IPTPB3/423-7/14-4/MF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-7/14-4/MF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2013 r. (data wpływu 8 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy:

* w przypadku osiągnięcia zysku bilansowego wyłącznie z działalności rolniczej,

* w przypadku osiągnięcia zysku bilansowego z działalności rolniczej i pozarolniczej

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: zwolnienia z opodatkowania dywidendy wypłaconej przez Spółkę, skutków podatkowych wypłaty dywidendy z zysku bilansowego oraz z kapitału rezerwowego pochodzącego z działalności pozarolniczej, a także ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku utraty zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 24 marca 2014 r., nr IPTPB3/423-7/14-2/MF (doręczonym w dniu 26 marca 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 4 kwietnia 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

T. F. G. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka wskazuje, że w ramach prowadzonej działalności operacyjnej wykonywana rolnicza działalność gospodarcza ma charakter dominujący.

Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka kapitałowa będąca polskim rezydentem podatkowym, prowadząca tak jak Wnioskodawca zarówno rolniczą jak i pozarolniczą działalność gospodarczą.

Spółka jest częścią grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty prowadzące, podobnie jak Spółka, zarówno rolniczą, jak i pozarolniczą działalność gospodarczą.

Działalność rolnicza każdego z podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej ma charakter dominujący, podobnie jak w przypadku Spółki.

W związku z dochodami osiąganymi z działalności pozarolniczej zarówno Spółka, jak i podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej, korzystają ze zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka w księgach rachunkowych wyodrębnia przychody dotyczące działalności rolniczej oraz przychody dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej, a także koszty związane z działalnością rolniczą i odrębnie koszty uzyskania przychodu z działalności pozarolniczej. W związku z tym, także wynik bilansowy za dany rok obrotowy obejmuje sumę wyniku bilansowego uzyskanego z działalności rolniczej i wyniku bilansowego z działalności pozarolniczej za ten sam okres.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wskazuje, że w 2012 r. Spółka osiągnęła zysk bilansowy z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zysk bilansowy z prowadzonej działalności rolniczej. W związku z powyższym, Spółka w ramach całości prowadzonej działalności gospodarczej (działalność rolnicza oraz działalność pozarolnicza) w 2012 r. osiągnęła zysk bilansowy.

Dochód podatkowy będący wynikiem działalności Spółki w 2012 r. wystąpił zarówno w przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzonej działalności rolniczej. Niemniej jednak, w przyszłości mogą wystąpić sytuacje, że Spółka ponosząc stratę na działalności rolniczej osiągnie dochód podatkowy z działalności pozarolniczej lub osiągnie zysk z działalności rolniczej przy jednoczesnej stracie z działalności pozarolniczej.

Co do zasady Spółka w związku z planowaną wypłatą dywidendy na rzecz swojego udziałowca w trakcie roku podatkowego dokonuje wypłat zaliczek na poczet tejże dywidendy. Skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy z wypracowanego zysku bilansowego przez Spółkę podejmowana jest po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki.

W 2012 r. wspólnik Spółki w związku z osiągniętym zyskiem bilansowym z całości prowadzonej działalności gospodarczej otrzymał zaliczkę na poczet dywidendy. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki za 2012 r. została podjęta skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie tejże dywidendy.

Wnioskodawca oraz jej udziałowiec mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka wskazuje, że powyżej opisane zdarzenia mogą występować w przyszłości.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że spełnienie warunków do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, polegało na wypełnieniu przesłanki dotyczącej występowania odpowiedniego stosunku przychodów z działalności rolniczej do przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, tj. w przypadku Wnioskodawcy udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartości zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Wnioskodawca wskazał, że przekazał wypracowany zysk na kapitał rezerwowy w następujących latach: 2007, 2008, 2011, 2012.

Spółka uzyskująca dywidendę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od swoich dochodów, dla których znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce ich osiągania, natomiast w odniesieniu do części uzyskiwanych dochodów korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka uzyskująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, natomiast korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tylko w odniesieniu do części swoich dochodów.

Spółka uzyskująca dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale Wnioskodawcy nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat.

Posiadanie udziałów Spółki przez spółkę uzyskującą dywidendę wynika z tytułu własności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy dywidenda wypłacona przez Spółkę korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy w sytuacji, w której Spółka osiągnęłaby zysk bilansowy wyłącznie z działalności rolniczej można przyjąć, że źródłem wypłaconej dywidendy jest zysk wypracowany z działalności rolniczej i w związku z tym wypłata dywidendy nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3. Czy w sytuacji opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w której Spółka osiągnęła zysk bilansowy zarówno z prowadzonej działalności rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, to Spółka jako podmiot wypłacający dywidendę może zadecydować o tym, zysk z której działalności (tekst jedn.: rolniczej, czy pozarolniczej) przeznaczany jest na wypłatę dywidendy.

4. Czy wypłata dywidendy na rzecz udziałowca z kapitału rezerwowego, pochodzącego w części z zysku bilansowego z działalności pozarolniczej skutkuje utratą zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do tej części dochodu podatkowego w roku podatkowym, w którym osiągnięty został dochód odpowiadający kwocie środków przeznaczonych na kapitał rezerwowy.

5. Czy w przypadku przeznaczenia całości lub części zysku bilansowego (zarówno z działalności rolniczej jak i pozarolniczej) wypracowanego w danym roku podatkowym na wypłatę dywidendy i utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota dochodu podatkowego odpowiadająca kwocie zysku bilansowego osiągniętego przez Spółkę z prowadzonej działalności pozarolniczej w części przeznaczonej na wypłatę dywidendy.

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi na pytania nr 2 i nr 3 wniosku w zakresie przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. W zakresie pozostałych pytań nr 1, nr 4 i nr 5 dotyczących przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 2, w przypadku, w którym Spółka osiągnęłaby zysk bilansowy wyłącznie z działalności rolniczej jednoznacznie oznacza, że źródłem wypłaconej dywidendy jest zysk wypracowany z działalności rolniczej.

Jak wskazano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, działalność rolnicza ma dominujący charakter w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Nie można wykluczyć sytuacji, w której Spółka osiągnie zysk bilansowy z prowadzonej działalności rolniczej oraz stratę bilansową z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zysk bilansowy wynikający z prowadzonej rolniczej działalności gospodarczej przewyższy stratę bilansową poniesioną z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach całości prowadzonej działalności gospodarczej Spółka odnotuje zysk bilansowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że podstawę do ustalenia wypłaty dywidendy stanowi zysk bilansowy. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w Komentarzu Andrzeja Kidyby do art. 191 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym "formą "naturalnej" wypłaty na rzecz wspólników jest udział w czystym zysku bilansowym".

Mając na uwadze powyższe, podstawę do wypłaty dywidendy będącej przedmiotem zapytania przez Spółkę stanowiłby zysk bilansowy. De facto więc podstawę do wypłaty dywidendy stanowiłaby wyłącznie część zysku bilansowego osiągniętego z działalności rolniczej.

Biorąc pod uwagę fakt, że jak wskazano powyżej, podstawę służącą ustaleniu wypłaconej dywidendy stanowi zysk bilansowy, Spółka wypłacając swojemu udziałowcowi dywidendę z zysku bilansowego nie dokonywałaby wypłaty z wcześniej zadeklarowanego dochodu przeznaczonego na działalność rolniczą, tym samym zachowałaby warunek zwolnienia zapisany w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem skoro dochód nie zostałby wydatkowany niezgodnie z przeznaczeniem, a rzeczywiście byłby wydatkowany przez Spółkę na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ jak wskazano powyżej dywidenda zostałaby wypłacona z zysku bilansowego osiągniętego z działalności rolniczej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie powinien być opodatkowany.

Wypłata dywidendy samej w sobie nie skutkowałaby utratą zwolnienia dla Spółki wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 10 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-452/08-2/MM. Zgodnie z jej treścią, w sytuacji, w której: "Spółka dokonała wypłaty dywidendy wspólnikom z wypracowanego zysku za 2007 rok, a przed jej wypłatą dokonała sprzedaży ww. środka trwałego. Mając na uwadze powyższe, tj. fakt, iż środki uzyskane ze sprzedaży środka trwałego, czyli z działalności pozarolniczej, przeznaczone zostały na działalność rolniczą, wypłata dywidendy nie będzie skutkować utratą zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku ze sprzedażą przedmiotowego środka trwałego".

Mając na uwadze fakt, że wypłata dywidendy będącej przedmiotem zapytania nastąpi wyłącznie z zysku osiągniętego z działalności rolniczej, to w opinii Wnioskodawcy, wypłata wspomnianej dywidendy nie powinna skutkować utratą zwolnienia dla Spółki wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 3, w przypadku wypłaty dywidendy będącej ułamkową częścią osiągniętego w danym okresie zysku bilansowego możliwe jest zadecydowanie o przeznaczeniu wyłącznie części zysku bilansowego osiągniętego z rolniczej działalności na wypłatę dywidendy.

Spółka planuje ciągły rozwój prowadzonej działalności rolniczej, w związku z czym planuje przeznaczać dochód osiągnięty z pozarolniczej działalności gospodarczej na cele związane z działalnością rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Spółka chciałaby nadmienić, że udział przychodu z działalności rolniczej w ogólnym przychodzie osiągniętym w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym podatnik uzyskał dochód, będący warunkiem uzyskania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest spełniony. W opinii Spółki, w przypadku spełnienia powyższych przesłanek możliwe będzie zastosowanie zwolnienia, o którym mowa powyżej.

Przeznaczenie dochodu uzyskanego z działalności pozarolniczej zgodnie z zasadami przyjętymi powyżej jednoznacznie wskazuje, że dochód osiągnięty w związku z tą działalnością zostanie przeznaczony na cele inne niż wypłata dywidendy.

W związku z powyższym, skoro przyjęto, że dochód zostanie przeznaczony na działalność rolniczą i nie zostanie wypłacony w formie dywidendy, to należy przyjąć, że ewentualna wypłata dywidendy zostanie pokryta z zysku bilansowego uzyskanego wyłącznie z działalności rolniczej.

Mając na uwadze powyższe, Spółka decydując o przeznaczeniu części dochodu osiągniętego z działalności pozarolniczej decyduje również o źródle będącym podstawą do wypłaty przedmiotowej dywidendy. Skoro dochód osiągnięty w związku z prowadzoną działalnością pozarolniczą zostanie przeznaczony na cel związany z działalnością rolniczą to jednoznacznie należy stwierdzić, że ewentualna wypłata dywidendy sfinansowana będzie wyłączenie z zysku bilansowego osiągniętego z działalności rolniczej.

Powyższe wątpliwości nie występują w przypadku podjęcia skutecznej uchwały zgromadzenia wspólników Spółki o wypłacie dywidendy na rzecz swojego udziałowca w wysokości całego zysku bilansowego. W takiej sytuacji oczywistym jest, że pokrycie przedmiotowej dywidendy zostanie sfinansowane zarówno z zysku bilansowego osiągniętego z rolniczej i pozarolniczej działalności przy założeniu, że Spółka osiągnęła zysk bilansowy ze wspomnianych wyżej działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy, który stanowi, że jest to działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Jednocześnie należy wskazać na zapis art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Kryteriami uprawniającymi podatników do skorzystania z ww. zwolnienia są występujące równocześnie okoliczności:

* osiągnięcie przez nich w roku poprzedzającym rok podatkowy udziału przychodów z działalności rolniczej, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, w wysokości co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności,

* przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą.

Podatnicy spełniający te kryteria mają prawo do nieopodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych osiągniętego dochodu z działalności pozarolniczej, niezależnie od tego czy na prowadzonej przez siebie działalności rolniczej osiągnęli dochód, czy ponieśli stratę.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Konsekwencję powyższego stanowi treść art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że w 2012 r. Spółka osiągnęła zysk bilansowy z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zysk bilansowy z prowadzonej działalności rolniczej. W związku z powyższym, Spółka w ramach całości prowadzonej działalności gospodarczej (działalność rolnicza oraz działalność pozarolnicza) w 2012 r. osiągnęła zysk bilansowy.

Dochód podatkowy będący wynikiem działalności Spółki w 2012 r. wystąpił zarówno w przypadku prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzonej działalności rolniczej. Niemniej jednak, w przyszłości mogą wystąpić sytuacje, że Spółka ponosząc stratę na działalności rolniczej osiągnie dochód podatkowy z działalności pozarolniczej lub osiągnie zysk z działalności rolniczej przy jednoczesnej stracie z działalności pozarolniczej.

Co do zasady Spółka w związku z planowaną wypłatą dywidendy na rzecz swojego udziałowca w trakcie roku podatkowego dokonuje wypłat zaliczek na poczet tejże dywidendy. Skuteczna uchwała zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy z wypracowanego zysku bilansowego przez Spółkę podejmowana jest po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Spółki.

Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą zachowania warunków zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca z zysku bilansowego w przypadku, gdy osiągnie zysk wyłącznie z działalności rolniczej oraz w przypadku, gdy osiągnie zysk zarówno z działalności rolniczej jak i pozarolniczej.

Z uwagi na powyższe, po pierwsze wskazać należy na art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pierwsza z tych regulacji stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zatem w pierwszej kolejności Spółka winna określić dochód z pozarolniczej działalności, przy czym chodzi tu o dochód podatkowy, bowiem tylko ten dochód może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile Spółka przeznaczy go na Jej działalność rolniczą. Następnie dochód ten winien zostać wydatkowany na ten cel, przy czym okres, w którym dochód ma być wydatkowany nie został w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wskazany. Obowiązek wykazania, że dochód został wydatkowany zgodnie z przeznaczeniem (tekst jedn.: na działalność rolniczą) spoczywa na Spółce. Jeżeli Spółka tego warunku nie spełni zastosowanie znajdzie art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele albo na cele określone w tych przepisach, ale po terminie w nich określonym - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a.

Tym samym, jeżeli źródłem wypłaty dywidendy na rzecz udziałowca Spółki nie jest bądź nie będzie dochód podatkowy, który Spółka zwolniła z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy, z uwagi na jego przeznaczenie na działalność rolniczą, fakt wypłaty dywidendy, której źródłem jest zysk bilansowy osiągnięty na działalności rolniczej pozostaje bez wpływu na to zwolnienie.

Reasumując, wypłacenie przez Spółkę dywidendy z zysku bilansowego osiągniętego z działalności rolniczej nie spowoduje, że Spółka utraci zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wypłata dywidendy z zysku wypracowanego na działalności rolniczej nie podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast w przypadku dywidendy będącej ułamkową częścią zysku bilansowego Spółka może zadecydować o przeznaczeniu na jej wypłatę części zysku bilansowego (osiągniętego z działalności rolniczej).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl