IPTPB3/423-220/11-2/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-220/11-2/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Opieki Zdrowotnej przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2011 r. (data wpływu 7 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia i wpłaty podatku dochodowego od dochodu niewydatkowanego na cele statutowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia i wpłaty podatku dochodowego od dochodu niewydatkowanego na cele statutowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2010 Wnioskodawca poniósł stratę podatkową. W żadnym z miesięcy tego roku nie był zobowiązany do przekazania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (nie wystąpił dochód podatkowy). W okresach miesięcznych przekazywał jednak kwoty podatku wynikające z dochodu podatkowego z lat poprzednich przeznaczonego wcześniej na cele statutowe na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a wydatkowanego w 2010 r. na inne cele (opłacenie składek PFRON, odsetek budżetowych)

W rozliczeniu rocznym tj. deklaracji CIT-8 za rok 2010 ujęto w poz. 97 wysokość tego dochodu, a w poz. 98. wysokość podatku. Nie wypełniano poz. w części G. deklaracji oraz części I, J.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy istnieje obowiązek naliczenia i opłacenia podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów z lat poprzednich przeznaczonych na cele statutowe na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wydatkowanych na cele inne niż wskazane w tym przepisie mimo ponoszenia straty podatkowej w roku, w którym tych wydatków się dokonuje.

2.

Czy w przypadku wystąpienia takiego obowiązku, podatek opłaca się w trakcie roku kiedy wydatki powstają, czy dopiero po sporządzeniu rocznej deklaracji CIT-8.

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje obowiązek naliczenia i opłacenia podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów z lat poprzednich przeznaczonych na cele statutowe na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a wydatkowanych na cele inne niż wskazane w tym przepisie w przypadku ponoszenia straty podatkowej w roku, w którym tych wydatków się dokonuje.

Należne kwoty podatku z tytułu dochodu z lat poprzednich przeznaczonego na inne cele niż statutowe należy wpłacać w okresach miesięcznych, a nie dopiero w rozliczeniu rocznym po złożeniu deklaracji CIT-8.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl art. 17 ust. 1b ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Zwolnienie zawarte w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest więc zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

1.

celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie,

2.

uzyskane przez niego dochody muszą być przeznaczone i bez względu na termin wydatkowane na ten cel.

Powyższe oznacza, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na określone ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2010 r. Wnioskodawca poniósł stratę podatkową. W okresach miesięcznych przekazywał jednak kwoty podatku wynikające z dochodu podatkowego z lat poprzednich przeznaczonego wcześniej na cele statutowe na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a wydatkowanego w 2010 r. na inne cele (opłacenie składek PFRON, odsetek budżetowych).

Wydatki te, poniesione zostały co prawda w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością, lecz nie na cel statutowy.

Zatem, dochód stanowiący równowartość wydatków z tytułu opłacenia składek PFRON, odsetek budżetowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc przepisy podatkowe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy podatnik nie osiągnął dochodu podatkowego (poniósł stratę podatkową) i jednocześnie ponosił wydatki, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to powstanie obowiązek podatkowy, ponieważ dochód z lat poprzednich, zadeklarowany jako przeznaczony na cele statutowe, został wydatkowany niezgodnie z przeznaczeniem.

Przeznaczenie dochodu na cele inne niż wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4, skutkuje obowiązkiem obliczenia i zapłaty podatku w trybie art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z treścią art. 25 ust. 4 ww. ustawy, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele albo na cele określone w tych przepisach, ale po terminie w nich określonym - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 5a.

Termin wpłaty podatku z ww. tytułu upływa 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku.

Reasumując, w świetle art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek naliczenia i opłacenia podatku dochodowego z tytułu dochodów z lat poprzednich przeznaczonych na cele statutowe określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a wydatkowanych na inne cele niż wskazane w tym przepisie - mimo ponoszenia straty podatkowej w roku, w którym tych wydatków dokonano.

Podatek dochodowy z ww. tytułu nalicza się i opłaca w trakcie roku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl