki majątku podlegające nabyciu przez Wnioskodawcę to:

* maszyny i urządzenia wykorzystywane w Działalności Pierwszej,

* wyposażenie piekarni i wyposażenie ciastkarni,

* samochody związane z Działalnością Pierwszą,

* urządzenia warsztatowe;

* surowce do produkcji.

Jako warunek nabycia ww. składników majątku Nabywca wymaga od Spółki Jawnej wcześniejszego:

* nabycia przez Wnioskodawcę zarejestrowanych przez Spółkę Jawną znaków towarowych,

* nabycia przez Wnioskodawcę prawa do domen internetowych Spółki Jawnej,

* wstąpienia przez Wnioskodawcę w prawa z umów o obsługę i umów na zakup i obsługę programu komputerowego.

Poza wymienionymi powyżej elementami na Nabywcę nie przejdą inne prawa i obowiązki Spółki Jawnej.

W szczególności Wnioskodawca:

* nie nabędzie żadnego tytułu prawnego do korzystania z Nieruchomości wykorzystywanej w Działalności Pierwszej Spółki Jawnej (nie przejdzie na nią prawo własności lokalu wykorzystywanego jako piekarnia, ani nie stanie się stroną umowy dzierżawy lokalu wykorzystywanego jako ciastkarnia);

* nie przejmie pracowników zatrudnionych przez Spółkę Jawną w Działalności Pierwszej; po sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w Działalności Podstawowej umowy o pracę z pracownikami związanymi z Działalnością Podstawową zostaną rozwiązane; Wnioskodawca będzie miał prawo zatrudnienia byłych pracowników Spółki Jawnej;

* nie przejmie żadnych zobowiązań ani należności Spółki Jawnej;

* nie stanie się stroną umów handlowych Spółki Jawnej;

* nie przejmie ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Spółki Jawnej;

* nie przejmie firmy Spółki Jawnej;

* nie przejmie koncesji i zezwoleń Spółki Jawnej;

* nie przejmie patentów i innych niż znaki towarowe praw własności przemysłowej Spółki Jawnej;

* nie przejmie majątkowych praw autorskich i majątkowych praw pokrewnych Spółki Jawnej;

* nie przejmie wierzytelności, praw z papierów wartościowych i środków pieniężnych Spółki Jawnej.

Po nabyciu składników majątku w ramach Transakcji Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie produkcji piekarniczo-ciastkarskiej przy wykorzystaniu nabytych składników majątku. Wnioskodawca wskazał, iż nabycie, o którym mowa we wniosku, będzie miało związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że opisana we wniosku umowa będzie miała formę umowy sprzedaży.

Stosownie do postanowień art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, może, co do zasady, podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze stan faktyczny opisany we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania sprzedaży majątku Spółki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, stwierdza się, iż jeżeli sprzedaż majątku Spółki będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność taka nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl