IPTPP1/443-140/11-10/MW - Opodatkowanie usług organizacji turnusów rehabilitacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPP1/443-140/11-10/MW Opodatkowanie usług organizacji turnusów rehabilitacyjnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego ZHP przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług organizacji turnusów rehabilitacyjnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług organizacji turnusów rehabilitacyjnych.

Wniosek został uzupełniony w dniu 1 sierpnia 2011 r. w zakresie umocowania do reprezentacji, doprecyzowania stanu faktycznego sprawy oraz przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy ZHP jest wyodrębnioną, samobilansującą jednostką organizacyjną Komendy Chorągwi, działającą jako Stowarzyszenie ze statutem organizacji pożytku publicznego. Ośrodek jest wpisany w KRS o nazwie Związek Harcerstwa Polskiego.

Ośrodek prowadzi działalność statutową pożytku publicznego odpłatną i nieodpłatną oraz działalność gospodarczą, w ramach swojej działalności świadczy usługi zarówno opodatkowane VAT i zwolnione i jest niezależnym podatnikiem VAT. Ośrodek działa jako Terenowa Baza Edukacji Ekologicznej i wpisany jest na podstawie art. 82 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.

W stanie prawnym obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2011 r. Ośrodek świadczył następujące usługi, korzystające ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (załącznik Nr 4):

1.

obozy na zlecenie obce dla dzieci i młodzieży zapewniając kompleksowo całokształt usług tj. zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę wychowawczą i medyczną, przewóz uczestników kolonii i obozów oraz zajęcia programowe. Były to głównie obozy i kolonie dla dzieci bez zabezpieczenia socjalnego na zlecenie Kuratorium Oświaty w drodze przetargu nieograniczonego na zamówienie publiczne na podstawie art. 39 i w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych

2.

organizacja "zielonych szkół" i warsztatów edukacyjnych na zlecenie placówek oświatowo-wychowawczych w trakcie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży do lat 18-stu z zakresu edukacji ekologicznej, których celem jest rozszerzenie wiedzy ekologicznej o otaczającym świecie, zdobycie wiedzy na temat wpływu człowieka na środowisko, dostrzeżenie związków i zależności między naturalnymi składnikami przyrody. Obozy, kolonie i "zielone szkoły" organizowane są na rzecz szkół i jednostek objętych systemem oświaty.

3.

obozy językowe języka angielskiego organizowane dla uczniów uzdolnionych językowo mające na celu naukę i doskonalenie znajomości języka angielskiego, łamanie barier językowych poprzez codzienny udział w zajęciach z lektorami, wzbogacanie słownictwa, doskonalenie umiejętności wymowy i konwersacji w języku angielskim. W czasie pobytu organizowany jest program w formie intensywnych zajęć językowych prowadzonych przez lektorów I asystentów przy współudziale kadry opiekuńczo-wychowawczej.Organizacja ww. obozów, kolonii i "zielonych szkół" do końca 2011 r. korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT od towarów i usług na podstawie załącznika Nr 4 jako usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci w zakresie w jakim są one wykorzystywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego - ex 55.23.11.

4.

organizacja imprez dla członków i osób niebędących członkami ZHP, np. Dzień Dziecka, organizacja imprez dla osób niepełnosprawnych o charakterze kulturalno-sportowo-rekreacyjnym organizacja zajęć i olimpiad sportowych dla dzieci i młodzieży oraz organizacja zawodów integracyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych, w całości finansowane ze środków publicznych (dotacje od jednostek samorządu terytorialnego).

5.

realizacja kompleksowych działań profilaktycznych mających, na celu przeciwdziałanie problemom uzależnień, przemocy i agresji i dezintegracji, a także promocji zdrowego stylu życia i zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży jako realizacja zadania publicznego z zakresu ochrony zdrowia i promocji zdrowia - profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych prowadzonych w formie zajęć i warsztatów, sfinansowanych ze środków publicznych (dotacje od jednostek samorządu terytorialnego).

6.

organizacja i przeprowadzenie szkolenia na zlecenie przez jednostkę samorządową zapewniając kompleksową usługę, tj. zakwaterowanie, wyżywienie, sale wykładowe ze sprzętem oraz wykładowców zatrudnionych na umowę cywilno-prawną wskazanych przez Zamawiających. Uczestnikami szkolenia są pracownicy placówek oświatowych, placówek samorządowych i jednostek państwowych. Szkolenia te pozostają w bezpośrednim związku z wykonywanym zawodem i celem ich jest uzyskiwanie i uaktualnienie wiedzy do bieżącej pracy w związku z wykonywanym zawodem. Szkolenia w całości sfinansowane są ze środków publicznych - umowa z Zamawiającym zawarta jest w wyniku zamówienia udzielona bez stosowania ustawy na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.

7.

organizacja turnusów rehabilitacyjnych. Ośrodek uzyskał od Wojewody wpis do rejestru ośrodków, w którym mogą się odbywać turnusy rehabilitacyjne i uprawniony jest do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych osób niepełnosprawnych oraz wpis do rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków PFRON i jest uprawniony do organizowania turnusów rehabilitacyjnych.

Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy ZHP jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm., zwanej dalej: "ustawą o systemie oświaty") na podstawie art. 2 pkt 3 ww. ustawy, zgodnie z którym system oświaty obejmuje placówki oświatowo-wychowawcze. Status Wnioskodawcy jako placówki oświatowo-wychowawczej potwierdza zaświadczenie Starosty o zmianie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych z dnia 23 marca 2011 r. Fakt działania Wnioskodawcy w ramach systemu oświaty potwierdza również § 5 ust. 1 statutu wnioskodawcy, zgodnie z którym podstawą prawną działania placówki jest Statut oraz ustawa o systemie oświaty.

Zgodnie z definicjami "kształcenia" i "wychowania" zawartymi w Encyklopedii PWN "kształcenie" to ogół czynności i procesów umożliwiających ludziom zarówno poznanie przyrody, społeczeństwa i kultury oraz udział w ich transformacji, jak i osiągnięcie możliwie wszechstronnego rozwoju sprawności fizycznej i umysłowej, zdolności i zainteresowań, natomiast "wychowanie" to wszelkie zjawiska związane z oddziaływaniem środowiska społecznego i przyrodniczego na człowieka, kształtujące jego tożsamość, osobowość, postawy. Usługi opisane w pkt 2, 3 oraz 6 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej niewątpliwie zaliczyć należy zatem do usług mających na celu kształcenie, przy czym usługi z pkt 6 mają na celu kształcenie zawodowe (związane z podniesieniem poziomu umiejętności niezbędnych do wykonywania danego zawodu), natomiast usługi opisane w pkt 4 i 5 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jako usługi mające na celu wychowanie. Podkreślić przy tym należy, że świadczenie ww. usług przez Wnioskodawcę zgodne jest z przedmiotem działalności Zainteresowanego określonym w § 6 pkt I Statutu Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedmiotem działalności zainteresowanego jest działalność edukacyjna, z uwzględnieniem edukacji ekologicznej oraz działalność oświatowo-wychowawcza.

Wnioskodawca został wpisany do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Starostę Powiatu na podstawie art. 82 ust. 5 ustawy o systemie oświaty jako placówka oświatowo-wychowawcza.

Usługi będące przedmiotem pytania nie są wskazane w ww. zaświadczeniu z uwagi na fakt, że zgodnie z treścią art. 82 ust. 3a ustawy o systemie oświaty zaświadczenie o wpisie nie zawiera wyszczególnienia usług, jakie świadczyć ma placówka oświatowo-wychowawcza, a jedynie następujące elementy:

1.

nazwę organu, który dokonał wpisu do ewidencji szkoły lub placówki;

2.

datę i numer wpisu do ewidencji;

3.

nazwę oraz odpowiednio typ i rodzaj szkoły lub placówki;

4.

osobę prawną lub fizyczną prowadzącą szkołę lub placówkę;

5.

adres szkoły lub placówki;

6.

w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - nazwy zawodów, w jakich szkoła kształci;

7.

w przypadku liceum profilowanego - nazwy profili kształcenia ogólnozawodowego, w jakich szkoła kształci.

Natomiast zadania Wnioskodawcy jako placówki oraz ich zakres określa zgodnie z treścią art. 84 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy o systemie oświaty Statut Wnioskodawcy, który zgodnie z art. 82 ust. 2 pkt 4 ustawy o systemie oświaty jest załącznikiem do zgłoszenia do ewidencji i jako taki stanowi również podstawę do dokonania przez organ wpisu placówki do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.

Zgodnie z postanowieniami § 5 ust. 2 i 3 Statutu, celem powołania placówki jest prowadzenie szkoleń w formach kursowych, seminariów - edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży oraz wypoczynku letniego i zimowego, zaś zadaniem podstawowym - poszerzanie i utrwalanie wiedzy oraz umiejętności praktycznych poprzez dokształcanie, kształcenie i udoskonalanie umiejętności. Natomiast zgodnie z postanowieniami § 6 Statutu przedmiotem działalności placówki jest edukacja z uwzględnieniem edukacji ekologicznej, działalność oświatowo-wychowawcza, organizacja turystyki i wypoczynku, organizacja "Zielonych Szkół" i "Zielonych Wakacji", organizacja i kursów szkoleniowych, konferencji, warsztatów, realizacja zadań statutowych wynikających ze Statutu ZHP oraz działanie na rzecz osób niepełnosprawnych.

Usługi wymienione w pkt 6 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej niewątpliwie zaliczyć należy zatem do usług mających na celu kształcenie zawodowe pozostające w bezpośrednim związku z daną branżą i mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych.

Usługi będące przedmiotem wniosku nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Świadczone przez wnioskodawcę usługi szkoleniowe, tj. usługi w zakresie kształcenia zawodowego opisane w pkt 6 części G wniosku finansowane są w całości ze środków publicznych.

Pozostałe usługi jak obozy i kolonie na zlecenie obce Kuratorium Oświaty wymienione w pkt 1 części G wniosku finansowane są w całości ze środków publicznych. Usługi organizacji imprez dla dzieci i młodzieży opisane w pkt 4 części G wniosku jak: Dzień Dziecka finansowane są w 83% ze środków publicznych; organizacja imprez dla osób niepełnosprawnych o charakterze sportowym finansowane są 53% ze środków publicznych, w pozostałej części ze środków własnych Wnioskodawcy.

Usługi realizacji kompleksowych działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie problemom uzależnień przemocy, agresji i dezintegracji, a także promocji zdrowego stylu życia i zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży prowadzone w formie zajęć i warsztatów opisane w pkt 5 części G wniosku finansowane są w 89% ze środków publicznych a w pozostałej części ze środków własnych Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie jest zakładem opieki zdrowotnej, posiada jedynie wpis do rejestru ośrodków nr z dnia 12 marca 2009 r. i wpis do rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych z dnia 16 kwietnia 2009 r.

Jedynie organizowane przez Wnioskodawcę turnusy rehabilitacyjne (usługi z pkt 7 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej), w których uczestniczą osoby niepełnosprawne są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Usługi świadczone przez wnioskodawcę opisane w pkt 7 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie są usługami świadczonymi w ramach wykonywania zawodu lekarza lub zawodów medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą. Są to usługi opisane w pkt 1 części G wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z zakresu organizowania kolonii i obozów, głównie dla dzieci bez zabezpieczenia socjalnego na zlecenie Kuratorium Oświaty w drodze przetargu nieograniczonego na zamówienie publiczne na podstawie art. 39 w związku z art. 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty. Wnioskodawca nie sprawuje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Organizacja turnusów rehabilitacyjnych odbywa się zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na zasadach określonych w tej ustawie.

Klasyfikacja statystyczna usług wynikających z opisu stanu faktycznego:

* usługi z pkt 1 części G wniosku - 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 2 części G wniosku - 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 3 części G wniosku - 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 4 części G wniosku - 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 5 części G wniosku - 85.59.19.0 Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 6 części G wniosku - 85.59.13.2 Pozostałe usługi w zakresie doskonalenia zawodowego, gdzie indziej niesklasyfikowane

* usługi z pkt 7 części G wniosku - 86.90.19.0 Pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle znowelizowanej ustawy VAT art. 43 usługi organizowania turnusów rehabilitacyjnych mogą nadal korzystać ze zwolnienia od 1 stycznia 2011 r. i według jakich zasad, ewentualnie według jakiej stawki winny być opodatkowane.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku)

Od 1 stycznia 2011 r. art. 43 ustawy o VAT został znowelizowany. W wyniku nowelizacji usunięty został art. 43 ust. 1 pkt 1, co oznacza, że nie obowiązuje już Załącznik 4 do ustawy o VAT; w którym do dnia 31 grudnia 2010 r. wskazane były poszczególne rodzaje usług korzystających ze zwolnienia przedmiotowego. Ustawodawca całkowicie odstąpił od koncepcji wskazywania usług objętych zwolnieniem przedmiotowym w załączniku Jednocześnie katalog usług zwolnionych obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. został zamieszczony bezpośrednio w treści art. 43 ust. 1. Katalog tych zwolnień znacząco jednak różni się od zakresu usług zwolnionych wskazanych w Załączniku 4. W nowym art. 43 ust. 1 wskazano dość precyzyjnie jakiego rodzaju usługi edukacyjne będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT.

I tak w świetle znowelizowanej ustawy, a zwłaszcza art. 43 usługi świadczone przez Ośrodek mogą korzystać ze zwolnienia, a mianowicie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane i świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Ośrodek - jak podał Wnioskodawca - nie jest zakładem opieki zdrowotnej i nie świadczy usług na rzecz zakładu opieki zdrowotnej, w związku z tym, organizując turnusy rehabilitacyjne, nie może korzystać ze zwolnienia VAT. Czy w tym przypadku turnusy rehabilitacyjne należy opodatkować stawką podstawową 23%.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż organizacja turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%, ponieważ nie są to usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawę zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Wnioskodawca nie jest zakładem opieki zdrowotnej, dlatego też usługi te są opodatkowane stawką 23% na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z treści art. 41 ust. 1 ustawy wynika, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.

W świetle art. 43 w ust. 1 pkt 18a ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, w brzmieniu nadanym ww. ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywanych zawodów:

a.

lekarza i lekarza dentysty,

b.

pielęgniarki i położnej,

c.

medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.),

d.

psychologa.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy, zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

W świetle art. 43 ust. 17 ustawy, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a), nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1.

nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a) lub

2.

ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Powyższe przepisy stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b) i lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347/1 z późn. zm.), (dalej zwana Dyrektywą), zgodnie z którym zwolnieniu od podatku przez państwa członkowskie podlegają opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze, a także świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajętym w wyroku C-473/08 z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie Eulitz, pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 132 VI Dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika. Jednakże interpretacja tych pojęć powinna być zgodna z celami, do jakich dążą owe zwolnienia, oraz powinna spełniać wymogi zasady neutralności podatkowej, na której zasadza się wspólny system podatku VAT. Zatem, zdaniem Trybunału, powyższa zasada ścisłej interpretacji nie oznacza, że pojęcia użyte w celu opisania zwolnień z art. 132 powinny być interpretowane w sposób, który uniemożliwiałby osiągnięcie zakładanych przez nie skutków.

Stosownie do § 13 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392.), zwalnia się od podatku usługi turnusów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 214, poz. 1407 z późn. zm.) świadczone na zasadach określonych w tej ustawie oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez podmioty inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

W myśl § 13 ust. 8 ww. rozporządzenia, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25, stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługę podstawową.

Zgodnie z § 13 ust. 9 ww. rozporządzenia, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25, stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, pod warunkiem że:

1.

są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25, lub

2.

ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Określając krąg podmiotów objętych zwolnieniem na podstawie § 13 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia, ustawodawca odwołał się do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

W myśl art. 10c ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rehabilitacyjny - "turnus" oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

Natomiast, zgodnie z art. 10c ust. 2 - turnusy, mogą być organizowane:

1.

przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które prowadzą co najmniej przez 2 lata działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i uzyskały wpis do rejestru organizatorów prowadzonego przez wojewodę, zwane dalej "organizatorem turnusów";

2.

wyłącznie w ośrodkach, które uzyskały wpis do rejestru ośrodków prowadzonego przez wojewodę - z wyłączeniem turnusów organizowanych w formie, o której mowa w ust. 5 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 10d ust. 1 ww. ustawy, wojewoda prowadzi rejestr ośrodków oraz rejestr organizatorów turnusów i dokonuje wpisu do tych rejestrów na okres 3 lat po spełnieniu przez ośrodek lub organizatora turnusów warunków określonych zgodnie z ust. 8 pkt 3.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca organizuje turnusy rehabilitacyjne. Wnioskodawca nie jest zakładem opieki zdrowotnej, ale uzyskał od wojewody wpis z dnia 12 marca 2009 r. do rejestru ośrodków, w którym mogą się: odbywać turnusy rehabilitacyjne i uprawniony jest do przyjmowania zorganizowanych grup turnusowych osób niepełnosprawnych oraz wpis do rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych nr z dnia 16 kwietnia 2009 r., w których uczestniczą osoby niepełnosprawne korzystające z dofinansowania ze środków PFRON i jest uprawniony do organizowania turnusów rehabilitacyjnych. Organizacja turnusów rehabilitacyjnych odbywa się zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na zasadach określonych w tej ustawie. Organizowane przez Wnioskodawcę turnusy rehabilitacyjne, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne, są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Reasumując należy stwierdzić, że o ile organizowane przez Wnioskodawcę turnusy rehabilitacyjne, spełniają warunki przewidziane dla turnusów rehabilitacyjnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych i świadczone są na zasadach określonych w tej ustawie, to usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wskazać należy, iż przedmiotowe zwolnienie dotyczące świadczenia usług organizacji turnusów rehabilitacyjnych zostało wprowadzone do porządku prawnego mocą § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2011 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 230), zmieniającym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.), poprzez dodanie w § 13 ust. 1 punktu 25 w brzmieniu tożsamym, jak w ww. rozporządzeniu z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Jednocześnie stosownie do § 2 wyżej powołanego rozporządzenia z dnia 28 lutego 2011 r., zwolnienie o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia zmieniającego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, może być stosowane również do czynności dokonanych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r.

Końcowo tut. Organ informuje, iż od dnia 1 lipca 2011 r., zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654), przepis:

* art. 43 ust. 1 pkt 18 otrzymał brzmienie: "zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze",

* art. 43 ust. 1 pkt 18a otrzymał brzmienie: "zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza",

* art. 43 ust. 1 pkt 19 otrzymał brzmienie: "zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

* lekarza i lekarza dentysty,

* pielęgniarki i położnej,

* medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654),

* psychologa".

Również, od dnia 1 lipca 2011 r., na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 136, poz. 798), uległy zmianie przepisy:

* § 13 ust. 8 otrzymał brzmienie: "zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24, 25 i 26, stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe".

* § 13 ust. 9

* zdanie wstępne otrzymało brzmienie: "zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 19, 20, 24, 25 i 26 stosuje się do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, pod warunkiem że:"

* pkt 1 otrzymał brzmienie: "są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 19, 20, 24 i 25 oraz art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy lub."

Tutejszy Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w zakresie ww. zadanego pytania Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające ze stanowiska, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej, rozpatrzone.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części opodatkowania usług organizowania turnusów rehabilitacyjnych.

W pozostałej części wniosek załatwiono następującymi rozstrzygnięciami:

1.

IPTPP1/443-140/11-4/MW - w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług organizowania obozów i kolonii;

2.

IPTPP1/443-140/11-5/MW - w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług organizowania "zielonych szkół", warsztatów edukacyjnych, obozów językowych;

3.

IPTPP1/443-140/11-6/MW - w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług organizowania obozów językowych;

4.

IPTPP1/443-140/11-7/MW w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług organizowania imprez dla członków i osób niebędących członkami ZHP, imprez dla osób niepełnosprawnych o charakterze kulturalno-sportowo-rekreacyjnym, zajęć i olimpiad sportowych dla dzieci i młodzieży oraz organizacja zawodów integracyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych,

5.

IPTPP1/443-140/11-8/MW - w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług organizowania zajęć i warsztatów jako działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie problemom uzależnień, przemocy i agresji i dezintegracji,

6.

IPTPP1/443-140/11-9/MW w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT usług szkoleniowych

7.

IPTPP1/443-140/11-11/MW - w przedmiocie klasyfikowania świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl