IPTPB3/423-326/13-2/GG - Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wypłatą dywidendy niepieniężnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-326/13-2/GG Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wypłatą dywidendy niepieniężnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu w związku z wypłatą dywidendy niepieniężnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu w związku z wypłatą dywidendy niepieniężnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) w 2012 r. podjęła uchwałę o podziale zysku za 2011 r. przewidującą dywidendę pieniężną i rzeczową, tj. niepieniężną. Wydanie dywidendy rzeczowej nastąpiło poprzez przekazanie na rzecz jedynego Wspólnika własności papierów wartościowych (akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych) posiadanych przez Spółkę.

Wycena tych papierów wartościowych została dokonana na poziomie ich wartości rynkowej, wynikającej z aktualnych notowań giełdowych na dzień wypłaty dywidendy.

Uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej określała m.in. dzień wypłaty dywidendy (17 grudnia 2012 r.) oraz ilość akcji przysługujących Wspólnikowi będących przedmiotem dywidendy. Zarząd Spółki w wykonaniu przedmiotowej uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej złożył zlecenie przekazania akcji Wspólnikowi w dniu 21 grudnia 2013 r. (w uchwale wskazano dzień 17 grudnia 2012 r., ale zlecenie nie mogło zostać złożone w biurze maklerskim ze względów formalnych). Pomimo złożonego zlecenia przekazania akcji Wspólnikowi i potwierdzenia przyjęcia tego zlecenia przez biuro maklerskie, zostało ono faktycznie zrealizowane w dniu 25 marca 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przekazanie posiadanych przez Spółkę akcji, w wykonaniu uchwały zgromadzenia wspólników Spółki o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej, spowodowało powstanie po stronie Spółki przychodu podatkowego w postaci wartości przekazanych akcji oraz kosztu podatkowego w cenie zakupu akcji w momencie wskazanym w uchwale o podziale zysku, tj. 17 grudnia 2012 r. (lub też złożenia zlecenia do biura maklerskiego, które nastąpiło w dniu 21 grudnia 2012 r.), czy też w dniu faktycznego wykonania zlecenia przez biuro maklerskie, tj. w dniu 25 marca 2013 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1. Dopuszczalna jest wypłata dywidendy zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dywidenda jest przychodem udziałowca (akcjonariusza) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu w momencie jej wypłaty.

Ocena skutków prawnych po stronie Spółki wypłacającej udziałowcowi dywidendę w formie bezgotówkowej, w postaci przeniesienia praw do akcji innej spółki - w przedmiotowej sprawie praw do akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych - wymaga ustalenia, kiedy po Jej stronie powstanie przychód podatkowy i w jakiej wysokości.

Ustawodawca w art. 12 ust. 1-3 ustawy określa przykładowy katalog zdarzeń uznanych przez niego za przychody.

W ocenie Wnioskodawcy, przychód występuje nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zwiększenia aktywów podatnika, ale również, gdy nastąpi zmniejszenie się zobowiązań (długów) podatnika. W sytuacji, gdy podatnik przenosi własność swojego składnika majątku na wierzyciela, w celu zwolnienia się z istniejącego zobowiązania (pieniężnego), pomiędzy nim jako dłużnikiem, a wierzycielem - i wierzyciel na to wyraża zgodę - dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania pieniężnego. Zwolnienie z długu powoduje u dłużnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej skutkowało powstaniem zobowiązania Spółki do zaspokojenia udziałowca o wypłatę dywidendy.

Spółka w wykonaniu uchwały o wypłacie dywidendy złożyła stosowne zlecenie w biurze maklerskim w dniu 21 grudnia 2012 r. i uzyskała potwierdzenie przyjęcia tego zlecenia. Fakt, iż zlecenie zostało zrealizowane z okresie późniejszym nie ma, zdaniem Wnioskodawcy, znaczenia - dla rozpoznania momentu uzyskania przychodu (przekazanie akcji na rachunek Wspólnika jest czynnością techniczną).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. W przedstawionym stanie faktycznym przez pojęcie "wartość wyrażona w cenie określonej w umowie" należy rozumieć wartość akcji wskazanych w uchwale o wypłacie dywidendy za 2011 r. na dzień jej wypłaty (tekst jedn.: na dzień 17 grudnia 2012 r.).

Biorąc powyższe pod uwagę w opinii Wnioskodawcy w pełni uprawnione jest stanowisko, że złożenie zlecenia przeniesienia własności akcji jako "wypłata" dywidendy rzeczowej wypełnia hipotezę art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie mowa jest o "odpłatnym zbyciu rzeczy lub praw majątkowych". Czynność prawna jest odpłatna, jeżeli podmiot, który dokonał przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia. Spółka osiąga korzyść majątkową o konkretnym wymiarze.

W Spółce zatem powstał przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych odpowiadających rzeczywistej wartości akcji (wycenionych na podstawie wartości akcji na dzień zamknięcia notowań na GPW), wskazanych w uchwale o wypłacie dywidendy na dzień tej wypłaty, tj. na dzień 17 grudnia 2012 r.

Powyższe stanowisko w zakresie uzyskania przychodu z tytułu "wypłaty" dywidendy rzeczowej rzutuje na kwestię kosztów uzyskania tego przychodu. Przy założeniu, że wypłata dywidendy rzeczowej w postaci akcji (udziałów), stanowi dla Spółki przychód podatkowy, to wydatki na objęcie lub nabycie tych akcji (udziałów) stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie powstania przychodu (tekst jedn.: w dniu 17 grudnia 2013 r.). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zakładając, że wypłata dywidendy rzeczowej w postaci akcji stanowi przychód z tytułu ich opłatnego zbycia, to przy tak sformułowanej hipotezie wprost będzie miała zastosowanie dyspozycja z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych określająca, że wydatki na objęcie lub nabycie akcji są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji.

Reasumując, w Spółce powstał przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia prawa do akcji w ich wysokości rynkowej odpowiadającej wartości akcji na dzień wypłaty dywidendy wskazanej w uchwale Wspólników o podziale zysku i wypłacie dywidendy za 2011 r., w momencie wskazanym w tej uchwale. Z chwilą powstania przychodu podatkowego Spółka winna rozpoznać koszt uzyskania przychodu w kwocie wydatków poniesionych na nabycie tych akcji.

Powyższe stanowisko potwierdzają indywidualne interpretacje podatkowe wydawane przez organy podatkowe w podobnych sprawach (zob. np. interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. IPPB3/423-988/11-4/GJ wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Wypłata dywidendy na rzecz udziałowca jest obowiązkiem spółki wynikającym z przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z przepisem art. 191 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Z powyższego przepisu wynika, że decyzja w sprawie podziału zysku nie jest decyzją, którą podejmuje Spółka. "Zysk do podziału" jest przedmiotem rozporządzeń właściwego w tej sprawie organu Spółki - zgromadzenia wspólników. Jeśli zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę o podziale dywidendy, Spółka ma obowiązek wypłacić dywidendę udziałowcowi. Roszczenie o wypłatę dywidendy, które udziałowiec nabywa w następstwie podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników jest uprawnieniem o charakterze obligacyjnym. W sytuacji, gdy Spółka nie wypłaci dywidendy, udziałowiec może dochodzić tego roszczenia na drodze sądowej. Przepisy prawa handlowego nie określają w jakiej formie ma być wypłacona dywidenda na rzecz wspólników spółki. Przepisy te nie zabraniają, aby przedmiotem dywidendy były aktywa inne niż środki pieniężne.

Dopuszczalna jest zatem wypłata dywidendy zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Podjęcie decyzji w zakresie wypłaty dywidendy niepieniężnej może być podyktowane różnymi względami, np. brakiem gotówki na wypłatę dywidendy, także pochodzącej z zewnętrznych źródeł finansowania np. pożyczki czy kredytu. Spółka może także za bardziej racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia uznać przekazanie określonych składników swoich aktywów udziałowcowi uprawnionemu do dywidendy niż ich zbycie, a dopiero następnie wypłatę gotówki (w tym przypadku oszczędza np. na kosztach związanych ze zbyciem majątku).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w 2012 r. podjęła uchwałę o podziale zysku za 2011 r. przewidującą dywidendę pieniężną i rzeczową, tj. niepieniężną. Wydanie dywidendy rzeczowej nastąpiło poprzez przekazanie na rzecz jedynego Wspólnika własności papierów wartościowych (akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych) posiadanych przez Spółkę. Wycena tych papierów wartościowych została dokonana na poziomie ich wartości rynkowej, wynikającej z aktualnych notowań giełdowych na dzień wypłaty dywidendy. Uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej określała m.in. dzień wypłaty dywidendy (17 grudnia 2012 r.) oraz ilość akcji przysługujących Wspólnikowi będących przedmiotem dywidendy.

Zarząd Spółki w wykonaniu przedmiotowej uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej złożył zlecenie przekazania akcji Wspólnikowi w dniu 21 grudnia 2013 r. (w uchwale wskazano dzień 17 grudnia 2012 r., ale zlecenie nie mogło zostać złożone w biurze maklerskim ze względów formalnych).

Pomimo złożonego zlecenia przekazania akcji Wspólnikowi i potwierdzenia przyjęcia tego zlecenia przez biuro maklerskie, zostało ono faktycznie zrealizowane w dniu 25 marca 2013 r.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) dywidenda pieniężna jest przychodem udziałowca (akcjonariusza) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlega opodatkowaniu w momencie jej wypłaty. Dywidenda jest kwotą wynikającą z wypracowanego zysku osoby prawnej i jest wypłacana z tej części osiągniętego zysku, która pozostanie po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wypłata dywidendy w formie gotówki nie może powodować opodatkowania podatkiem dochodowym tej samej wartości po raz drugi u tego samego podatnika. Na poziomie spółki wypłacającej dywidendę, zysk netto powstaje jako różnica zysku brutto i podatku dochodowego. Zatem w spółce wypłacającej dywidendę pieniężną nie powstaje przychód do opodatkowania.

Wypłata dywidendy w gotówce jest dla spółki wypłacającej ją, neutralna podatkowo. Wypłata dywidendy pieniężnej powoduje wygaśnięcie zobowiązania spółki do jej wypłaty. Podobnie wygaśnięcie zobowiązania z tytułu dywidendy następuje przy "wypłacie" dywidendy rzeczowej. Ale jednocześnie taka "wypłata" dywidendy wiąże się z czynnością, która skutkuje przeniesieniem własności rzeczy lub praw majątkowych. Należy podkreślić, że przy dywidendzie niepieniężnej mamy de facto do czynienia z dwiema czynnościami prawnymi: jedną czynnością jest jednostronna uchwała w zakresie wypłaty dywidendy o określonej wartości. Drugą czynnością niezbędną do skutecznej realizacji uchwały jest przeniesienie własności aktywów innych niż środki pieniężne.

Przy czym nie sama "wypłata" dywidendy podlega opodatkowaniu, lecz zdarzenie polegające na przeniesieniu własności aktywów ze Spółki na akcjonariusza.

Ustawodawca w wykazie zdarzeń uznanych przez niego za przychody u podatników podatku dochodowego od osób prawnych zawartych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienia "wypłaty" dywidendy rzeczowej jako zdarzenia rodzącego taki przychód. Należy jednak zauważyć, że katalog wymienionych w tym przepisie zdarzeń rodzących przychód nie ma charakteru wyczerpującego, lecz jedynie przykładowy. Świadczy o tym użycie przez ustawodawcę w art. 12 ust. 1 ww. ustawy sformułowania, że przychodami są "w szczególności" zdarzenia gospodarcze w przepisie tym wymienione.

Jednocześnie ustawodawca wskazując art. 14 ust. 1 ww. ustawy w kwestii sposobu ustalania wielkości przychodu mówi o zdarzeniu jakim jest odpłatne zbycie rzeczy lub praw majątkowych, a więc przenoszenie własności takich rzeczy lub praw majątkowych.

Przepis ten stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

W tym miejscu wskazać należy, że pojęcie "zbycie" nie oznacza tylko umowy sprzedaży w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), w której z jednej strony następuje wydanie rzeczy, a z drugiej zapłata ceny, tj. określonej kwoty pieniężnej. Cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu. Może również przybrać postać zwolnienia danego podmiotu (dłużnika) z ciążących na nim zobowiązań wobec innego podmiotu (w tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że organ nie ma myśli zwolnienia z długu w rozumieniu art. 508 kodeksu cywilnego).

Przyjmuje się, że przejście akcji następuje wskutek zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia akcji, na podstawie art. 155 Kodeksu cywilnego, (tak W. Pyzioł, Kodeks, 2001, s. 335). To potwierdza stanowisko Organu, że sama uchwała w zakresie wypłaty dywidendy rzeczowej jest niewystarczająca. Musi być dodatkowa czynność przeniesienia własności akcji. Zbycie akcji w przedmiotowej sprawie nie będzie umową sprzedaży w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Tak rozumiejąc umowę sprzedaży należy uznać, że Spółka tytułem dokonanego zbycia nie otrzyma od akcjonariusza zapłaty w formie przekazania mu bezpośrednio czy w drodze przelewu konkretnej kwoty środków pieniężnych. Przeniesienie własności akcji nastąpi w celu wykonania obowiązku Spółki wypłaty dywidendy wobec akcjonariusza z tytułu podjętej uchwały o wypłacie dywidendy.

Biorąc powyższe pod uwagę w ocenie Organu w pełni uprawnione jest stanowisko Wnioskodawcy, że przeniesienie własności akcji jako "wypłata" dywidendy rzeczowej wypełnia hipotezę art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie mowa o "odpłatnym zbyciu rzeczy lub praw majątkowych". Czynność prawna jest odpłatna, jeżeli podmiot, który dokonał przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia.

W ocenie Organu Spółka osiąga korzyść majątkową o konkretnym wymiarze. Poprzez zbycie akcji Spółka "otrzymuje" ekwiwalent w postaci zmniejszenia się Jej zobowiązań.

Natomiast wydatki na objęcie lub nabycie tych akcji (udziałów) będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w momencie dokonania wypłaty dywidendy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zakładając, że wypłata dywidendy rzeczowej w postaci akcji (udziałów) stanowi przychód z tytułu ich odpłatnego zbycia, to przy tak sformułowanej hipotezie wprost będzie miała zastosowanie dyspozycja z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określająca, że wydatki na objęcie lub nabycie akcji (udziałów) są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji (udziałów).

Reasumując, w ocenie Organu podatkowego w Spółce powstanie przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych w wysokości wartości rynkowej akcji (udziałów), a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do "wypłaty" oraz koszty uzyskania tego przychodu, w dniu wypłaty dywidendy rzeczowej określonym w momencie wskazanym w uchwale o podziale zysku, tj. 17 grudnia 2012 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl