IPTPB3/423-355/13-16/PM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-355/13-16/PM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.) oraz pismem z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 9 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy do celów podatku dochodowego wynagrodzenie wyrażone jako równowartość waluty obcej w złotych polskich jak i walucie obcej należy przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 8 listopada 2013 r. nr IPTPB3/423-355/13-2/PM, (doręczonym w dniu 14 listopada 2013 r.), oraz pismem z dnia 24 grudnia 2014 r. (doręczonym 30 grudnia 2013 r.) wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwania, dnia 25 listopada 2013 r. oraz dnia 9 stycznia 2014 r. wpłynęły uzupełnienia wniosku (nadane w dniu 20 listopada 2013 r. oraz w dniu 7 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej zwana: Wnioskodawcą) jest przedsiębiorstwem, prowadzącym działalność w zakresie projektowania, wytwarzania i wprowadzania do obrotu, sprzedaży, dystrybucji i promocji: produktów leczniczych, wyrobów medycznych, suplementów diety, kosmetyków i innych produktów.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności zawiera szereg umów z innymi niepowiązanymi przedsiębiorstwami (również farmaceutycznymi). Umowy te dotyczą między innymi nabycia praw do produktów leczniczych w celu poszerzenia swojego asortymentu produktów. Umowy są dostosowane do konkretnej transakcji, różnią się przedmiotem i zakresem.

Przedmiotem umów może być:

1. Przejęcie praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego wynikających z Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz nabycie licencji do Dokumentacji produktu, obejmującej m.in. dane, informacje, procesy, techniki, itd. (w tym Dokumentacji rejestracyjnej, będącej podstawą do wydania Pozwolenia).

Pozwolenie jest dokumentem, wydawanym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie przeprowadzonego postępowania administracyjnego, zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 8 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.; dalej: Prawo farmaceutyczne). Pozwolenie wydawane jest w wyniku pozytywnej oceny Dokumentacji produktu, pozwolenie uprawnia Podmiot odpowiedzialny do wytwarzania i wprowadzania produktu do obrotu.

W przypadku zmiany podmiotu odpowiedzialnego Prezes Urzędu wydaje nowe pozwolenie na podstawie wniosku osoby wstępującej w prawa i obowiązki dotychczasowego podmiotu odpowiedzialnego, stosownie do art. 32 Prawa farmaceutycznego. Nowe pozwolenie zachowuje jednak dotychczasowy numer oraz kod zgodny z systemem EAN UCC. Pozwolenie po jego wydaniu jest dokumentem jawnym, określającym podstawowe informacje, dotyczące produktu leczniczego.

Dokumentacja produktu stanowi własność intelektualną innego przedsiębiorstwa, chronioną klauzulą poufności.

Licencja do Dokumentacji nabywana jest:

* w związku z przejęciem praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego wynikających z Pozwolenia (opisanego powyżej). W tym przypadku licencja uprawnia do korzystania z dokumentacji w celu utrzymywania ważności Pozwolenia, wprowadzania niezbędnych zmian w Pozwoleniu i Dokumentacji, w celu wytwarzania i wprowadzania do obrotu, sprzedaży, dystrybucji i promocji produktu leczniczego na określonym terytorium. Przejęcie praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego oraz nabycie licencji do dokumentacji (lub praw autorskich do dokumentacji) następuje w jednej umowie. Wynagrodzenie określone w umowie może być ujęte łącznie lub odrębnie za przejęcie praw i obowiązków do Pozwolenia i licencję do dokumentacji;

* w celu złożenia wniosku o wydanie Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we własnym imieniu a następnie po jego wydaniu w celu utrzymywania ważności Pozwolenia, wprowadzania niezbędnych zmian w Pozwoleniu i Dokumentacji, w celu wytwarzania i wprowadzania do obrotu, sprzedaży, dystrybucji i promocji produktu leczniczego na określonym terytorium.

W tym przypadku nabywane prawa do Dokumentacji są ograniczone, nabywający może korzystać z dokumentacji w zakresie określonym w umowie (w celu określonym powyżej).

2. Nabycie autorskich praw majątkowych do Dokumentacji produktu, tj. dokumentacji, będącej podstawą wydania Pozwolenia na Dopuszczenie do obrotu. W tym przypadku nabywane prawa Dokumentacji są nieograniczone, nabywający może dysponować dokumentacją wedle własnego uznania.

3. Nabycie zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego;

4. Nabycie zgłoszonego do Urzędu Patentowego znaku towarowego.

Zawarte umowy oprócz wynagrodzenia określają terminy płatności. Płatności następują z reguły w kilku ratach w zależności od ziszczenia się konkretnych warunków. Przy czym fakt rozłożenia płatności w czasie nie wpływa na wysokość kwoty należnej, która pozostaje bez zmian. Najczęściej sprzedający wystawia faktury oddzielnie za każdą ratę również w zależności od ziszczenia się konkretnych warunków, określonych w umowie. Wynagrodzenie może być określone w PLN, jako równowartość w PLN określonej waluty obcej lub w walucie obcej.

Wnioskodawca zawarł już takie i podobne umowy jak opisano powyżej. Niezależnie od tego, Wnioskodawca zamierza zawierać takie i podobne umowy w przyszłości.

Wnioskodawca wskazał również, że przejęcie praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego oraz nabycie licencji do dokumentacji (lub praw autorskich do dokumentacji) następuje w jednej umowie (niekiedy za odrębnie określonym wynagrodzeniem). Niemniej jednak przejęcie praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego oraz nabycie licencji do dokumentacji (lub praw autorskich do dokumentacji) może następować także w odrębnych umowach.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca zawarł następujące informacje:

a. Przedmiotem wniosku jest także stan faktyczny (wniosek dotyczy roku 2013);

b. Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy;

c. Wnioskodawca będzie zawierać umowy zarówno z przedsiębiorcami krajowymi, jak i zagranicznymi;

d. Przedmiotem wniosku o interpretację jest to, czy nabyte przez Wnioskodawcę prawa mieszczą się w katalogu wartości niematerialnych i prawnych zawartych w art. 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.); Jednocześnie prawa objęte wnioskiem zostały przez Wnioskodawcę nabyte, nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, ich przewidywany okres używania przekracza jeden rok, będą wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;

e. Wnioskodawca kwalifikuje nabyte składniki majątkowe do następujących wartości niematerialnych i prawnych:

i. Nabyte składniki majątkowe wymienione w punkcie 1 wniosku Wnioskodawca zaliczy do licencji zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p.;

ii. Nabyte składniki majątkowe wymienione w punkcie 2 wniosku Wnioskodawca zaliczy do autorskich lub pokrewnych praw majątkowych zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.;

iii. Nabyte składniki majątkowe wymienione w punkcie 3 wniosku Wnioskodawca zaliczy do praw określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. po wydaniu decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na dany znak towarowy;

iv. Nabyte składniki majątkowe wymienione w punkcie 4 wniosku Wnioskodawca zaliczy do praw określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p.

Wnioskodawca oczekuje potwierdzenia przez Ministra Finansów prawidłowości zaliczenia nabytych składników majątkowych do odpowiednich wartości niematerialnych i prawnych. Wartości niematerialne i prawne zostaną nabyte w drodze umów dwustronnie zobowiązujących, zostaną udokumentowane umową oraz fakturami. Dokumentację rejestracyjną Wnioskodawca otrzymuje w formie papierowej i/lub elektronicznej. W przypadku nabycia zarejestrowanego lub zgłoszonego znaku towarowego zawierana jest dodatkowa umowa cesji znaku. Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenia zgłoszenia znaku, decyzje UPRP przyznające prawo ochronne oraz świadectwa ochronne na znak;

f. Wynagrodzenie może być wyrażone w walutach obcych, złotych polskich oraz jako równowartość waluty obcej w złotych polskich. W umowach zawieranych z podmiotami polskimi wynagrodzenie może być określone w złotych polskich lub w walutach obcych. Z podmiotami zagranicznymi wynagrodzenie określane jest z reguły w walutach obcych. Płatności będą dokonywane zarówno w walutach obcych, jak i w złotych polskich. Wnioskodawca dokonuje przeliczenia wynagrodzeń wyrażonych w walucie obcej, gdyż taki obowiązek wynika z przepisów prawa podatkowego;

g. Wartość początkowa poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych jest ustalana na podstawie kwot wynikających z umowy lub faktur z uwzględnieniem różnic kursowych naliczonych do dnia przekazania do używania nabytych składników majątku;

h. Moment wprowadzenia wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji oraz moment rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych (amortyzacji):

o amortyzacja licencji nastąpi począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym licencję wprowadzono do ewidencji. Licencja z kolei zostanie wprowadzona do ewidencji z chwilą otrzymania dokumentacji;

o amortyzacja autorskiego prawa majątkowego nastąpi począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo autorskie wprowadzono do ewidencji. Prawo autorskie zostanie z kolei wprowadzone do ewidencji z chwilą otrzymania dokumentacji;

o prawo ochronne na znak towarowy powinno być amortyzowane począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyto znak (w tym miesiącu nastąpi wprowadzenie tej wartości niematerialnej i prawnej do ewidencji);

o amortyzacja zgłoszonego do Urzędu Patentowego znaku towarowego może nastąpić począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym znak wprowadzono do ewidencji. Wprowadzenie do ewidencji nastąpi z chwilą wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy.

W odpowiedzi na wezwanie II Wnioskodawca poinformował, że:

Zakup poszczególnych praw wymienionych w punktach 1-4 wniosku dokumentowany jest co do zasady umową. Sposób fakturowania i płatności określa umowa. Najczęściej sprzedający wstawia faktury oddzielnie za każdą ratę płatności po ziszczeniu się konkretnych warunków, określonych w umowie, ale są również przypadki wystawienia faktur od razu po przekazaniu dokumentacji lub od razu po zawarciu umowy.

Po zrealizowaniu całości umowy Wnioskodawca posiada faktury obejmujące całość wynagrodzeń na zakup wszystkich praw wymienionych w punktach 1-4 wniosku.

Zdarzają się również sytuacje, że nie ma umowy lecz dowodem zakupu praw są wyłącznie faktury.

W przypadku przejęcia praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego wynikających z Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz nabycia licencji do dokumentacji, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tej licencji do używania sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia, nabycie udokumentowane jest:

a.

umową,

b.

dokumentacją otrzymaną w formie papierowej i/lub elektronicznej,

c.

oryginałem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego.

W przypadku przejęcia praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego wynikających z Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz nabycia licencji do dokumentacji, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tej licencji do używania sprzedający wystawił faktury obejmujące całą kwotę wynagrodzenia, nabycie udokumentowane jest:

d.

umową,

e.

dokumentacją otrzymaną w formie papierowej i/lub elektronicznej,

f.

oryginałem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego,

g.

fakturami.

W przypadku nabycia autorskich praw majątkowych do dokumentacji, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tych praw do używania sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia, nabycie udokumentowane jest:

h.

umową,

i.

dokumentacją otrzymaną w formie papierowej i/lub elektronicznej,

j.

oryginałem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (ten dokument występuje wyłącznie w przypadku produktów leczniczych).

W przypadku nabycia autorskich praw majątkowych do dokumentacji, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tych praw do używania sprzedający wystawił faktury obejmujące całą kwotę wynagrodzenia, nabycie udokumentowane jest:

k.

umową,

I.

dokumentacją otrzymaną w formie papierowej i/lub elektronicznej,

m.

oryginałem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (ten dokument występuje wyłącznie w przypadku produktów leczniczych).

Nabycie praw do znaków towarowych, w stosunku do których zostały udzielone prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tych praw do używania sprzedający nie wystawił faktury, udokumentowane jest:

n. Umową zakupu wraz z umową cesji znaku,

o. Decyzją UPRP przyznającą prawo ochronne,

p. Świadectwem ochronnym na znak.

Nabycie praw do znaków towarowych, w stosunku do których zostały udzielone prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, w sytuacji gdy na moment przyjęcia tych praw do używania sprzedający wystawił faktury, udokumentowane jest:

q. Umową zakupu wraz z umową cesji znaku,

r. Decyzją UPRP przyznającą prawo ochronne,

s. Świadectwem ochronnym na znak,

t. Fakturami.

Nabycie praw z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia znaku towarowego, w sytuacji gdy na moment zakupu tych praw sprzedający nie wystawił faktury udokumentowane jest:

u. Umową zakupu wraz z umową cesji znaku,

v. Potwierdzeniem zgłoszenia znaku do UPRP.

Nabycie praw z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia znaku towarowego, w sytuacji gdy na moment zakupu tych praw sprzedający wystawił faktury udokumentowane jest:

w. Umową zakupu wraz z umową cesji znaku,

x. Potwierdzeniem zgłoszenia znaku do UPRP,

y. Fakturami.

Do czasu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy Wnioskodawca będzie z reguły posiadał:

z. Umowę zakupu wraz z umową cesji znaku,

aa. Potwierdzenie zgłoszenia znaku do UPRP,

bb. Faktury.

W dotychczas zawartych przez Wnioskodawcę umowach cena za nabycie praw wymienionych w punktach 1-4 wniosku, w zależności od treści umowy z danym sprzedawcą, była określana w PLN lub EUR.

Dotychczas nie wystąpiła sytuacja, w której w jednej umowie wynagrodzenie i płatności za część praw określone byłyby w innej walucie.

Zdarzył się jednak przypadek, że mimo iż umowa określała wynagrodzenie wyrażone w walucie obcej oraz zawierała zapisy, że wszystkie kwoty podane w danej walucie obcej zostaną przeliczone po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury kontrahent wystawił faktury na dwie raty płatności w walucie obcej, a na jedną z rat płatności jako równowartość waluty obcej w złotych polskich, przeliczając ratę wynagrodzenia w walucie obcej po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości rozliczeń w innych walutach obcych, np. USD.

Podstawą dokonania płatności za wszystkie prawa wymienione w punktach 1-4 wniosku będą (w zależności od przedmiotu danej umowy i jej treści):

cc. wyłącznie umowa;

dd. umowa oraz faktury proforma;

ee. umowa oraz faktury za poszczególne raty płatności;

ff. wyłącznie faktury proforma lub faktury (jeśli nie ma umowy).

Zapłaty dokonywane są z rachunków bankowych Wnioskodawcy zarówno złotówkowych jak i walutowych i udokumentowane przelewem bankowym.

Jeśli umowa i/lub faktura określa wynagrodzenie i płatność w złotych polskich wówczas Wnioskodawca dokonuje płatności w złotówkach. Jeśli umowa i/lub faktura określa wynagrodzenie i płatność w walucie obcej wówczas Wnioskodawca dokonuje płatności w walucie obcej.

Płatności za nabycie praw wymienionych w punktach 1-4 wniosku dokonywane będą:

gg. w złotych polskich,

hh. w walutach obcych, najczęściej w walucie EUR.

W przypadku umów zawartych z polskimi podmiotami dotyczących nabycia praw wymienionych w punktach 1-2 wniosku określających:

ii. wynagrodzenie sprzedającego z tytułu sprzedaży tych praw w walucie obcej,

jj. fakturowanie poszczególnych rat, w zależności od ziszczenia się konkretnych warunków z umowy, jako równowartość w złotych polskich wynagrodzenia wyrażonego w walucie obcej; umowa zawiera wówczas zapisy, że wszystkie kwoty podane w danej walucie obcej zostaną przeliczone po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury lub innym kursie uzgodnionym przez strony,

k. k. dokonywanie płatności w ratach w zależności od ziszczenia się konkretnych warunków z umowy w złotych polskich (wówczas umowa precyzuje wg jakiego kursu ma być dokonana płatność - najczęściej jest to kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty lub kurs zastosowany na fakturze dokumentującej ratę płatności-faktura wystawiona jest już wówczas w złotych polskich), lub w walucie obcej.

i gdy na moment przyjęcia praw do używania sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia, Wnioskodawca dokonuje przeliczenia wynagrodzenia określonego w umowie za nabycie danych praw wyrażonego w umowie w walucie obcej na polską walutę po kursie średnim ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia umowy.

Niemniej jednak Wnioskodawca nie wyklucza takiej sytuacji również w przypadku nabycia praw wymienionych w punktach 3-4 wniosku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

II. Czy w zdarzeniu przyszłym opisanym przez Wnioskodawcę przejęcie praw i obowiązków podmiotu odpowiedzialnego wynikających z Pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz nabycie licencji do dokumentacji należy traktować w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako nabycie licencji i amortyzować: począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca otrzymał dokumentację i ujął w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

mm. Czy w zdarzeniu przyszłym opisanym przez Wnioskodawcę nabycie autorskich praw majątkowych do dokumentacji należy traktować jako nabycie praw autorskich w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i amortyzować począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca otrzymał dokumentację i ujął w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

nn. Czy nabycie praw do znaków towarowych, w stosunku do których zostały udzielone prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej należy amortyzować począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Wnioskodawca nabył prawa ochronne do znaków towarowych i wprowadził je do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, nie czekając na dokonanie zmiany podmiotu uprawnionego do znaku.

oo. Czy w przypadku nabycia praw z dokonanego w Urzędzie Patentowym zgłoszenia znaku towarowego amortyzacja może nastąpić nie wcześniej niż w momencie uzyskania praw ochronnych do znaku towarowego i wprowadzeniu uzyskanego prawa ochronnego do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

pp. Według jakiego kursu dokonać przeliczenia wynagrodzenia wyrażonego jako równowartość waluty obcej w złotych polskich jak również w walucie obcej jeżeli sprzedający po zawarciu umowy nie wystawił faktury obejmującej całą kwotę należności w przypadku nabycia licencji oraz praw autorskich (pkt 1 i 2) oraz nabycia praw wymienionych w punktach 3-4 wniosku.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 5 (stan faktyczny/zdarzenie przyszłe). Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku ustalenia wynagrodzenia za nabycie licencji oraz praw autorskich (oraz praw wymienionych w punkcie 3 i 4 wniosku) jako równowartość waluty obcej w złotych polskich jak również w walucie obcej, w przypadku gdy na moment przyjęcia ich do używania sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia, przy ustalaniu wartości początkowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień zawarcia umowy dotyczącej nabycia praw. Wynika to z ogólnej regulacji zawartej w art. 15 ust. 1 zdaniu drugim u.p.d.o.p., zgodnie z którym "koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu". Z kolei z przepisy dotyczące różnic kursowych, tj. art. 15a ust. 7 u.p.d.o.p. wskazują, że za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku)". W sytuacji braku faktury (rachunku) należy posiłkować się innymi dowodami, np. umową.

Z przedstawionego pytania wynika, że sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia na moment przyjęcia wartości niematerialnych i prawnych do używania. Oznacza to, że ustalając moment poniesienia kosztu należy na podstawie art. 15a ust. 7 u.p.d.o.p. brać pod uwagę moment zawarcia umowy. W tym przypadku wynagrodzenie wyrażone jako równowartość waluty obcej w złotych polskich jak również w walucie obcej należy przeliczyć według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia umowy. Zasadne jest tym samym sięganie do art. 15a ust. 7 u.p.d.o.p., ponieważ nie można ustalać wartości transakcji walutowej w przeliczeniu na złote w oderwaniu od zasad ustalania różnic kursowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

qq. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

rr. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

ss. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

tt. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

uu. licencje,

vv. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r.)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W związku z powyższym, aby dana licencja mogła zostać zaliczona do wartości niematerialnej i prawnej, przewidywany okres jej używania musi przekraczać jeden rok. O tym jak długo będzie używana dana wartość niematerialna i prawna przez podatnika, decyduje on sam.

Drugim warunkiem zaliczenia przez podatnika licencji do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji jest wykorzystywanie jej na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Ponadto, w ww. regulacji przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym licencja może zostać zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych jedynie wówczas, gdy została przez podatnika nabyta oraz nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia jej do używania.

Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się, zgodnie z art. 16g ust. 3 tej ustawy, kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Natomiast w myśl art. 16g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdanie drugie, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zatem, gdy koszt wynagrodzenia dokumentowany jest umowami lub fakturami wystawianymi przez kontrahentów - jak ma to miejsce w rozpatrywanej sprawie - dzień zawarcia umowy winien być uwzględniony przy przeliczaniu na złote kosztów wyrażonych w walutach obcych (i przy ustalaniu ewentualnych różnić kursowych). Nie można bowiem ustalać wartości transakcji walutowej w przeliczeniu na złotówki w oderwaniu od zasad ustalania różnic kursowych. Przy różnicach kursowych za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dokumentu w przypadku braku faktury (art. 15a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Wobec tego do przeliczenia waluty obcej na złote należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zawarcia umowy. Wynika to z powołanego powyżej art. 15a ust. 7 ww. ustawy, który odwołuje się do otrzymanej faktury lub do innych dokumentów, ale tylko w przypadku gdy koszt nie jest udokumentowany fakturą wystawianą przez kontrahenta.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii przeliczania wynagrodzenia wyrażonego w walucie obcej na złote polskie należy rozumieć jednoznacznie. Ponieważ w opisanej sytuacji poniesione przez Spółkę wydatki są dokumentowane umowami - w przypadku ustalenia wynagrodzenia za nabycie licencji oraz praw autorskich (oraz praw wymienionych w punkcie 3 i 4 wniosku) jako równowartość waluty obcej w złotych polskich, w przypadku gdy na moment przyjęcia ich do używania sprzedający nie wystawił faktur obejmujących całą kwotę wynagrodzenia, przy ustalaniu wartości początkowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień otrzymania faktury (rachunku) lub innego dowodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl