IPTPB3/423-236/11-4/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-236/11-4/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2011 r. (data wpływu 22 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na skutek podziału Spółki przez wydzielenie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z podziałem przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesieniem do nowoutworzonej spółki.

Z uwagi na braki formalne wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) pismem z dnia 12 grudnia 2011 r., wystąpił do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku. W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 22 grudnia 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną, odpowiedzialnością w ramach swoich struktur dokonała wydzielenia działalności, którą uznaje się za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wydzielony w Spółce Pion posiada między innymi:

* wydzielony kapitał,

* przydzielone aktywa trwałe (środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne),

* własne należności i zobowiązania wynikające z realizowanej działalności.

Pion ten ponadto składa się z grupy ludzi realizujących określoną działalność w Spółce. Spółka posiada odpowiednie zapisy tak w Regulaminie Organizacyjnym jak również w Polityce Rachunkowości Spółki pozwalające zidentyfikować odrębność Pionu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Prowadzona przez Pion działalność oraz zapisy w dokumentacji Spółki dotyczącej jej organizacji oraz zapisy na kontach księgowych, pozwalają na sporządzenie rachunku zysków i strat, a także uproszczonego bilansu. Spółka zidentyfikowała umowy realizowane przez wydzielany Pion, a także przydzieliła środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przynależne do Pionu oraz niezbędne do realizacji prowadzonych zadań gospodarczych.

W związku z reorganizacją struktury planowany jest podział Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (opisanego Pionu) do nowoutworzonej spółki kapitałowej.

W uzupełnieniu wniosku podano, iż:

* po podziale Spółka nadal będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie w jakim nie dokonywano podziału, oznacza to, że pozostający po podziale majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa;

* Spółka posiada jednego wspólnika, którym jest spółka akcyjna i ten właśnie podmiot będzie właścicielem również nowotworzonej spółki:

* Spółka nowotworzona nie będzie posiadać udziału w kapitale spółki dzielonej - w obu podmiotach 100% kapitałów będzie posiadał dotychczasowy wspólnik (właściciel) spółki dzielonej;

* główną przyczyną podziału jest realizacja strategii grupy kapitałowej, mającej na celu zwiększenie transparentności oraz rozdziału działalności w poszczególnych podmiotach grupy;

* Spółka nowoutworzona jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przejmującym majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowotworzonej Spółki podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych dla właścicieli Spółki dzielonej.

2.

Czy wniesienie majątku zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowotworzonej Spółki podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych dla nowotworzonej Spółki.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. natomiast w zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatkowi temu podlegają dochody wynikające z wnoszenia majątku niebędącego zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Spółka uważa, że nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla właściciela spółki dzielonej w wyniku podziału przez wydzielenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, iż w ramach swoich struktur dokonał wydzielenia działalności, którą uznaje się za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Pozostający po podziale majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Spółka posiada jednego wspólnika, którym jest spółka akcyjna i ten właśnie podmiot będzie właścicielem również nowotworzonej spółki.

Nowotworzona spółka nie będzie posiadać udziału w kapitale spółki dzielonej - w obu podmiotach 100% kapitałów będzie posiadał dotychczasowy wspólnik (właściciel) spółki dzielonej. Spółka nowoutworzona jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przejmującym majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Główną przyczyną podziału jest realizacja strategii grupy kapitałowej, mającej na celu zwiększenie transparentności oraz rozdziału działalności w poszczególnych podmiotach grupy.

Zgodnie z przepisem art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 Kodeksu. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną. Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 1 pkt 4 i § 1 Kodeksu). Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru.

W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia), o czym stanowi art. 530 § 2 Kodeksu.

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu, z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zauważyć należy, iż w przypadku podziału spółek przez wydzielenie, ustawodawca uzależnił powstanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od statusu majątku przejmowanego oraz pozostającego w spółce.

Zgodnie z treścią art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

* stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

* jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

* jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Ustawodawca przyjął ogólną zasadę, iż w momencie dokonania podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie poddaje się opodatkowaniu dochód uzyskany przez udziałowców.

W odniesieniu do będących udziałowcami osób prawnych dochód ten zalicza się do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, jako jeden z rodzajów dochodów.

Wskazać bowiem należy, że zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Natomiast art. 26 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Biorąc pod uwagę literalną treść art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy należy stwierdzić, iż ww. przepis wskazuje na sposób opodatkowania podmiotu posiadającego udziały w spółce dzielonej, odnosząc się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie.

W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, iż przychód występuje gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, iż przychód wystąpi w sytuacji gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, ażeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że co do zasady, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością występuje w roli płatnika w związku z dokonaniem podziału spółki przez wydzielenie i powstaniem z tego tytułu po stronie udziałowców dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Aby zatem mówić o obowiązkach płatnika musi wystąpić dochód z tytułu udziału w zyskach.

Natomiast dochodu tego nie ustala się, jeżeli jednocześnie majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie oraz pozostający w spółce po jej podziale stanowi (każdy z nich z osobna) zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Tym samym w takim przypadku na spółce nie ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

W opisie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i w uzupełnieniu wniosku podano, że zarówno zarówno majątek przejmowany jaki i majątek pozostający w Spółce stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Reasumując, jeżeli w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie majątek pozostający w Spółce jak i majątek przejmowany będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to w momencie dokonania podziału Spółki przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu dochód osiągnięty przy podziale przez udziałowca będącego osobą prawną w związku z czym na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych.

Tut. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, z uwagi na powołanie we własnym stanowisku niewłaściwej podstawy prawnej, tj. wyłącznie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ dotyczy spółki przejmującej lub nowozawiązanej, a nie udziałowców.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl