IPTPB3/423-321/11-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-321/11-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 19 grudnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2012 r. (data wpływu 27 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania i wpłaty podatku dochodowego przez Wnioskodawcę jako płatnika od dochodu udziałowca z tytułu otrzymania akcji lub środków pieniężnych ze spieniężenia akcji w związku z likwidacją Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania i wpłaty podatku dochodowego przez Wnioskodawcę jako płatnika od dochodu udziałowca z tytułu otrzymania akcji lub środków pieniężnych ze sprzedaży akcji w związku z likwidacją Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością znajduje się obecnie w likwidacji.

Spółka B.E. LTD - spółka prawa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z siedzibą w Wielkiej Brytanii posiada od dnia 1 kwietnia 1999 r. udziały w Spółce Wnioskodawcy mającej siedzibę w Polsce, a od ponad dwóch lat posiada całość udziałów w tej Spółce.

Wnioskodawca jest właścicielem akcji imiennych w polskiej Spółce (A.P. S.A). W ramach likwidacji prowadzonej według przepisów Kodeksu spółek handlowych akcje (A.P. S.A) mają zostać:

* przekazane Spółce B.E. LTD lub

* spieniężone, a uzyskane w zamian środki pieniężne mają zostać przekazane Spółce B.E. LTD.

Spółka B.E. LTD podlega na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawca obowiązany będzie pobrać i wpłacić podatek dochodowy od dochodu jaki uzyska udziałowiec z tytułu otrzymania akcji w ramach "podziału w naturze" majątku Wnioskodawcy.

2.

Czy Wnioskodawca obowiązany będzie pobrać i wpłacić podatek dochodowy od dochodu jaki uzyska udziałowiec z tytułu otrzymania środków pieniężnych pochodzących ze spieniężenia (sprzedaży) akcji Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy: dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym również wynikający, jak w niniejszej sprawie, z likwidacji spółki kapitałowej, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym, od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr.74, poz. 397).

Zgodnie z tym przepisem zwolnieniu od podatku podlega się, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

1.

wypłacającym jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka uzyskująca dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej,

4.

spółka uzyskująca dochód nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 4a ww. ustawy korzystający ze zwolnienia musi posiadać udziały w wysokości wskazanej w art. 22 ust. 4 pkt 3 tej ustawy przez okres co najmniej dwóch lat.

W ocenie Wnioskodawcy powyższe warunki są spełnione, gdyż:

Ad.I - wypłacającym jest Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji mająca siedzibę w Polsce,

Ad.2 - uzyskującym dochody jest Spółka B.E. LTD podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, tj. państwie członkowskim Unii Europejskiej,

Ad.3 - Spółka B.E. LTD posiada 100% udziałów w kapitale spółki wypłacającej,

Ad.4 - Spółka B.E. LTD nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Według Wnioskodawcy warunek z art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest spełniony, gdyż Spółka B.E. LTD posiada całość udziałów Wnioskodawcy od ponad dwóch lat.

Ponadto spełniony jest warunek z art. 22b ww. ustawy, tj. istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym siedzibę ma podatnik (tj. Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej).

Podstawą tą może być art. 26 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 250, poz. 1840).

Zgodnie z treścią tego artykułu organy podatkowe umawiających się państw są uprawnione do wymiany informacji potrzebnych do zapewnienia stosowania przepisów ww. Konwencji lub ustawodawstwa wewnętrznego dot. podatków w zakresie, jaki nie jest sprzeczny z postanowieniami ww. Konwencji.

Zdaniem Wnioskodawcy ustawodawca nie uzależnia podlegania ww. zwolnieniu od sposobu wypłaty dochodu z tytułu udziału w zysku osoby prawnej w przypadku jej likwidacji, tak więc po spełnieniu ww. przesłanek zwolnienia, nie będzie miało znaczenia czy Wnioskodawca wypłaci zysk z likwidacji przekazując udziałowcowi majątek w naturze, czy też przekazując mu środki pochodzące ze spieniężenia tego majątku.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w obu przypadkach będących przedmiotem niniejszego wniosku nie powstanie obowiązek poboru i zapłaty podatku dochodowego, gdyż zastosowanie znajdzie zwolnienie podatkowe określone w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która znajduje się obecnie w likwidacji.

Spółka B.E. LTD - spółka prawa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z siedzibą w Wielkiej Brytanii od ponad dwóch lat posiada całość udziałów w Spółce Wnioskodawcy mającej siedzibę w Polsce.

Wnioskodawca jest właścicielem akcji imiennych w polskiej Spółce (A.P. S.A). W ramach likwidacji akcje (A.P. S.A) mają zostać:

* przekazane Spółce B.E. LTD lub

* spieniężone, a uzyskane w zamian środki pieniężne mają zostać przekazane Spółce B.E. LTD.

Spółka B.E. LTD podlega na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Tak więc z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach likwidacji przewiduje przekazanie jedynemu udziałowcowi majątku w formie akcji, a więc w "naturze" lub w formie środków pieniężnych ze sprzedaży akcji.

Tryb likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 272 ww. ustawy rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. W myśl natomiast art. 282 § 1 Kodeksu spółek handlowych, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne) (...). Zatem, pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli majątek jest dzielony pomiędzy wspólników spółki proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli (art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Podział majątku może nastąpić bądź przez wypłatę wszystkim wspólnikom przypadających im kwot w pieniądzu bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Powołane przepisy obejmują zatem przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem.

Dodać należy, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się (...) wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów (akcji).

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Likwidowana spółka kapitałowa dokonując podziału majątku i wydania rzeczy lub wypłaty z tego tytułu środków pieniężnych ma obowiązek jako płatnik, na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać w dniu wydania rzeczy (dokonania wypłaty) zryczałtowany podatek dochodowy.

Ww. dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych podlegają tzw. opodatkowaniu "u źródła". Stosownie bowiem do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od zasady wskazanej w art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Na mocy art. 22 ust. 4 tej ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Należy ponadto wskazać, że warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia - ustanowionym w art. 22 ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest posiadanie przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Jednocześnie podkreślić należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 albo w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Za certyfikat rezydencji uznaje się zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa siedziby podatnika art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie stosownie do art. 26 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub w art. 22 ust. 4 pkt 4.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego zdarzenia przyszłego można stwierdzić, iż zostaną spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uprawniające do zwolnienia dochodu z tytułu otrzymania przez udziałowca w związku z likwidacją Wnioskodawcy majątku w postaci akcji lub środków pieniężnych ze sprzedaży akcji, tj. dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uzależniają powyższego zwolnienia od podatku dochodowego od formy przekazanych udziałowcom składników majątku likwidowanej spółki. Podział majątku bowiem może nastąpić bądź przez wypłatę wspólnikom przypadających im kwot w pieniądzu bądź przez przydzielenie innych składników majątku.

Jednakże dodatkowo podkreślić należy, że sprzedaż przez Wnioskodawcę akcji w ramach likwidacji w celu uzyskania środków pieniężnych spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy jako podatnika przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży akcji (sprawa ta nie była jednak przedmiotem wniosku).

Przepis art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu zastosowania ww. zwolnienia od podatku dochodowego stawia wymóg posiadania przez podatnika (przekazującego majątek po likwidacji) certyfikatu rezydencji podatnika - dokumentującego jego miejsce siedziby dla celów podatkowych.

Reasumując, jeżeli Wnioskodawca na dzień przekazania na rzecz udziałowca akcji lub środków pieniężnych ze sprzedaży akcji w związku z likwidacją Wnioskodawcy będzie w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatnika, a pozostałe warunki przedstawione przez Wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym nie ulegną zmianie, to należy uznać, że zostaną spełnione przesłanki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uprawniające do zwolnienia dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. W związku z tym Wnioskodawca będzie zwolniony jako płatnik z obowiązku określonego w art. 26 ust. 1 ww. ustawy obliczenia, pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z tego tytułu.

Na marginesie sprawy dodać należy, że - stosownie do treści przepisu art. 26 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nawet w przypadku, gdy dochód z udziału w zyskach osób prawnych będzie zwolniony od podatku dochodowego, na Wnioskodawcy będzie spoczywał, wynikający z art. 26 ust. 3a ww. ustawy, obowiązek płatnika w zakresie sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatnika niemającego siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - wg ustalonego wzoru w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłaty.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl