IPTPB3/423-508/13-3/GG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-508/13-3/GG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. (data wpływu 19 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tytułu przekazania darowizny w ramach PGK - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 25 października 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję o dokonaniu rejestracji umowy podatkowej grupy kapitałowej zawartej w dniu 27 września 2013 r. przez SA jako spółkę dominującą (dalej: spółka dominująca) oraz osiem spółek zależnych.

Pierwszy rok podatkowy podatkowej grupy kapitałowej (dalej jako "PGK", "Wnioskodawca" lub "Grupa") rozpocznie się 1 stycznia 2014 r.

Wnioskodawca zakłada, że przez cały okres funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej spełnione będą wymogi określone w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niezbędne dla uznania PGK za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

W okresie trwania PGK spółki tworzące Grupę będą dokonywać między sobą różnych transakcji, w tym darowizn w rozumieniu przepisów art. 888 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.; dalej jako: "k.c."). Przedmiotem darowizn potencjalnie będą różne składniki majątkowe, w tym środki pieniężne w złotych oraz prawa majątkowe wykorzystywane w bieżącej działalności gospodarczej poszczególnych spółek tworzących PGK. Każda z tego rodzaju transakcji będzie prowadziła do definitywnego przeniesienia prawa własności bądź zbycia prawa majątkowego. Zasadniczym celem dokonywania darowizn wewnątrz Grupy będzie optymalne wykorzystanie zasobów poszczególnych spółek.

Wszystkie umowy darowizny będą zawierane w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy darowizna dokonana w ramach PGK będzie stanowić u spółki przekazującej darowiznę koszt uzyskania przychodów, który jako element składowy dochodu albo straty tej spółki powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK zgodnie z art. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. W jakim momencie spółka przekazująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów.

3. W jakiej wysokości spółka przekazująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów.

4. Czy darowizna dokonana w ramach PGK będzie stanowić przychód w spółce otrzymującej darowiznę, który jako element składowy dochodu albo straty tej spółki powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Grupy na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

5. W jakim momencie spółka otrzymująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać przychód.

6. W jakiej wysokości spółka otrzymująca darowiznę w ramach PGK powinna rozpoznać przychód.

Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania nr 2 wniosku, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka przekazująca darowiznę powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie odpowiedniego dowodu, zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasadniczo, przekazywane przez podatników darowizny nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednak darowizny dokonywane pomiędzy podmiotami tworzącymi podatkową grupę kapitałową w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Moment zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów uzależniony jest od rodzaju powiązania kosztów z przychodami. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Z kolei, jak wskazuje art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W praktyce powinna istnieć możliwość przypisania kosztu bezpośrednio związanego z przychodami do konkretnego, osiągniętego przez podatnika przychodu. Z kolei koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami jest kosztem dotyczącym zasadniczo całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika. Koszt ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z możliwymi do jednoznacznego zidentyfikowania przychodami. Jednakże poniesienie tego kosztu jest niezbędne z punktu widzenia zabezpieczenia czy też zachowania źródła przychodów.

W ocenie Wnioskodawcy, darowizna dokonana pomiędzy spółkami należącymi do PGK, będzie stanowić koszt uzyskania przychodów inny niż bezpośrednio związany z przychodami, który powinien zostać potrącony w dacie jego poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za dzień poniesienia kosztu co do zasady uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Mając na uwadze powyższe, co do zasady ujęcie wydatków w księgach rachunkowych następuje na podstawie otrzymanej faktury. Jednakże ustawa przewiduje, iż operacja zaksięgowania kosztu może odbyć się również na podstawie innego dowodu. Biorąc pod uwagę fakt, że przekazanie darowizny nie jest dokumentowane fakturą, Wnioskodawca uważa, że darowizna może zostać udokumentowana innymi dowodami, np. umową darowizny w formie aktu notarialnego czy wyciągiem z rachunku bankowego potwierdzającym dokonanie przelewu pieniężnego na rzecz innej spółki z PGK.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, spółka dokonująca darowizny w ramach PGK powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia tego kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w dniu, na który ujęto dany koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza praktyka organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 stycznia 2013 r., znak IPPB5/423-1190/12-2/MK, w której organ zaaprobował stanowisko wnioskodawcy, oceniającego, iż "skoro zatem datą poniesienia kosztu zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), datą uznania za koszt podatkowy darowizny, będzie data, na którą darowizna została ujęta w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriałową, czyli data zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl