IPTPP1/443-279/11-2/MW - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT świadczenia usług szkoleniowych w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-279/11-2/MW Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT świadczenia usług szkoleniowych w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług szkolenia w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. do Izby Skarbowej w Łodzi został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług szkolenia świadczonych w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego. Wniosek został przesłany do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Tryb. Do załatwienia wg właściwości (data wpływu 30 maja 2011 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi - jako osoba fizyczna - jednoosobową działalność gospodarczą reklamowo-wydawniczą. Świadczy również usługi szkoleniowe (PKD 80.42.B - Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pełni funkcję organu prowadzącego placówkę kształcenia ustawicznego (niemającej osobowości prawnej, placówka nie posiada NIP i REGON). Placówka posiada wpis do ewidencji placówek niepublicznych Prezydenta Miasta. Obowiązki organu prowadzącego wynikają z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). W ramach placówki Wnioskodawca prowadzi kursy przyuczające do wykonywania określonego zawodu. Obecnie Wnioskodawca nalicza 23% podatek VAT od świadczonych usług szkoleniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będąc osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, jednocześnie prowadzącą placówkę kształcenia ustawicznego, będącą jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia, działalność ta jest zwolniona z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z pełnieniem funkcji organu prowadzącego placówkę kształcenia ustawicznego, będącą jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia przysługuje zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 zwalnia się od podatku usługi świadczone przez

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z ww. przepisem, zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług z tymi usługami związane. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku są objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

A zatem, w związku z pełnieniem funkcji organu prowadzącego placówkę kształcenia ustawicznego, będącą jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia przysługuje zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Odstępstwo od statuowanej w art. 5 ustawy zasady powszechności i równości opodatkowania, tj. zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienie od opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadkach ściśle określonych w przepisach ww. ustawy o podatku od towarów i usług lub w wydanych na podstawie ustawy przepisach wykonawczych.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do usług kształcenia świadczonych przez podmiot jako jednostkę objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Dodatkowo w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.

finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z art. 2 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Natomiast w myśl art. 82 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych (PKD 80.42B - Kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane). Jak wynika z wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik prowadzi placówkę kształcenia ustawicznego (nie mającą osobowości prawnej, placówka nie posiada NIP i REGON). Placówka posiada wpis do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Prezydenta Miasta na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W ramach placówki Podatnik prowadzi kursy przyuczające do wykonywania określonego zawodu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że posiadanie przez Wnioskodawcę statusu placówki kształcenia ustawicznego, należącej do systemu oświaty, uprawnia do zwolnienia od podatku wykonywanych czynności (w tym szkoleń przyuczających do wykonywania określonego zawodu), jeżeli mieszczą się one w zakresie przedmiotowym ww. przepisu, t.j.

* po pierwsze dotyczą kształcenia,

* po drugie prowadzone są w ramach wpisu do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych prowadzonej przez Prezydenta Miasta.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto, tut. Organ informuje, że granice szczególnego postępowania podatkowego, którego celem jest uzyskanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, określa Zainteresowany występując z konkretnym pytaniem prawnym, wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez niego, co wynika wprost z przepisu art. 14b § 1, 2 i 3 ustawy - Ordynacja podatkowa. Natomiast na podstawie art. 14c § 1 i § 2 ww. ustawy tut. Organ dokonuje oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego udzielona odpowiedź traci swą aktualność

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl