IPTPB3/423-448/13-2/PM - Ustalenie kosztów uzyskania przychodów w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zbycia udziałów nabytych uprzednio przez spółkę z o.o. w ramach wymiany udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-448/13-2/PM Ustalenie kosztów uzyskania przychodów w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zbycia udziałów nabytych uprzednio przez spółkę z o.o. w ramach wymiany udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka albo Wnioskodawca) zostanie dokapitalizowana przez swojego wspólnika (spółkę kapitałową) poprzez wniesienie do niej aportem udziałów w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, dających 100% udziałów w kapitale zakładowym tejże spółki oraz bezwzględną większość głosów w spółce. W zamian za przedmiotowy aport Spółka wyda wnoszącemu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedmiotu aportu. Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wypłaty w gotówce przez spółkę kapitałową na rzecz Wnioskodawcy z tytułu nabycia udziałów innej spółki kapitałowej. Wnoszący aport, przed objęciem nowych udziałów, posiada w kapitale zakładowym Wnioskodawcy 100% udziałów. Na okoliczność dokonania aportu dokonano niezależnej wyceny przedmiotu aportu przez rzeczoznawcę majątkowego. Wszystkie podmioty mające brać udział w transakcji wymiany udziałów podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Dla określenia wartości kapitału nominalnego wydanego przez Wnioskodawcę w zamian za otrzymany aport przyjęto wartość zarekomendowaną przez rzeczoznawcę jako wartość zbywczą aportu na datę jego dokonania. Spółka dokonała dla celów podatkowych ujęcia objętych przez siebie w ramach aportu udziałów, według zasad wynikających z regulacji art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej: u.p.d.o.p., z uwagi na spełnienie przesłanek określonych w tym przepisie dla uznania transakcji za wymianę udziałów.

Wnioskodawca planuje dokonać odpłatnego zbycia (sprzedaży) takich udziałów (tekst jedn.: udziałów spółki kapitałowej nabytych w drodze aportu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę otrzymanych aportem udziałów w innej spółce kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będzie wartość nominalna wydanych w zamian za aport udziałów Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w ramach aportu, kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będzie wartość nominalna wydanych w zamian za aport udziałów własnych.

W przypadku aportu z uwagi na fakt, że obejmowane aktywa ze swej istoty przeznaczone są na zmaksymalizowanie działań gospodarczych generujących po stronie podatnika przychód do opodatkowania, ustawodawca uznał za właściwe odsunięcie momentu opodatkowania aportu do czasu zbycia przedmiotowego majątku. W świetle postanowień art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 u.p.d.o.p., wartość udziałów w innej spółce przeznaczona na podwyższenie kapitału zakładowego nie stanowi w dacie objęcia aportu, na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, przychodu podatkowego dla Spółki.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. w związku z art. 12 ust. 1b u.p.d.o.p., w dacie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki po stronie wnoszącego aport powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości obejmowanych udziałów. Jest to zasada obowiązująca z wyłączeniem jednakże przypadków objęcia udziałów za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w którym to przypadku przychód podatkowy na datę objęcia udziałów nie powstaje.

Takie samo wyłączenie zastosowanie znajdzie w przypadku transakcji wymiany udziałów, jaka będzie miała miejsce w stanie faktycznym wskazanym na wstępie. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 12 ust. 4d u.p.d.o.p., w przypadku transakcji wymiany udziałów do przychodów po stronie wnoszącego aport nie zalicza się wartości nominalnej udziałów objętych w Spółce, a Spółka nie wykazuje też przychodów z tytułu nabycia udziałów wniesionych do niej aportem.

W ocenie Wnioskodawcy w przypadku przedstawionym w stanie faktycznym, do określenia wartości kosztu podatkowego ze zbycia udziałów jakie zostaną nabyte w ramach aportu w zamian za udziały Wnioskodawcy, zastosowanie znajdzie regulacja art. 16 ust. 1 pkt 8e u.p.d.o.p., zgodnie z którą nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Powyższe stanowisko potwierdza Minister Finansów w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 marca 2013 r. (nr IPTPB3/423-452/12-2/IR) organ wskazał: "Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego tut. Organ w świetle art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stoi na stanowisku, że Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży udziałów otrzymanych w wyniku wymiany udziałów w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za otrzymane udziały".

Analogiczne stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 23 maja 2013 r., nr ILPB4/423-56/13-4/DS.

Wnioskodawca jest "spółką nabywającą" w rozumieniu ww. regulacji, a zatem w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów, kosztem podatkowym dla niego będzie wartość nominalna udziałów własnych wydanych udziałowcowi w zamian za wniesiony aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl