IPTPB3/423-474/13-4/MF - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu rolniczej spółdzielni produkcyjnej uzyskanego z tytułu działalności pozarolniczej, przeznaczonego na opłacenie pracy członków spółdzielni.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-474/13-4/MF Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu rolniczej spółdzielni produkcyjnej uzyskanego z tytułu działalności pozarolniczej, przeznaczonego na opłacenie pracy członków spółdzielni.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2013 r. (data wpływu 29 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 lutego 2014 r. (data wpływu 24 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy #61485; jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 12 lutego 2014 r., nr IPTPB3/423-474/13-2/MF IPTPB1/415-738/13-2/KSU (doręczonym w dniu 17 lutego 2014 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 24 lutego 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia działa w oparciu o ustawę z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze. Prowadzi działalność rolniczą i pozarolniczą. Działalnością pozarolniczą Spółdzielni są usługi traktorowo-maszynowe, wykonywane sporadycznie, najczęściej na rzecz osób fizycznych. Opłata za pracę członków naliczana jest w dniówkach obrachunkowych i stanowi udział w dochodzie podzielnym Spółdzielni, zgodnie z art. 171 Prawa spółdzielczego. Spółdzielnia nie zatrudnia pracowników najemnych.

Dochód z działalności pozarolniczej Spółdzielnia przeznacza na działalność rolniczą i wykazuje jako zwolniony z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W 2014 r. Spółdzielnia zamierza przeznaczyć część dochodu z działalności pozarolniczej na opłatę pracy członków pracujących na rzecz tejże działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 19 lutego 2014 r.):

Czy dochód z działalności pozarolniczej przeznaczony na opłatę pracy członków związaną z tą działalnością pozarolniczą, może być zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie członków wykonujących pracę na rzecz działalności pozarolniczej wypłacane w formie udziału w dochodzie podzielnym nie może być przypisane do kosztów uzyskania przychodów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych i dlatego ustawodawca pozwolił pomniejszyć dochód do opodatkowania z tejże działalności poprzez zwolnienie jakie wynika z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie kwota tego zwolnienia jest podstawą wyliczenia wskaźnika do opodatkowania dochodu członków Spółdzielni, wypłaconego w dniówkach obrachunkowych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 33 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy, art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na zwolnienie z podatku od osób prawnych dochodu z działalności pozarolniczej przeznaczonej na opłatę pracy członków, jeżeli opłata ta związana jest z tą działalnością. Dochód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nadwyżką sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, do których w jednostkach innych niż spółdzielnie rolnicze zalicza się też wynagrodzenia za pracę.

W spółdzielniach rolniczych nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę, ponieważ opłata pracy członków spółdzielni jest udziałem w dochodzie podzielnym a nie kosztem (art. 171 Prawo Spółdzielcze) i dlatego - zdaniem Spółdzielni - ustawodawca umożliwił pomniejszenie dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych o dochód przeznaczony na opłatę pracy w działalności pozarolniczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Ustalony w ww. sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia prowadzi działalność rolniczą i pozarolniczą wykonując usługi traktorowo-maszynowe. W 2014 r. Spółdzielnia zamierza przeznaczyć część dochodu z działalności pozarolniczej na opłatę pracy członków pracujących na rzecz tejże działalności. Opłata za pracę członków naliczana jest w dniówkach obrachunkowych i stanowi udział w dochodzie podzielnym Spółdzielni.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z działalności pozarolniczej i z działów specjalnych produkcji rolnej, przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną, a także ich domowników - jeżeli wynagrodzenia te są związane z wymienioną działalnością. Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie to obejmuje tylko i wyłącznie te dochody przed opodatkowaniem, które zostały przeznaczone na wynagrodzenia za pracę członków Spółdzielni i ich domowników) zajmujących się produkcją rolną - jeżeli wynagrodzenia te są związane z tą właśnie działalnością. Innymi słowy zwolnieniu podlega tylko ta część dochodu Spółdzielni osiągnięta z działalności pozarolniczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie członkom i domownikom zajmującym się produkcją rolną.

Ponadto, w myśl art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Powyższe zwolnienie przedmiotowe posiada jednak ograniczenia. Na mocy art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

1.

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i instytutów badawczych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego,

2.

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,

3.

dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Należy bowiem mieć na uwadze, iż przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej), toteż stosowane muszą być w sposób ścisły. Z podatkowego punktu widzenia chodzi o zwolnienie dochodu od podatku, a zatem zastosowanie instytucji będącej wyjątkiem od reguły, jaką jest opodatkowanie dochodów osób prawnych.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że dochód uzyskany z pozarolniczej działalności, przeznaczony na wynagrodzenia za pracę członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej, wykonujących pracę związaną z działalnością pozarolniczą, a tym samym niezajmujących się produkcją rolną, nie będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z pozarolniczej działalności, przeznaczony na wynagrodzenia za pracę Jej członków, wykonujących pracę związaną z działalnością pozarolniczą, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tutejszy Organ zaznacza, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie sformułowane po uzupełnieniu wniosku, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl