IPTPP1/443-334/11-4/MW - Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-334/11-4/MW Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2011 r. (data wpływu 10 czerwca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2011 r. (data wpływu do BKIP 12 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania pn. "...".

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.) o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest spółką prawa handlowego i jest podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności spółki, zgodnie z aktem założycielskim jest m.in. gospodarowanie odpadami, działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność związana z gospodarką odpadami, działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Marszalek Województwa decyzją z dnia 19 marca 2008 r., wyraził zgodę na zamknięcie składowiska odpadów, innych niż niebezpieczne i obojętne, które Spółka miała w administrowaniu od 1 lipca 1995 r., tj. od daty utworzenia spółki.

Burmistrz w dniu 21 września 2010 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. W dniu 20 września 2010 r. spółka zawarła z Gminą umowę użyczenia na czas nieokreślony terenu składowiska położonego w... wraz z obowiązkiem jego rekultywacji.

Spółka zobowiązana została do przeprowadzenia prac związanych z rekultywacją polegających m.in. na wypełnieniu warstwami wyrównawczymi pozostałej pojemności dyspozycyjnej składowiska, ukształtowanie powierzchniowe wierzchowiny złoża zdeponowanych odpadów, wykonanie na wyprofilowanej powierzchni wierzchowiny i skarp, wykonanie okrywy rekultywacyjnej, wykonanie wierzchniej warstwy z gruntu organicznego stanowiącej odpowiednie podłoże umożliwiające prawidłową wegetację roślin rekultywacyjnych, zadarnienie całego terenu z nasadzeniem drzew i krzewów. Łączna powierzchnia rekultywowanej kwatery wyniesie 6,5 ha. Prace rekultywacyjne mają się rozpocząć w II połowie 2011 r.

Od czasu powstania Spółki tj. od 1995 r. z tytułu eksploatacji składowiska Wnioskodawca osiągał przychody opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%, a następnie 8%. W chwili obecnej Spółka ubiega się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 na zadanie pn. "...". Spółka na realizację tego zadania przeznaczy również środki własne.

Spółka jest podmiotem, który administruje składowiskiem odpadów na podstawie umowy użyczenia i ponosić będzie wydatki związane z ustawowymi obowiązkami, związanymi z utrzymaniem zamkniętego składowiska. Na składowisko mogą być i są przyjmowane odpady w postaci: ziemi, gruzu, żwiru, piasku itp. Pozostałe odpady Spółka przekazuje na inne czynne składowisko odpadów.

W myśl art. 61 ustawy o odpadach, cena za przyjęcie odpadów do składowania na składowisko odpadów powinna uwzględniać w szczególności koszty budowy, eksploatacji, zamknięcia, rekultywacji, monitorowania i nadzorowania składowiska odpadów.

Tak więc przychód uzyskany przez Spółkę z działalności z tego tytułu powstaje wcześniej, niż poniesienie kosztów związanych z zamknięciem i rekultywacją składowiska. Teren po zrekultywowaniu składowiska odpadów będzie wykorzystywany gospodarczo w celu osiągnięcia przychodów. Planuje się utworzenie parku rekreacji, górki narciarskiej, ścieżki edukacyjnej, itp. oraz osiąganie z tego tytułu przychodów.

Ponadto przewiduje się poddzierżawienie terenu GOŚiR w celach treningowych. Spółka będzie uzyskiwała przychody z powyższych tytułów opodatkowane podatkiem VAT.

W uzupełnieniu wniosku, pismem z dnia 8 września 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pn.: "...", będą wystawione na zakład Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego z tytułu realizowanego zadania pn. "...".

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Spółka ma prawo do odliczenia VAT, ponieważ wcześniej składowisko odpadów służyło działalności opodatkowanej (sprzedaż z tytułu odbioru odpadów, opodatkowana podatkiem VAT 7%, 8%) jak również z uwagi na fakt powstania źródła przychodów w postaci przychodów z tytułu zapłaty za poddzierżawienie terenu i usługi rekreacyjne.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, a takie czynności miały i będą miały miejsce.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części, pod warunkiem spełnienia przez niego, zarówno przesłanek pozytywnych, między innymi tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

Podatek VAT uiszczony przez spółkę będzie wydatkiem niekwalifikującym się do wsparcia w ramach NFOŚiGW oraz RPOWO na lata 2007-2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy, stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego. Przedmiotem działalności spółki jest m.in. gospodarowanie odpadami, działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność związana z gospodarką odpadami, działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

W dniu 20 września 2010 r. Spółka zawarła z Gminą umowę użyczenia na czas nieokreślony terenu składowiska położonego w....wraz z obowiązkiem jego rekultywacji. Od czasu powstania Spółki tj. od 1995 r. z tytułu eksploatacji składowiska Wnioskodawca osiągał przychody opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%, a następnie 8%. W chwili obecnej Spółka ubiega się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 na zadanie pn.: "...". Spółka na realizację tego zadania przeznaczy również środki własne. Planuje się utworzenie parku rekreacji, górki narciarskiej, ścieżki edukacyjnej, itp. oraz osiąganie z tego tytułu przychodów. Ponadto przewiduje się poddzierżawienie terenu GOŚiR, w celach treningowych.

Teren po zrekultywowaniu składowiska odpadów będzie wykorzystywany gospodarczo w celu osiągnięcia przychodów. Spółka będzie uzyskiwała przychody z powyższych tytułów opodatkowane podatkiem VAT. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług w związku z realizacją projektu pn. "...", będą wystawione na Zainteresowanego.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, albowiem nabyte w ramach realizacji projektu towary i usługi będą służyły wykonywanym przez Wnioskodawcę czynnościom opodatkowanym.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zatem, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego będzie wyższa od kwoty podatku należnego, Spółka będzie miała prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Reasumując, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanego zadania pn. "...", ponieważ przedmiotowa inwestycja będzie służyła czynnościom opodatkowanym. Spółce będzie przysługiwało również prawo do zwrotu podatku, w sytuacji spełnienia warunku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie się pokrywało z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmian legislacyjnych lub zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, a w szczególności, gdy Spółka nie będzie wykorzystywała efektów powstałych w związku z realizacją ww. projektu do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl