IPTPB3/423-191/11-2/GG - Możliwość kontynuowania dotychczasowej amortyzacji przez spółkę komunalną w przypadku modernizacji środka trwałego wykorzystywanego przez tę spółkę na podstawie umowy dzierżawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-191/11-2/GG Możliwość kontynuowania dotychczasowej amortyzacji przez spółkę komunalną w przypadku modernizacji środka trwałego wykorzystywanego przez tę spółkę na podstawie umowy dzierżawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środka trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką prawa handlowego ze 100% kapitałem Miasta Na podstawie umowy delegowania Spółka realizowała projekt Funduszu Spójności pn. "... ". W ramach tego Projektu nastąpiła modernizacja dotychczasowej sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wybudowano nową sieć wodno-kanalizacyjną.

W ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę robót dokonano modernizacji istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej, której właścicielem było Miasto a środki te były oddane do Spółki do eksploatacji na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieokreślony.

Modernizacja została potraktowana jako inwestycja w obcym środku trwałym, przyjęta do użytkowania w lipcu 2010 r. i zgodnie z art. 16j ust. 4 pkt 1 został przyjęty okres amortyzacji 10 lat. We wrześniu 2010 r. Miasto wniosło aportem do Spółki środki trwałe.

Wśród wniesionych środków trwałych znalazły się także środki trwałe na których była przez Wnioskodawcę dokonywana modernizacja. Wycena aportu miała miejsce w lutym 2010 r. a więc przed dokonaną przez Niego modernizacją.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może kontynuować dotychczasową amortyzację w części dotyczącej modernizacji środka trwałego przyjętą stawką jak dla inwestycji w obcych środkach trwałych, czy powinna od początku 2011 r. przejść na stawkę amortyzacyjną wynikającą z wykazu stawek amortyzacyjnych właściwą dla grupy 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, może ona dalej kontynuować amortyzację według zasad przyjętych jak dla inwestycji w obcym środku trwałym. Co znalazło także potwierdzenie w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 listopada 2008 r.,

Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 24 czerwca 2006 r., uznało, że po nabyciu środka trwałego na własność można kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym według metody i zasad stosowanych przed nabyciem środka trwałego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też na zachowanie lub zabezpieczenie źródła pozyskiwania przychodu.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 1 tej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16a ust. 2 pkt 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają również z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".

Zgodnie z art. 16g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się stosując odpowiednio ust. 3-5.

Stosownie do przepisu art. 16j ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Należy zauważyć, że art. 16j omawianej ustawy, wprawdzie nie określa wyraźnie daty, w której należy dokonać wyboru indywidualnie ustalonych stawek amortyzacyjnych wedle których ma być dokonywana amortyzacja, lecz należy ponownie podkreślić, iż w art. 16h pkt 2 omawianej ustawy ustawodawca wskazał, iż podatnik dokonuje wyboru metody amortyzacji środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach prowadzonych przez Wnioskodawcę robót dokonano modernizacji istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej, której właścicielem było Miasto a środki te były oddane Wnioskodawcy do eksploatacji na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieokreślony. Modernizacja została potraktowana jako inwestycja w obcym środku trwałym, przyjęta do użytkowania w lipcu 2010 r. i zgodnie z art. 16j ust. 4 pkt 1 został przyjęty okres amortyzacji 10 lat. We wrześniu 2010 r. Miasto wniosło aportem do Spółki środki trwałe.

Wśród wniesionych środków trwałych znalazły się także środki trwałe na których była przez Spółkę dokonywana modernizacja. Wycena aportu miała miejsce w lutym 2010 r. a więc przed dokonaną przez Spółkę modernizacją.

Po przekazaniu do używania inwestycji w obcym środku trwałym, staje się ona odrębnym składnikiem majątku, niezależnie od prawa własności i przewidywanego okresu użytkowania.

W przypadku otrzymania aportem przez Wnioskodawcę środka trwałego, w którym dokonał on inwestycji w obcym środku trwałym (pod warunkiem, iż na rzecz Wnioskodawcy nie dojdzie do zwrotu poczynionych nakładów), istnieje możliwość kontynuacji amortyzacji według zasad przyjętych na początku amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym, pomimo iż po nabyciu środka trwałego, nie będzie to już obcy środek trwały, lecz własny.

Wnioskodawca powinien zatem kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym według metody i zasad stosowanych przed nabyciem środka trwałego (całkowity okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat), w którym została zrealizowana inwestycja, polegająca na ulepszeniu tego środka trwałego.

Reasumując, w przypadku otrzymania w ramach wkładu niepieniężnego środka trwałego stanowiącego inwestycję w obcym środku trwałym, obowiązuje zasada kontynuacji amortyzacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w XXX, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl