IPTPB3/423-314/13-3/IR - Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu odpłatnego zbycia pożyczonych akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-314/13-3/IR Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu odpłatnego zbycia pożyczonych akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomoocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.), uzupełnione pismem z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 21 listopada 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia pożyczonych akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia pożyczonych akcji.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 8 listopada 2013 r., (doręczonym w dniu 12 listopada 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 21 listopada 2013 r. zostało złożone uzupełnienie wniosku (data nadania 19 listopada 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarząd Wnioskodawcy Spółki Akcyjnej M. zamierza przeprowadzić następujące operacje gospodarcze.

Po pierwsze, Spółka zawrze umowę pożyczki z jednym ze swoich akcjonariuszy, której przedmiotem będą akcje własne Spółki. Zgodnie z planowaną umową, akcjonariusz, z którym Spółka zawrze umowę, zobowiąże się do przeniesienia na Spółkę posiadanych przez niego akcji M., natomiast Spółka zobowiąże się do zwrotnego przeniesienia własności pożyczonych akcji w terminie ustalonym w umowie. Oczywiście z tytułu udzielonej pożyczki akcji Spółka zapłaci swojemu akcjonariuszowi pożyczkodawcy wynagrodzenie w wysokości rynkowej. Termin zwrotu pożyczki zostanie ustalony jeszcze przed upływem bieżącego roku.

Po drugie, Spółka zmierza jeszcze w tym roku odpłatnie zbyć akcje pożyczone na mocy opisanej umowy pożyczki, czy to sprzedając je na rynku regulowanym - Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. - akcje są zdematerializowane i notowane na GPW S.A. - czy to poza rynkiem regulowanym, odsprzedając te pożyczone akcje za gotówkę poza GPW S.A, czy to zamieniając pożyczone akcje na udziały lub akcje innej spółki kapitałowej.

Po trzecie, Spółka również w tym roku zaciągnie kolejną pożyczkę, której przedmiotem będą Jej akcje własne czy to od tego samego akcjonariusza, który będzie pożyczkodawcą, czy też innej osoby, za odpowiednim wynagrodzeniem. Celem zaciągnięcia kolejnej pożyczki akcji będzie uzyskanie jej własnych akcji, po to aby spłacić zaciągniętą pierwszą z pożyczek.

Zatem pierwsza z zaciągniętych pożyczek, której przedmiotem będą akcje własne Spółki, zostanie spłacona jeszcze w bieżącym roku, a akcje zbywane pożyczkodawcy tytułem zwrotu pożyczki będą pochodzić z kolejnej pożyczki. Termin zwrotu kolejnej z zaciągniętych pożyczek będzie przypadał na przyszłe lata podatkowe, jest przy tym pewne, że nastąpi on i zostanie ustalony w umowie już po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego za rok bieżący, oraz po upływie terminu dnia złożenia zeznania w podatku dochodowym od osób prawnych za obecny rok podatkowy. Nie jest wykluczone, że termin zwrotu drugiej z pożyczek akcji będzie przypadał na rok 2015. W celu zwrotu kolejnej pożyczki, już po sporządzeniu sprawozdania finansowego oraz po upływie złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób prawnych za bieżący rok, Spółka zakupi za gotówkę akcje własne, czy to na rynku regulowanym, czy to poza rynkiem regulowanym.

Spółka dodaje, że rok podatkowy przyjęty przez Nią pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Ponadto Spółka wykazuje stratę, osiągniętą w poprzednich latach podatkowych, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej u.p.d.o.p.). Strata ta została poniesiona na przestrzeni ostatnich pięciu lat podatkowych i nie została jeszcze rozliczona w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p., poprzez obniżenie dochodu osiągniętego w tym i poprzednich latach podatkowych o wysokość poniesionej straty. Spółka najprawdopodobniej osiągnie dochód z pozostałej działalności operacyjnej w bieżącym roku.

Spółka wskazuje, że w chwili obecnej nie został ustalony sposób określania wynagrodzenia za udzielenie każdej z pożyczek. Nie wiadomo zatem, czy to wynagrodzenie przyjmie formę odsetek, czy też inną formę jak ryczałtowa opłata, czy określona ilość akcji własnych. Z pewnością jednak wydatek na zapłatę wynagrodzenia pierwszej z udzielonych pożyczek nastąpi jeszcze w tym roku.

W uzupełnieniu wniosku dodano następujące wyjaśnienia.

Transakcje obrotu papierami wartościowymi wchodzą w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Żadna z transakcji zbycia pożyczonych papierów wartościowych nie będzie sprzedażą krótką w rozumieniu ww. przepisów. Transakcje będą realizowane za pośrednictwem domu maklerskiego jak i bez tego pośrednictwa. Zwrot pożyczonych papierów wartościowych nastąpi w terminie zwrotu określonym w umowie pożyczki.

Wynagrodzenie za udzielenie pożyczki papierów wartościowych będzie zarówno wynagrodzeniem pieniężnym jak i wynagrodzeniem w formie określonej liczby takich samych papierów wartościowych.

Wnioskodawca zaliczy przychód z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych do źródła przychodów wskazanego w przepisie art. 12 ust. 4c tej ustawy, tj. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Wnioskodawca zaliczy wydatki związane z odpłatnym zbyciem papierów wartościowych do kosztów bezpośrednio powiązanych z uzyskanymi przychodami.

Wydatki będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych dla kosztów bezpośrednio powiązanych z uzyskanymi przychodami. Koszty uzyskania przychodów poniesione do zakończenia tego roku podatkowego albo poniesione po jego zakończeniu ale do dnia złożenia sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, będą potrącane w roku osiągnięcia odpowiadających im przychodów. Wydatki poniesione po tym dniu, tj. dniu złożenia sprawozdania finansowego lub upływu terminu do jego złożenia będą potrącane w roku następnym. W przypadku jeśli wynagrodzenie za udzielenie pożyczki przyjmie formę odsetek wydatek na wynagrodzenie zostanie rozpoznany w momencie zapłaty odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Kiedy powstanie przychód do opodatkowania w przypadku zbycia przez Spółkę akcji nabytych poprzez zaciągnięcie pierwszej z zawartych dwóch umów pożyczek akcji, zakładając, że Spółka dokona odpłatnego zbycia tych akcji w bieżącym roku.

2. Jak należy ustalić koszty uzyskania przychodu w postaci odpłatnego zbycia pożyczonych akcji przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym, tj. czy do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wydatki na zapłatę wynagrodzenia za udzielenie pożyczek oraz czy do kosztów uzyskania przychodów Spółka będzie mogła zaliczyć wydatki na nabycie akcji w celu uczynienia zadość zobowiązaniu do zwrotu pożyczonych akcji na mocy drugiej z zawartych umów pożyczek.

3. W jakim momencie Spółka winna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poszczególne wydatki związane z osiągnięciem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji własnych, tj. wydatki na zapłatę wynagrodzenia z tytułu udzielenia pożyczek płaconego pożyczkodawcy oraz wydatków na nabycie akcji w celu ich zwrotu pożyczkodawcy w celu wykonania obowiązku wynikającego z drugiej z zawartych umów pożyczek.

4. Czy jeśli Spółka osiągnie dochód w bieżącym roku z tytułu zbycia pożyczonych akcji, to czy będzie ona mogła obniżyć ten dochód o nierozliczoną stratę z lat ubiegłych.

5. Czy zawarcie umów pożyczek akcji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast w pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy do opisanego stanu faktycznego może mieć zastosowanie przepis art. 12 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.). Zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p. w przypadku odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprzedaż krótka), przychód ustala się na dzień zwrotu pożyczonych papierów wartościowych lub na dzień, w którym miał nastąpić zwrot tych papierów wartościowych zgodnie z zawartą umową pożyczki.

Według Wnioskodawcy należy zwrócić uwagę, że jakkolwiek przepis ten reguluje materię sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych, to zgodnie z jego literalnym brzmieniem dotyczy on wyłącznie sytuacji, kiedy sprzedaż następuje w ramach tzw. sprzedaży krótkiej uregulowanej w odrębnych przepisach. Tymczasem sprzedaż krótka jaka została uregulowana w przepisach ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, nie została przez ustawodawcę określona jako sprzedaż pożyczonych papierów wartościowych. Zgodnie z definicją sprzedaży krótkiej, jaka została zawarta w przepisie art. 3 pkt 47 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi poprzez sprzedaż krótką należy rozumieć zobowiązanie się do zbycia papierów wartościowych, mimo ich braku w chwili zaciągania tego zobowiązania na rachunku papierów wartościowych zbywcy, jeżeli zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 7 ust. 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (który, to przepis wprowadza mechanizmy zapewniające nabycie papierów wartościowych w bliskiej przyszłości, czy to w drodze ich zakupu, czy to w ramach wykonania zawartej umowy pożyczki).

Innymi słowy, cytowany przepis ustawy podatkowej art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p., który zgodnie z jego treścią ma regulować kwestię opodatkowania dochodu z pożyczonych papierów wartościowych, może być zastosowany wyłącznie wtedy, kiedy dochód zostanie osiągnięty przy przeprowadzeniu sprzedaży krótkiej w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Tymczasem sprzedaż krótka nie jest zdefiniowana jako sprzedaż uprzednio nabytych w drodze pożyczki papierów wartościowych, ale jako zobowiązanie podmiotu uczestnika Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych do nabycia papierów wartościowych, których nie ma w chwili zaciągania zobowiązania ich sprzedaży po nabyciu w określonym (krótkim terminie). Niewątpliwie, operacje opisane w stanie faktycznym, będącym tłem do złożenia niniejszego wniosku nie mogą być uznane za sprzedaż krótką. Jednakże gdyby dokonać literalnej wykładni przepisu art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p., to nie mógłby być on w ogóle zastosowany. Ma on bowiem zgodnie z brzmieniem tego przepisu zastosowanie do odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych dokonanego w ramach sprzedaży krótkiej, podczas gdy w ramach sprzedaży krótkiej takie odpłatne zbycie nie następuje, bowiem transakcja sprzedaży krótkiej zostaje zawierana w chwili, kiedy żadna pożyczka papierów wartościowych nie została zawarta, a jej istotą nie jest pożyczenie papierów wartościowych i ich późniejsze zbycie, tylko zawarcie transakcji zbycia papierów wartościowych, których sprzedawca jeszcze nie jest właścicielem w chwili zawarcia umowy, a które zbywca zobowiązuje się dopiero nabyć, przy czym to nabycie nie musi nawet nastąpić w drodze pożyczki. Ta rozbieżność wynika z faktu, że przepis art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p. wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., na mocy ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podczas gdy regulacje dotyczące sprzedaży krótkiej zostały wprowadzone później na mocy przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, która weszła w życie w dniu 28 sierpnia 2005 r., zatem półtora roku później po wejściu w życie cytowanego wyżej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowy kształt sprzedaży krótkiej nadany przez ustawodawcę w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi był inny od tego, który istniał w chwili wejścia w życie przepisu regulującego kwestie opodatkowania dochodów ze sprzedaży krótkiej. Z tego względu interpretując ten przepis nie można poprzestać tylko na wykładni jego literalnego brzmienia. Wykładnia taka nie daje bowiem rezultatów, które mogłyby być zgodne z zasadą racjonalnego ustawodawcy. Nie można bowiem twierdzić, że racjonalny ustawodawca tworzy celowo martwe przepisy, których nie można zastosować. Celem tego przepisu, zgodnie z wyraźnie wyrażoną wolą ustawodawcy, było uregulowanie w sposób w nim przewidziany, kwestii opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia uprzednio pożyczonych papierów wartościowych.

Przepis ten należy według Wnioskodawcy stosować zatem do każdej sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych. Taka jest zresztą jak wskazuje Wnioskodawca praktyka organów podatkowych wydających indywidualne interpretacje z zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 maja 2013 r. oznaczone sygn. IPPB2/415-150/13-3/MK, IPPB2/415-150/13-2/MK, IPPB2/415-150/13-4/MK). Odpowiadając zatem, na zadane pytanie należy stwierdzić, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji własnych nabytych w drodze pożyczki, powstanie zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p. dopiero w momencie zwrotu pożyczonych akcji własnych Spółki na mocy pierwszej z udzielonych pożyczek, co wedle stanu faktycznego opisanego powyżej będzie miało miejsce jeszcze w bieżącym roku. Jeszcze bowiem w tym roku Spółka dokonałaby transakcji odpłatnego zbycia pożyczonych akcji. Należy przy tym dodać, że gdyby Minister Finansów nie podzielił powyższego poglądu, do odpłatnego zbycia akcji w powyższym scenariuszu przez Spółkę, nie miały zastosowania przepisy art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p., to opodatkowując transakcję na zasadach ogólnych tj. przepisu art. 12 ust. 3 i 3a u.p.d.o.p. przychód z tytułu odpłatnego zbycia pożyczonych akcji nastąpiłby również w tym roku, tj. w momencie odpłatnego zbycia uprzednio pożyczonych akcji własnych Spółki.

Uzupełniając własne stanowisko Wnioskodawca dodał.

Odpowiadając na zadane pytanie należy stwierdzić, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji własnych nabytych w drodze pożyczki, powstanie zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4c u.p.d.o.p. dopiero w momencie zwrotu pożyczonych akcji własnych Spółki. Celem tego przepisu, zgodnie z wyraźnie wyrażoną wolą ustawodawcy, było uregulowanie w sposób w nim przewidziany, kwestii opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia uprzednio pożyczonych papierów wartościowych. Przepis ten należy stosować zatem do każdej sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych nawet jeśli nie jest to sprzedaż na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu.

W art. 12 tej ustawy wymienione zostały jednak rodzaje przychodów, moment ich powstania i wyłączenia z katalogu przychodów. Jako zasadę ustawodawca przyjął, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 1 - 3 powołanej ustawy).

Odpłatne zbycie pożyczonych papierów wartościowych stanowi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl art. 12 ust. 4c ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprzedaż krótka), przychód ustala się na dzień zwrotu pożyczonych papierów wartościowych lub na dzień, w którym miał nastąpić zwrot tych papierów wartościowych zgodnie z zawartą umową pożyczki.

Zatem, powyższy przepis ustanawiający szczególny moment powstania przychodu z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych ma zastosowanie wyłącznie do obrotu papierami wartościowymi na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprzedaż krótka).

Przez odrębne przepisy należy rozumieć ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 47 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.) przez krótką sprzedaż rozumie się zobowiązanie się do zbycia papierów wartościowych mimo ich braku w chwili zaciągania tego zobowiązania na rachunku papierów wartościowych zbywcy, jeżeli nie zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 7 ust. 5;

Ustawa ta definiuje krótką sprzedaż jako zobowiązanie się do zbycia papierów mimo ich braku w chwili zaciągania tego zobowiązania na rachunku zbywcy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka Akcyjna M. zamierza przeprowadzić następujące operacje gospodarcze. Po pierwsze, Spółka zawrze umowę pożyczki z jednym ze swoich akcjonariuszy, której przedmiotem będą akcje własne Spółki. Zgodnie z planowaną umową, akcjonariusz, z którym Spółka zawrze umowę, zobowiąże się do przeniesienia na Spółkę posiadanych przez niego akcji M., natomiast Spółka zobowiąże się do zwrotnego przeniesienia własności pożyczonych akcji w terminie ustalonym w umowie. Z tytułu udzielonej pożyczki akcji Spółka zapłaci swojemu akcjonariuszowi pożyczkodawcy wynagrodzenie w wysokości rynkowej. Termin zwrotu pożyczki zostanie ustalony jeszcze przed upływem bieżącego roku. Po drugie, Spółka zmierza jeszcze w tym roku odpłatnie zbyć akcje pożyczone na mocy opisanej umowy pożyczki, czy to sprzedając je na rynku regulowanym - Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. - akcje są zdematerializowane i notowane na GPW S.A. - czy to poza rynkiem regulowanym, odsprzedając te pożyczone akcje za gotówkę poza GPW S.A, czy to zamieniając pożyczone akcje na udziały lub akcje innej spółki kapitałowej. Po trzecie, Spółka również w tym roku zaciągnie kolejną pożyczkę, której przedmiotem będą Jej akcje własne czy to od tego samego akcjonariusza, który będzie pożyczkodawcą, czy też innej osoby, za odpowiednim wynagrodzeniem. Celem zaciągnięcia kolejnej pożyczki akcji będzie uzyskanie jej własnych akcji, po to aby spłacić zaciągniętą pierwszą z pożyczek. Zatem pierwsza z zaciągniętych pożyczek, której przedmiotem będą akcje własne Spółki, zostanie spłacona jeszcze w bieżącym roku, a akcje zbywane pożyczkodawcy tytułem zwrotu pożyczki będą pochodzić z kolejnej pożyczki. Termin zwrotu kolejnej z zaciągniętych pożyczek będzie przypadał na przyszłe lata podatkowe, jest przy tym pewne, że nastąpi on i zostanie ustalony w umowie już po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego za rok bieżący, oraz po upływie terminu dnia złożenia zeznania w podatku dochodowym od osób prawnych za obecny rok podatkowy. Nie jest wykluczone, że termin zwrotu drugiej z pożyczek akcji będzie przypadał na rok 2015. W celu zwrotu kolejnej pożyczki, już po sporządzeniu sprawozdania finansowego oraz po upływie złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób prawnych za bieżący rok, Spółka zakupi za gotówkę akcje własne, czy to na rynku regulowanym, czy to poza rynkiem regulowanym. Transakcje obrotu papierami wartościowymi wchodzą w zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Żadna z transakcji zbycia pożyczonych papierów wartościowych nie będzie sprzedażą krótką w rozumieniu ww. przepisów. Transakcje będą realizowane za pośrednictwem domu maklerskiego jak i bez tego pośrednictwa. Zwrot pożyczonych papierów wartościowych nastąpi w terminie zwrotu określonym w umowie pożyczki. Wnioskodawca zaliczy przychód z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych do źródła przychodów wskazanego w przepisie art. 12 ust. 4c tej ustawy, tj. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Pożyczka papierów wartościowych - specyficzna forma pożyczki, której przedmiotem są papiery wartościowe. Stronami pożyczki są: pożyczkodawca (udzielający pożyczki) i pożyczkobiorca.

Jest to czynność prawna polegająca na udostępnieniu własnych określonych papierów wartościowych do dyspozycji pożyczkobiorcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, z ustaleniem obowiązku po stronie pożyczkobiorcy do zwrotu dokładnie tych samych instrumentów finansowych. Standardem jest, że taka pożyczka jest odpłatna.

Pożyczka papierów wartościowych wykorzystywana jest m.in. dla realizacji krótkiej sprzedaży.

Transakcje zbycia papierów wartościowych nieobjęte przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi nie mieszczą się w dyspozycji cytowanego przepisu art. 12 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przychód z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych, które to zbycie jak wskazano we wniosku nie następuje w ramach sprzedaży krótkiej, nie będzie stanowił przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 4c ww. ustawy.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Zatem, należy stwierdzić, że przychód z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych będzie podlegał zaliczeniu do przychodów na zasadach wynikających z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego tut. Organ stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie moment uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia w bieżącym roku przez Spółkę akcji nabytych poprzez zaciągnięcie pierwszej z zawartych dwóch umów pożyczek akcji, należy określić na zasadach wynikających z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który umożliwia zaliczenie przychodu z odpłatnego zbycia pożyczonych akcji dopiero w momencie zwrotu pożyczonych akcji lub na dzień, w którym miał nastąpić zwrot tych papierów wartościowych zgodnie z zawartą umową pożyczki.

Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Wnioskodawcy, że przepis art. 12 ust. 4c ww. ustawy należy stosować do każdej sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych, nawet jeśli nie jest to sprzedaż na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Końcowo dodać także należy, że powołane we wniosku interpretacje przepisów prawa podatkowego zostały wydane w indywidualnych sprawach w określonych, odrębnych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych i tylko do nich się odnoszą. Nie są natomiast wiążące dla tut. Organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl