IPTPP1/443-414/13-5/MG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-414/13-5/MG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do złożenia korekty deklaracji w związku z art. 89a ust. 1-3 ustawy:

* jest nieprawidłowe w sytuacji, gdy dłużnik obecnie jest w stanie upadłości,

* jest prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT;

* wpływu na określenie momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego korekty dokonanej na podstawie art. 89b ust. 1;

* prawa do złożenia korekty deklaracji w związku z art. 89a ust. 1-3

Pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) uzupełniono wniosek o doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego oraz w zakresie prawa do reprezentacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej (zwana dalej "Spółką") prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu stalą. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego (sygn. akt...) z dnia 16 maja 2013 r. w stosunku do Spółki została ogłoszona upadłość obejmująca likwidację jej majątku.

W okresie od czerwca 2012 r. do końca lutego 2013 r. Spółka dokonywała zakupów, w tym zakupów stali. Z tytułu dokonanych zakupów powstały zobowiązania, które nie zostały przez Spółkę uregulowane z powodu problemów z płynnością finansową. W związku z powyższym w stosunku do niektórych faktur VAT może wystąpić obowiązek skorygowania podatku naliczonego.

Jednocześnie w roku 2012 Spółka dokonywała sprzedaży stali, potwierdzając tą sprzedaż fakturami VAT. Należności z tytułu tej sprzedaży nie zostały uregulowane przez kontrahentów Spółki. W związku z powyższym wystąpiła możliwość korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Spółka nie dokonała korekty podatku VAT należnego w składanych deklaracjach VAT za okres, w którym taka możliwość zaistniała, mimo iż w okresie tym były spełnione wszystkie przesłanki przewidziane w przepisie art. 89a ustawy o VAT.

W okresie od momentu spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 89a ustawy o VAT do dnia dzisiejszego niektórzy kontrahenci Spółki (dłużnicy) zostali postawieni w stan upadłości.

Obecnie syndyk analizuje możliwość korekty podatku VAT naliczonego i należnego.

Wnioskodawca przez cały okres czasu objęty wnioskiem z dnia 5 czerwca 2013 r. był czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i jest nim również w chwili obecnej.

W zakresie zaległości Wnioskodawcy objętych wnioskiem z dnia 5 czerwca 2013 r. (kilkaset pozycji), termin płatności każdej z zaległości upływał po 4 sierpnia 2012 r.

W sytuacji objętej wnioskiem z dnia 5 czerwca 2013 r. znajdują zastosowanie przepisy podatkowe, tj. art. 89a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. W zakresie wierzytelności Wnioskodawcy objętych wnioskiem (kilkaset pozycji), termin ich płatności przypadł po dniu 4 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca pragnie wyjaśnić, iż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w przepisie art. 89a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. (dłużnicy nie zostali zawiadomieni o zamiarze skorygowania należnego podatku VAT). Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki, o których mowa w art. 89a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. (oznaczone we wniosku nr 3) Czy możliwe jest dokonanie korekty złożonej deklaracji podatku VAT w zakresie podatku należnego za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, jeżeli składając pierwotną deklarację VAT za ten okres rozliczeniowy, podatnik ze swojego prawa do korekty podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1-3 ustawy o VAT nie skorzystał.

W przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 (oznaczone we wniosku nr 3), Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

2. (oznaczone we wniosku nr 4) Czy możliwe jest dokonanie korekty jak w pytaniu nr 2, jeżeli składając pierwotną deklarację VAT, podatnik ze swojego prawa do korekty podatku należnego nie skorzystał, zaś obecnie kontrahenci Spółki (dłużnicy), w stosunku do których korekta byłaby możliwa są w stanie upadłości; podkreślić należy, iż w momencie składania przez Wnioskodawcę deklaracji pierwotnej za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności - wskazani kontrahenci w upadłości jeszcze nie byli, zaś wszystkie przesłanki do dokonania korekty podatku należnego wyliczone w art. 89a ust. 1-3 ustawy o VAT były spełnione.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 (we wniosku nr 3)

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Z kolei zgodnie z art. 89a ust. 3 ustawy o VAT korekta, o której mowa w ust. 1, może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną pod warunkiem, że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana.

Zdaniem Spółki, powyższe przepisy wskazują, iż korekta podatku należnego może nastąpić tylko w okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał), w którym upływał 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na umowie lub na fakturze. Za przyjęciem tego stanowiska przemawia przede wszystkim ich literalna interpretacja. Dodatkowo Wnioskodawca pragnie wskazać, iż gdyby ustawodawca dopuścił możliwość dokonania korekty w którymkolwiek z następnych okresów rozliczeniowych, to możliwość taka zostałaby przewidziana wprost w przepisach (por. przykładowo brzmienie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Z kolei zgodnie z art. 81 § 1 O.p. jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. W tym wypadku przepisy prawa podatkowego "nie stanowią inaczej", w związku z czym dokonanie przedmiotowej korekty możliwe jest na zasadach ogólnych.

Podsumowując powyższe rozważania, Wnioskodawca uważa, że prawo do dokonania korekty podatku VAT należnego możliwe jest tylko w okresie, w trakcie którego zostały spełnione przesłanki uznania wierzytelności za nieściągalną zgodnie z art. 89a ust. 1 w zw. z art. 89 ust. 1a ustawy o VAT. W przypadku braku dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku VAT należnego w powyższym okresie, możliwe jest złożenie korekty deklaracji VAT za ten okres na zasadach ogólnych (tekst jedn.: zgodnie z art. 81-81b O.p.) w terminie późniejszym.

Ad. 2 (we wniosku nr 4)

Zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, jeżeli na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Zdaniem Spółki oceny spełnienia przesłanek uprawniających do dokonania korekty podatku należnego dokonuje się, biorąc pod uwagę stan faktyczny istniejący w okresie, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu jej płatności określony na umowie lub na fakturze (uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności). Spółka uważa, że ogłoszenie upadłości dłużnika po okresie za który ma być składana korekta deklaracji VAT (korekta podatku należnego zgodnie z art. 89a ustawy o VAT) nie wyłącza prawa do jej skorygowania zgodnie z art. 89a ust. 1-3 ustawy o VAT. Za przyjęciem powyższego stanowiska przemawiają następujące argumenty.

Po pierwsze, w literaturze prawa podatkowego podkreśla się (m.in. H. Dzwonkowski (red.): Ordynacja podatkowa Komentarz, Warszawa 2011), iż pierwotne oświadczenia podatnika (deklaracje lub zeznania) mają charakter deklaratoryjny, odtwarzają bowiem prawnopodatkowy stan faktyczny. Skutki wystąpienia prawnopodatkowego stanu faktycznego określone są w ustawie o VAT. Dodatkowo zauważa się, że deklaracje korygujące mają charakter deklaratoryjny w stosunku do obowiązku podatkowego, choć w stosunku do już złożonych deklaracji mają charakter konstytutywny, ponieważ zmieniają skonkretyzowany deklaracją pierwotną stosunek prawnopodatkowy.

Zdaniem Spółki oznacza to, iż korekta deklaracji podatkowej odnosi się do przeszłości, a zatem do stanu prawnego i faktycznego istniejącego w momencie składania deklaracji pierwotnej (korygowanej). W konsekwencji dokonując ponownej oceny stanu faktycznego na potrzeby korekty, stosuje się przepisy obowiązujące w okresie, za który korekta jest składana. Ewentualne zmiany w stanie prawnym i faktycznym nie mają w tym wypadku znaczenia.

Spółka pragnie także zauważyć, iż skoro sformułowanie przepisów ustawy o VAT przemawia za dopuszczalnością dokonania korekty (w trybie art. 89a ustawy o VAT) tylko w deklaracji składanej za okres, w którym upłynął termin 150 dni od dnia wymagalności wierzytelności, to przesłanki uprawniające do skorygowania podatku należnego, wymienione w art. 89a ust. 1-3 ustawy o VAT, powinny być spełnione jedynie w tym okresie. Jakiekolwiek zmiany w stanie faktycznym w czasie późniejszym nie mogą zmieniać oceny, czy w danym okresie podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego, czy też nie.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka uważa, iż pomimo toczącego się obecnie postępowania upadłościowego w stosunku do niektórych jej dłużników, nadal jest ona uprawniona do dokonania korekty deklaracji VAT za okres, w którym były spełnione wszystkie przesłanki dokonania korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w trybie art. 89a ust. 1-3 ustawy o VAT (zaś dłużnicy wówczas jeszcze w upadłości nie byli).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do złożenia korekty deklaracji w związku z art. 89a ust. 1-3 uznaje się za:

* nieprawidłowe w sytuacji, gdy dłużnik obecnie jest w stanie upadłości,

* prawidłowe w pozostałym zakresie.

Wstępnie należy zauważyć, iż niniejszą interpretację indywidualną oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących od dnia 1 stycznia 2013 r., gdyż we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. Wnioskodawca wskazał, że wniosek ten dotyczy przepisów w brzmieniu obowiązującym po zmianach wprowadzonych od dnia 1 stycznia 2013 r.

Zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą.

W świetle art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342), do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2013 r. stosuje się przepisy art. 89a i art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu dotychczasowym, z zastrzeżeniem ust. 2. Przy czym art. 23 ust. 2 ww. ustawy zmieniającej stanowi, iż przepisy art. 89a i art. 89b ustawy zmienianej, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, stosuje się również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność została, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy zmienianej, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Stosownie do treści art. 89a ust. 1a ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W myśl art. 89a ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2.

(uchylony);

3.

na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1:

a.

wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

b.

dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

4.

(uchylony);

5.

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

6.

(uchylony).

Natomiast zgodnie z art. 89a ust. 3 ustawy, korekta, o której mowa w ust. 1, może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, o której mowa w ust. 1, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części (art. 89a ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 89a ust. 5 ustawy, wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty, o której mowa w ust. 1, zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika.

Natomiast stosownie do treści art. 89a ust. 7 ustawy, przepisów ust. 1-5 nie stosuje się, jeżeli między wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.

Wobec powyższego, tylko łączne spełnienie wszystkich warunków wymienionych w art. 89a ust. 2 ustawy, daje prawo do skorygowania podatku należnego.

Powołane wyżej przepisy dopuszczają zatem możliwość dokonania przez podatnika korekty podatku należnego, który powstał w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy nabywca towaru bądź usługi, nie dokonał zapłaty na rzecz dostawcy. Zauważyć należy także, iż podstawowym warunkiem umożliwiającym korektę jest dokonanie transakcji na rzecz podatnika, który w momencie jej dokonywania był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy, a więc podatnikiem prowadzącym samodzielnie działalność gospodarczą, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, niebędącym w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu stalą. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego (sygn. akt...) z dnia 16 maja 2013 r. w stosunku do Spółki została ogłoszona upadłość obejmująca likwidację jej majątku. W okresie od czerwca 2012 r. do końca lutego 2013 r. Spółka dokonywała zakupów, w tym zakupów stali. Z tytułu dokonanych zakupów powstały zobowiązania, które nie zostały przez Spółkę uregulowane z powodu problemów z płynnością finansową. W związku z powyższym w stosunku do niektórych faktur VAT może wystąpić obowiązek skorygowania podatku naliczonego.

Jednocześnie w roku 2012 Spółka dokonywała sprzedaży stali, potwierdzając tą sprzedaż fakturami VAT. Należności z tytułu tej sprzedaży nie zostały uregulowane przez kontrahentów Spółki. W związku z powyższym wystąpiła możliwość korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Spółka nie dokonała korekty podatku VAT należnego w składanych deklaracjach VAT za okres, w którym taka możliwość zaistniała, mimo iż w okresie tym były spełnione wszystkie przesłanki przewidziane w przepisie art. 89a ustawy o VAT. W okresie od momentu spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 89a ustawy o VAT do dnia dzisiejszego niektórzy kontrahenci Spółki (dłużnicy) zostali postawieni w stan upadłości.

Wnioskodawca przez cały okres czasu objęty wnioskiem był czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT i jest nim również w chwili obecnej. W zakresie zaległości Wnioskodawcy objętych wnioskiem, termin płatności każdej z zaległości upływał po 4 sierpnia 2012 r. W zakresie wierzytelności Wnioskodawcy objętych wnioskiem, termin ich płatności przypadł po dniu 4 sierpnia 2012 r. Wnioskodawca pragnie wyjaśnić, iż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w przepisie art. 89a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. (dłużnicy nie zostali zawiadomieni o zamiarze skorygowania należnego podatku VAT). Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki, o których mowa w art. 89a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r.

Wskazać należy, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2013 r., wierzyciel może dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną. Oznacza to, że wierzyciel o ile zechce dokonać korekty musi dokonać jej w konkretnej deklaracji, tj. w deklaracji za okres w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności określonego w umowie lub na fakturze.

Jeżeli wierzyciel nie skorzysta z przysługującego mu prawa do dokonania korekty w ww. terminie, może dokonać stosownej korekty w terminie późniejszym, jednak musi "wrócić" do deklaracji za okres w którym upłynął 150. dzień od umownego terminy płatności, przy czym składając korektę tej deklaracji musi spełnić wszystkie warunki uprawniające go do dokonania takiej korekty.

Należy zatem pamiętać, że prawo do skorzystania z ulgi na złe długi (czy to na "bieżąco" czy też poprzez złożenie deklaracji korygującej) wygasa po dwóch latach, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca nieuregulowaną wierzytelność a warunki, iż wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni oraz dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji muszą być spełnione zarówno na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji bieżącej, w której podatnik dokonuje korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego jak również na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji korygującej.

Mając na uwadze przepisy powołane na wstępie, należy stwierdzić, iż aby podatnik mógł dokonać korekty określonej w art. 89a ust. 1 ustawy, warunki określone w art. 89a ust. 1a i ust. 2 ustawy muszą być spełnione łącznie. Brak któregokolwiek z wymienionych warunków stanowi przesłankę do braku takiego prawa.

Należy wskazać, że od 1 stycznia 2013 r. ustawodawca zastrzegł, że dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na dzień poprzedzający dzień złożenia przez wierzyciela deklaracji wykazującej korektę w ramach ulgi za złe długi.

Reasumując, Wnioskodawca będzie mógł dokonać korekty złożonej deklaracji podatku VAT w zakresie podstawy opodatkowania i podatku należnego za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca spełnione są wszystkie warunki uprawniające do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego, o których mowa w art. 89a.

Natomiast Wnioskodawca nie będzie mógł dokonać korekty złożonej deklaracji podatku VAT w zakresie podstawy opodatkowania i podatku należnego za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w sytuacji gdy obecnie kontrahenci Spółki (dłużnicy) są w stanie upadłości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do złożenia korekty deklaracji w związku z art. 89a ust. 1-3.

Natomiast wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie:

* obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 w trybie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT;

* wpływu na określenie momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego korekty dokonanej na podstawie art. 89b ust. 1;

został rozpatrzony interpretacją nr IPTPP1/443-414/13-4/MG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl