IPTPB3/423-17/11-3/GG - Możliwość uwzględnienia w wartości początkowej środka trwałego odsetek od niespłaconej części pożyczki przeznaczonej na zakup tego środka, obliczonych na dzień przyjęcia urządzenia do używania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-17/11-3/GG Możliwość uwzględnienia w wartości początkowej środka trwałego odsetek od niespłaconej części pożyczki przeznaczonej na zakup tego środka, obliczonych na dzień przyjęcia urządzenia do używania.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2011 r. (data wpływu 21 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odsetek naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do używania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego z uwzględnieniem różnic kursowych i odsetek naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do używania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 25 Iutego 2011 r. Spółka Akcyjna przyjęła do używania środek trwały w postaci urządzenia mobilnego Noedberg LT125 E zaliczanego wg Klasyfikacji Środków Trwałych do grupy 521. Celem finansowania zakupu środka trwałego zaciągnięta została w dniu 5 sierpnia 2010 r. pożyczka w walucie obcej tj. w euro. W treści umowy wyraźnie wskazany był cel, na który przedmiotowa pożyczka została udzielona. Faktyczne wykorzystanie pożyczki było zgodne z zapisami umowy tj. na zakup przedmiotowego środka trwałego.

Na dzień wprowadzania środka trwałego do ksiąg rachunkowych prowadzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości ustalona została wartość początkowa tego środka trwałego będąca ceną nabycia obejmującą:

a.

faktycznie zrealizowane różnice kursowe powstałe przy płatnościach dokonanych za zakup urządzenia od producenta, powstałe przed dniem przyjęcia środka trwałego do używania,

b.

różnice kursowe wyliczone na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania nie będące faktycznie zrealizowanymi różnicami kursowymi a jedynie naliczonymi różnicami kursowymi pomiędzy kursem z dnia zaciągnięcia pożyczki a średnim kursem NBP z dnia przyjęcia środka trwałego do używania,

c.

odsetki naliczone na dzień przyjęcia środka trwałego do używania od niespłaconej części pożyczki, przeznaczonej na zakup urządzenia.

Spółka Akcyjna nie wybierała sposobu ustalania różnic kursowych zgodnego z przepisami ustawy o rachunkowości, o którym mowa w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wartość początkowa środka trwałego opisanego w opisie stanu faktycznego ustalona na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 16g ust. 3 oraz art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinna uwzględniać różnice kursowe wyliczone na dzień przyjęcia środka trwałego do używania nie będące faktycznie zrealizowanymi różnicami kursowymi a jedynie naliczonymi różnicami kursowymi pomiędzy kursem z dnia zaciągnięcia pożyczki a średnim kursem NBP z dnia przyjęcia środka trwałego do używania.

2.

Czy wartość początkowa środka trwałego opisanego w opisie stanu faktycznego ustalona na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinna uwzględniać odsetki naliczone na dzień przyjęcia środka trwałego do używania od niespłaconej części pożyczki przeznaczonej na zakup urządzenia.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi na pytanie nr 2 wniosku. Wniosek w zakresie pytania nr 1 zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną nr IPTPB3/423-17/11-2/GG.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa środka trwałego opisanego w stanie faktycznym nie powinna uwzględniać odsetek naliczonych na dzień przyjęcia środka trwałego do używania od niespłaconej części pożyczki.

Według Wnioskodawcy odsetki faktycznie zapłacone po dniu oddania środka trwałego do użytkowania powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w dniu dokonania płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 6 w zw. z art. 16 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397), wydatki na nabycie środków trwałych nie stanowią kosztów podatkowych, jednakże do kosztów uzyskania przychodu mogą zostać zaliczone odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie natomiast z art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy).

Na podstawie art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cenę nabycia definiuje się jako kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Niewątpliwie odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup środka trwałego mieszczą się w zakresie dyspozycji powołanych wyżej przepisów.

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż w dniu 25 Iutego 2011 r. Wnioskodawca przyjął do używania środek trwały w postaci urządzenia mobilnego Noedberg LT125 E zaliczanego wg Klasyfikacji Środków Trwałych do grupy 521. Celem finansowania zakupu środka trwałego zaciągnięta została w dniu 5 sierpnia 2010 r. pożyczka w walucie obcej tj. w euro. W treści umowy wyraźnie wskazany był cel, na który przedmiotowa pożyczka została udzielona. Faktyczne wykorzystanie pożyczki było zgodne z zapisami umowy tj. na zakup przedmiotowego środka trwałego.

Odsetki od pożyczki naliczone do dnia oddania środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. W konsekwencji będą rozliczane w czasie w postaci odpisów amortyzacyjnych, ponieważ podwyższają one kwotę od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

Od momentu oddania środka trwałego do używania odsetki od pożyczki, która finansowała zakup środka trwałego należy uznawać za koszty uzyskania przychodów. Za uznaniem ich za pośredni koszt uzyskania przychodu przemawia fakt, iż nie warunkują one bezpośrednio zakupu środka trwałego, ale stanowią zapłatę za pożyczkę. Co do zasady wg. art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwanej dalej ustawą, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 10a oraz ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) oraz wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) należy stwierdzić, że odsetki od kredytu (pożyczki) mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.

Reasumując odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego naliczone do dnia oddania tego środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl