IPTPP1/443-510/14-5/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-510/14-5/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2014 r. (data wpływu 17 lipca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 2 - kompleks działek nr - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 1- kompleks działek nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 2- kompleks działek nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 3- działka nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 4- działka nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 5- kompleks działek nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 6- działka nr,

* braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 7- działka nr.

Wniosek uzupełniono w dniu 15 września 2014 r. w zakresie doprecyzowania opisanego zdarzenia przyszłego, przeformułowania pytań, przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego oraz o brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Komornik Sądowy w... przy Sądzie Rejonowym w. prowadzi postępowania egzekucyjne należności świadczeń pieniężnych przeciwko Sp. z o.o., NIP...., REGON... (w dalszej części posługiwanie się skrótem "..."). Spółka zajmuje się produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych (PKD pod nr 22.23.Z).

Na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 grudnia 2008 r. dwie osoby fizyczne działające w imieniu... zakupiły od osób fizycznych nieruchomość dla której VIII Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Rejonowym w... z s.w... prowadzi księgę wieczystą o nr...... nie dokonał wówczas zapłaty podatku od towarów i usług, zapłacił podatek od umowy sprzedaży w stawce 2%.

Spółka nie zakończyła działalności jednak fizycznie nie prowadzi produkcji. Łączna powierzchnia nieruchomości posiadająca księgę wieczystą o nr... wynosi 21.504 m2.

Do sprzedaży nieruchomość została podzielona przez biegłego na części:

Nieruchomość I: kompleks działek nr;

Nieruchomość 2: kompleks działek nr;

Nieruchomość 3: działka nr;

Nieruchomość 4: działka nr;

Nieruchomość 5: kompleks działek nr;

Nieruchomość 6: działka nr;

Nieruchomość 7: działka nr.

Nieruchomość 1: kompleks działek nr.

Nieruchomość 1 - kompleks działek nr (pow. 1299 m2), (pow. 3442 m2) o łącznej powierzchni 4741 m2 stanowi jedną funkcjonalną i gospodarczą całość. Na nieruchomości zlokalizowane są następujące trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład obiektów budowlanych wchodzą:

1.

budynek produkcyjno - biurowy - dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek o powierzchni całkowitej netto: 3291 m2, na którą składa się:

1.

powierzchnia netto piwnic: 1087 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 1043 m2;

* powierzchnia klatek schodowych 44 m2;

2.

powierzchnia netto parteru: 1121 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 1026 m2;

* powierzchnia klatek schodowych 95 m2;

3.

powierzchnia netto piętra I:1083 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 1028 m2;

* powierzchnia klatek schodowych 55 m2.

2.

budynek sklepu (dawnej portierni) - budynek jednokondygnacyjny;

1.

powierzchnia netto: 60 m2 w tym:

* powierzchnia użytkowa 60 m2;

2.

powierzchnia zabudowy 76 m2.

Powierzchnia budynku po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia netto, tj. 60 m2.

3.

dozorcówka - budynek jednokondygnacyjny

1.

powierzchnia netto 9 m2;

2.

powierzchnia zabudowy 11 m2;

Powierzchnia budynku po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia netto, tj. 9 m2.

W skład budowli wchodzą:

1.

stalowa wiata rowerowa - powierzchnia zabudowy 65 m2;

2.

drogi dojazdowe I place o nawierzchni betonowej o łącznej powierzchni 1600 m2;

3.

częściowe ogrodzenie terenu;

4.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 1 wszystkie jej elementy składowe (budynki), tj. budynek produkcyjno-biurowy, budynek sklepu (dawnej portierni), dozorcówka były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 1 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Budynek produkcyjno-biurowego o powierzchni 1000 m2 stanowi przedmiot najmu od dnia 12 kwietnia 2013 r. do nadal. Natomiast pozostałe elementy składowe nieruchomości 1 nie były przedmiotem najmu, dzierżawy, itp.

Obiekty posadowione na działkach nr oraz wchodzące w skład nieruchomości 1 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.)

Przy nabyciu działek nr oraz nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynki znajdujące się na działkach nr oraz, tj. budynek produkcyjno-biurowy, budynek sklepu (dawnej portierni), dozorcówka są trwale związane z gruntem.

W przypadku działek nr... oraz... oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład nieruchomości 1 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Działki nr. oraz nr... są zabudowane (oznaczone, jako: "Inne tereny zabudowane- Bi").

Sprzedaż kompleksu tych działek, jako jednej funkcjonalnej całości w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej powiązana jest z jednoczesną sprzedażą udziału 1/3 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 6) oraz udziału w 1/4 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 7).

Nieruchomość 2 - kompleks działek nr.

Nieruchomość 2 - kompleks działek... (pow. 239 m2),. (pow. 3529 m2),... (pow. 1000 m2),... (pow. 262 m2) o łącznej powierzchni 5030 m2 stanowi jedną funkcjonalną i gospodarczą całość. Na nieruchomości zlokalizowane są trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład budynków wchodzi:

1.

budynek hali produkcyjnej - w części obejmującej halę produkcyjną, budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, w części stanowiącej łączniki dwukondygnacyjne:

1.

powierzchnia netto: 2661 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 2464 m2 (hala, pomieszczenia socjalne);

* powierzchnia pomieszczeń pomocniczych 197 m2 (rozdzielnia nn, wentylatornie).

W skład budowli wchodzą:

1.

drogi dojazdowe i place o nawierzchni betonowej o łącznej powierzchni 600 m2;

2.

częściowe ogrodzenie terenu;

3.

bezodpływowy zbiornik na ścieki o pojemności 5 m3 zakopany w gruncie;

4.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 2 - wszystkie jej elementy składowe były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 2 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 2 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Obiekty posadowione na działkach nr wchodzące w skład Nieruchomość 2 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.)

Przy nabyciu działek nr nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek znajdujący się na Nieruchomości 2, tj. budynek produkcyjny jest trwale związany z gruntem. W przypadku działek nr oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład Nieruchomości 2 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków nie upłynął okres krótszyniż 2 lata.

W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej.

Działki nr są zabudowane. Działka nr... oznaczona, jako "Inne tereny zabudowane - Bi", działka nr. - "Inne tereny zabudowane - Bi", działka nr...1 -"Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka nr... - "Inne tereny zabudowane - Bi".

Sprzedaż kompleksu tych działek jako jednej funkcjonalnej całości, w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej powiązana jest z jednoczesną sprzedażą udziału 1/3 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 6) oraz udziału w 1/4 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 7).

Nieruchomość 3: działka nr....

Nieruchomość 3 - działka nr... o powierzchni 459 m2. Na nieruchomości zlokalizowane są trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład budynków wchodzi:

1.

budynek hotelowo-administracyjny - dwukondygnacyjny, w całości podpiwniczony:

1.

powierzchnia netto: 554 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 498 m2 (piwnice 163 m2, parter 165 m2, piętro 170 m2);

* powierzchnia klatek schodowych 56 m2;

2.

powierzchnia zabudowy 230 m2.

Powierzchnia budynku po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz - powierzchnia użytkowa, tj. 498 m2.

W skład budowli wchodzą:

1.

niewielkie utwardzone podejścia o nawierzchni betonowej;

2.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 3 - wszystkie jej elementy składowe były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 3 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 3 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy. Obiekty posadowione na działce nr..... wchodzące w skład Nieruchomości 3 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Przy nabyciu działki nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek znajdujący się na działce nr..., tj. budynek hotelowo-administracyjny jest trwale związany z gruntem.

W przypadku działki nr... oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład Nieruchomości 3 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Działka nr... jest zabudowana (oznaczona, jako: "Inne tereny zabudowane - Bi").

Sprzedaż działki nr... w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej powiązana jest z jednoczesną sprzedażą udziału w 1/4 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 7).

Nieruchomość 4: działka....

Nieruchomość 4 - działka nr... o powierzchni 819 m2. Na nieruchomości zlokalizowane są trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład budynków wchodzi:

1.

budynek warsztatowo-magazynowy - jednokondygnacyjny:

1.

powierzchnia netto: 415 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 355 m2;

* powierzchnia pomieszczeń pomocniczych 60 m2 (stacja WN);

2.

powierzchnia zabudowy 467 m2.

Powierzchnia budynku, po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia użytkowa tj. 355 m2.

W skład budowli wchodzą:

1.

drogi dojazdowe i place o nawierzchni betonowej o łącznej powierzchni 340 m2;

2.

częściowe ogrodzenie terenu z bramą wjazdową;

3.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 4 - wszystkie jej elementy składowe były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 4 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 4 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy. Obiekty posadowione na działce nr... wchodzące w skład Nieruchomości 4 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Przy nabyciu działki nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek znajdujący się na działce nr..., tj. budynek warsztatowo-magazynowy jest trwale związany z gruntem.

W przypadku działki nr... oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład Nieruchomości 4 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Działka nr... jest zabudowana (oznaczona, jako: "Inne tereny zabudowane - BI").

Sprzedaż działki nr... w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej powiązana jest z jednoczesną sprzedażą udziału w 1/4 części w drodze wewnętrznej stanowiącej działkę nr.... (nieruchomość 7).

Nieruchomość 5: kompleks działek nr

Nieruchomość 5 - kompleks działek nr... (pow. 1500 m2),... (pow. 2500 m2),... (pow. 2200 m2),... (pow. 485 m2),... (pow. 800 m2),... (pow. 2300 m2) o łącznej powierzchni 9785 m2 stanowi jedną funkcjonalną i gospodarczą całość. Na nieruchomości zlokalizowane są następujące trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład obiektów budowlanych wchodzą:

1.

budynek stacji gazów technicznych z wiatą stalową - budynek jednokondygnacyjny:

1.

powierzchnia netto: 166 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 98 m2,

* powierzchnia wiaty stalowej pow. uż. 68 m2, pow. zab. 81 m2.

Powierzchnia budynku po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia użytkowa budynku 98 m2 oraz wiaty stalowej 68 m2.

2.

budynek kotłowni - budynek jednokondygnacyjny:

1.

powierzchnia netto: 337 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 337 m2.

Powierzchnia budynku po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia netto, tj. 337 m2.

3.

budynek laboratorium oczyszczalni ścieków - budynek jednokondygnacyjny

1.

powierzchnia netto 32 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 32 m2.

2.

powierzchnia zabudowy 37 m2.

Powierzchnia budynku, po uwzględnieniu jego specyfiki, od której może być pobierany czynsz-powierzchnia netto, tj. 32 m2.

W skład budowli wchodzą:

1.

drogi dojazdowe i place o nawierzchni betonowej o łącznej powierzchni 2700 m2;

2.

częściowe ogrodzenie terenu;

3.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 5 - wszystkie jej elementy składowe, tj. budynek stacji gazów technicznych z wiatą stalową, budynek kotłowni, budynek laboratorium oczyszczalni ścieków były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 5 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 5 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy. Obiekty posadowione na działkach nr...... wchodzące w skład Nieruchomości 5 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Przy nabyciu działek nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynki znajdujące się na działkach nr.... tj. budynek stacji gazów technicznych z wiatą stalową, budynek kotłowni, budynek laboratorium oczyszczalni ścieków są trwale związane z gruntem.

W przypadku działek nr... oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład nieruchomości 5 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej.

Działki nr... są zabudowane. Działka nr... oznaczona jako: "Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka... - "Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka... - "Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka... - Inne tereny zabudowane - Bi", działka...- "Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka nr... "Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa".

Sprzedaż kompleksu tych działek, jako jednej funkcjonalnej całości, w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej powiązana jest z jednoczesną sprzedażą udziału 1/3 części w drodze wewnętrzne; stanowiącej działkę nr... (nieruchomość 6).

Nieruchomość 6: działka.

Nieruchomość 6 - działka nr... o powierzchni 289 m2. Działka ta stanowi drogę wewnętrzną zapewniającą dostęp do drogi publicznej dla kompleksów działek stanowiących opisane powyżej nieruchomość 1, nieruchomość 2, nieruchomość 5. Posiada nawierzchnię betonową. Działka posiada częściowe ogrodzenie wraz z bramą wjazdową.

Droga wewnętrzna była wykorzystywana przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 6 nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 6 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Droga wewnętrzna (działka nr...), składająca się na Nieruchomość 6, stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). Przy nabyciu działki nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku działki nr... nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą towarów upłynął okres krótszy niż 2 lata. W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Działka.... jest niezabudowana. Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działka ta jest uznana jako przemysłowa (oznaczona "P"). Dla działki nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy.

Nieruchomość 7: działka....

Nieruchomość 7 - działka nr... o powierzchni 381 m2. Działka ta stanowi drogę wewnętrzną zapewniającą dostęp do drogi publicznej dla kompleksów działek stanowiących opisane powyżej nieruchomość 1, nieruchomość 2, nieruchomość 3, nieruchomość 4. Posiada nawierzchnię betonową. Działka posiada częściowe ogrodzenie w części północnej wyposażona jest w bramę wjazdową. Droga wewnętrzna była wykorzystywana przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 7 nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 7 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Droga wewnętrzna (działka nr...), składająca się na Nieruchomość 7, stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). Przy nabyciu działki nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku działki nr... nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata. W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej.

Działka nr... jest niezabudowana. Według miejscowego planu zagospodarowania działka ta jest uznana, jako przemysłowa (oznaczenie "P"). Dla działki nie zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy.

Nie jest znane kto dokona zakupu nieruchomości od ww. Spółki z o.o. (tzn. czy będzie to czynny podatnik podatku od towarów i usług). Natomiast. Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

... sp. z o.o.:

1.

prowadzi działalność od 1994 r. (w załączeniu KRS) i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług;

2.

nieruchomość została nabyta przez osoby fizyczne występujące w imieniu. Spółki z o.o.;

3.

nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia działalności gospodarczej;

4.

nieruchomość o nr... stanowi grunt zabudowany;

5.

zakończenie budowy wszystkich budynków znajdujących się na nieruchomości o nr.... odbyło się w 1976 r.;

6.

nieruchomość została nabyta od osób fizycznych na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 grudnia 2008 r.;

7.

nabycie nieruchomości nie zostało udokumentowane fakturą VAT;

8.

nieruchomość była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej;

9.

część nieruchomości o powierzchni 1000 m2 jest przedmiotem najmu;

10.

nie dokonano uatrakcyjnienia nieruchomości;

11.

przyczyną sprzedaży nieruchomości są prowadzone postępowania egzekucyjne, zajęcie nieruchomości przez Komornika Sądowego celem wyznaczenia terminu licytacji i sprzedaży;

12.

termin licytacji nie został jeszcze wyznaczony;

13.

środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji zostaną przeznaczone na pokrycie zadłużenia w prowadzonych przeciw ww. Spółce z o.o. postępowaniach egzekucyjnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

(w uzupełnieniu wniosku wskazane jako nr 2) Czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości 2 (kompleksu działek nr.... będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, gdy dostawa ta nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili dostawy upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W przypadku Nieruchomości 2 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie nieruchomości, a także pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Dokonywano ulepszenia nieruchomości, jednak nie były one wyższe niż 30% wartości początkowej w związku, z czym sprzedaż Nieruchomości 2 (kompleksu działek nr...) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z treści powyższego przepisu wynika, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy towaru dokonywanej w trybie egzekucji, w przypadku, gdy wykonuje czynności egzekucyjne. Przez czynność egzekucyjną należy rozumieć każde formalne, oparte na przepisach procesowych, działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), zgodnie z którym, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Podatnikiem natomiast, stosownie do treści art. 7 § 1 ww. ustawy, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Przepis art. 30 § 1 ww. ustawy stanowi, że płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

W świetle cyt. wyżej przepisów, płatnikami podatku od towarów i usług (czyli podmiotami zobowiązanymi do obliczania, poboru podatku od podatnika i wpłaty podatku na konto organu podatkowego) mogą być organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w wykonaniu czynności egzekucyjnych organy te dokonują dostawy towarów należących do podatnika lub przez niego posiadanych z naruszeniem przepisów. Sformułowanie "płatnikami" oznacza, że organy te nie stają się z tytułu wykonania powyższych czynności podatnikami podatku od towarów i usług, lecz pełnią jedynie rolę płatnika w odniesieniu do podatku należnego z tytułu sprzedanych (zlicytowanych) towarów należących do podatnika, w stosunku do którego toczy się postępowanie egzekucyjne.

Zaznaczenia wymaga, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Komornik sądowy pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem, a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą dokonaną w ramach egzekucji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podatnik, będący dłużnikiem, zazwyczaj nie otrzymuje kwot uzyskanych przez organ egzekucyjny ze sprzedaży towarów w wykonaniu czynności egzekucyjnych. Prawdopodobne jest zatem, że podatnik nie posiada innych środków finansowych umożliwiających uiszczenie należnego podatku. Ustanowienie organu egzekucyjnego płatnikiem zapewnia odprowadzenie należnego podatku przez organ przeprowadzający dostawę w ramach czynności egzekucyjnych.

Na podstawie art. 106c ustawy, faktury dokumentujące dostawę towarów, o której mowa w art. 18, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

1.

organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

2.

komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, i do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

W odniesieniu do nieruchomości zabudowanych należy rozpatrywać zastosowanie zwolnienia w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku, budowli lub ich części jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość winna być przyjęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż jak i najem, dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Jednakże czynność ta nie musi być faktycznie opodatkowana (nie musi prowadzić do powstania podatku należnego), bowiem za czynność taką należy również rozumieć czynność podlegającą opodatkowaniu w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże na mocy przepisów szczególnych - korzystającą ze zwolnienia od tego podatku. Zatem należy uznać, że pierwsze zasiedlenie zachodzi w momencie sprzedaży lub oddania budynku (budowli) do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa budynku, budowli lub ich części, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacji, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku budynku, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ponadto, jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, zgodnie z treścią ust. 11 ww. artykułu musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Jak wynika z przywołanych wyżej uregulowań, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 29a ust. 9 ustawy - przepisu ust. 8 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Z powołanego wyżej przepisu art. 29a ust. 8 ustawy jednoznacznie wynika, że - co do zasady - grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku. Przepis ten obejmuje swoim zakresem także sprzedaż gruntów będących w użytkowaniu wieczystym.

Z opisu sprawy wynika, iż Komornik Sądowy prowadzi postępowania egzekucyjne należności świadczeń pieniężnych przeciwko. Sp. z o.o., Na podstawie aktu notarialnego z dnia 18 grudnia 2008 r. dwie osoby fizyczne działające w imieniu... zakupiły od osób fizycznych nieruchomość.... nie dokonał wówczas zapłaty podatku od towarów i usług. Spółka nie zakończyła działalności jednak fizycznie nie prowadzi produkcji. Łączna powierzchnia nieruchomości posiadająca księgę wieczystą wynosi 21.504 m2.

Do sprzedaży nieruchomość została podzielona przez biegłego na części:

Nieruchomość I: kompleks działek nr.;

Nieruchomość 2: kompleks działek nr.;

Nieruchomość 3: działka nr.;

Nieruchomość 4: działka nr.;

Nieruchomość 5: kompleks działek nr.;

Nieruchomość 6: działka nr.;

Nieruchomość 7: działka nr.

Nieruchomość 2 - kompleks działek... (pow. 239 m2),... (pow. 3529 m2),... (pow. 1000 m2),... (pow. 262 m2) o łącznej powierzchni 5030 m2 stanowi jedną funkcjonalną i gospodarczą całość. Na nieruchomości zlokalizowane są trwałe obiekty budowlane oraz budowle.

W skład budynków wchodzi:

1.

budynek hali produkcyjnej - w części obejmującej halę produkcyjną, budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, w części stanowiącej łączniki dwukondygnacyjne:

1.

powierzchnia netto: 2661 m2, w tym:

* powierzchnia użytkowa 2464 m2 (hala, pomieszczenia socjalne);

* powierzchnia pomieszczeń pomocniczych 197 m2 (rozdzielnia nn, wentylatornie).

W skład budowli wchodzą:

1.

drogi dojazdowe i place o nawierzchni betonowej o łącznej powierzchni 600 m2;

2.

częściowe ogrodzenie terenu;

3.

bezodpływowy zbiornik na ścieki o pojemności 5 m3 zakopany w gruncie;

4.

sieci infrastruktury technicznej.

Nieruchomość 2 - wszystkie jej elementy składowe były wykorzystywane przez dłużnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Nieruchomość 2 nie była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej od podatku. Nieruchomość 2 nie była przedmiotem najmu czy dzierżawy. Obiekty posadowione na działkach nr... wchodzące w skład Nieruchomość 2 stanowią budynki, budowle lub ich część oraz urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Przy nabyciu działek nr... nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Budynek znajdujący się na Nieruchomości 2, tj. budynek produkcyjny jest trwale związany z gruntem. W przypadku działek nr... oraz zlokalizowanych na nich budynkach, budowlach lub ich częściach wchodzących w skład Nieruchomości 2 nie miało miejsce pierwsze zasiedlenie. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków nie upłynął okres krótszy niż 2 lata. W stosunku do ww. nieruchomości nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki ponoszone na ulepszenie nieruchomości były niższe niż 30% wartości początkowej. Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Działki nr...są zabudowane. Działka nr... oznaczona, jako "Inne tereny zabudowane - Bi", działka nr... - "Inne tereny zabudowane - Bi", działka nr... -"Tereny rolne zabudowane - Br-RIVa", działka nr... - "Inne tereny zabudowane - Bi".

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan sprawy, należy stwierdzić, iż dostawa budynku hali produkcyjnej o powierzchni użytkowej 2464 m2, budowli w postaci dróg dojazdowych (jako obiektów liniowych) i placów o nawierzchni betonowej oraz bezodpływowego zbiornika na ścieki o pojemności 5 m3 zakopanego w gruncie nie będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż będzie ona dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Natomiast przy dostawie ww. budynku hali produkcyjnej, dróg dojazdowych i placów o nawierzchni betonowej oraz bezodpływowego zbiornika na ścieki zakopanego w gruncie spełnione będą warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, ponieważ Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nakładów budowlanych. Nadto ponoszone wydatki na ulepszenie ww. budynku i budowli wchodzących w skład nieruchomości 2 nie przekroczyły 30% wartości początkowej tego obiektu. Dlatego też dostawa ww. budynku hali produkcyjnej, dróg dojazdowych i placów o nawierzchni betonowej oraz bezodpływowego zbiornika na ścieki zakopanego w gruncie, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W zakresie dostawy ogrodzenia terenu oraz sieci infrastruktury technicznej - które Wnioskodawca zaliczył do budowli - należy wskazać, iż stanowią one urządzenia budowlane.

Zgodnie bowiem z Prawem budowlanym ww. obiekty nie mieszczą się w definicji budowli. Ustawodawca nie wymienia ich bowiem wśród obiektów budowlanych, umieszcza je natomiast w katalogu urządzeń budowlanych, określonych odrębnie od budowli. A zatem, w myśl powyższych przepisów Prawa budowlanego, ww. obiekty stanowią odmienny rodzaj obiektu niż budowle czy budynki zdefiniowane w ww. ustawie.

Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy - Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku, budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem, budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależących, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

W związku z tym, iż przedmiotem dostawy będą budynki i budowle, które będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, to także urządzenia budowalne związane z tymi budynkami i budowlami, będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Nadto należy wskazać, iż grunt na którym posadowione są ww. budynki i budowle korzystające ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, w świetle art. 29a ust. 8 ustawy również podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Wobec powyższego transakcja sprzedaży działek nr...zabudowanych budynkami i budowlami będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT przy czym będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tym samym, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, sprzedaż nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, wynikające z opisu sprawy bądź własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Odnośnie dokumentów stanowiących załączniki do wniosku, tutejszy Organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Natomiast w myśl art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny przesłanych załączników.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości 2 - kompleks działek nr..... Natomiast wniosek w pozostałym zakresie został załatwiony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl