IPTPB3/423-168/13-4/MF - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podziału spółki z o.o. przez wydzielenie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-168/13-4/MF Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podziału spółki z o.o. przez wydzielenie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki przez wydzielenie #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 11 lipca 2013 r., nr IPTPB3/423-168/13-2/MF, IPTPB2/436-52/13-2/k.k., IPTPP2/443-355/13-2/IR, (doręczonym w dniu 17 lipca 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 22 lipca 2013 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 18 lipca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, T. lub Spółka) prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów włókienniczych oraz inwestowania w nieruchomości i ich wynajmu. W ramach struktury organizacyjnej Spółki, wprowadzonej na mocy decyzji Zarządu, funkcjonują dwa wyodrębnione piony: Dział Produkcji i Dział Nieruchomości. Dział Produkcji odpowiada za realizację działalności produkcyjnej, natomiast wydzielony w późniejszym okresie Dział Nieruchomości odpowiada za zarządzanie, utrzymanie i wynajem komercyjny nieruchomości Spółki podmiotom trzecim.

Posiadane przez T. nieruchomości obejmują obiekty o charakterze produkcyjnym i magazynowym, budynek biurowy, grunty niezabudowane oraz grunty i obiekty o charakterze pomocniczym. Obiekty o charakterze produkcyjnym i magazynowym są w większości wykorzystywane na własne potrzeby produkcyjne, a częściowo wynajmowane podmiotom trzecim. Z kolei budynek biurowy jest w przeważającej części wynajęty podmiotom trzecim.

Oba Działy Spółki są wyodrębnione na potrzeby wewnętrzne pod względem rachunkowo-finansowym, poprzez wydzielenie w systemie księgowym osobnych kont księgowych dla kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań związanych z działalnością produkcyjną i działalnością w zakresie nieruchomości, co umożliwia tworzenie osobnego rachunku wyników i bilansu w uproszczonej formie. Dział Nieruchomości prowadzi także własny rejestr środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a także posiada wydzielony na jego potrzeby rachunek bankowy.

Organem nadrzędnym dla Działu Produkcji i Działu Nieruchomości jest Zarząd Spółki, który nadzoruje bezpośrednio oba działy oraz administrację Spółki (która wykonuje dla obu działów wszelkie zadania o charakterze pomocniczym, w tym prowadzenie księgowości oraz spraw kadrowych i płacowych).

W związku z planami rozwoju działalności związanej z inwestowaniem w nieruchomości i ich zarządzeniem planowane jest dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych, poprzez przeniesienie całego Działu Nieruchomości do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Nowa Spółka). Taka operacja ma w zamierzeniu m.in. umożliwić łatwiejsze pozyskanie finansowania zewnętrznego na dalsze inwestycje w nieruchomości, dzięki wydzieleniu aktywów nieruchomościowych do odrębnej osoby prawnej, co będzie stanowiło istotną zaletę przy ocenie ratingu kredytowego Nowej Spółki przez banki. Z kolei planowany schemat wydzielenia (tekst jedn.: przeniesienie do Nowej Spółki Działu Nieruchomości i pozostawienie w Spółce Działu Produkcji) jest podyktowany przede wszystkim uwarunkowaniami prawnymi i organizacyjnymi, w szczególności możliwością ograniczenia czasochłonnych procedur w porównaniu do wariantu, w którym Spółka musiałaby przenieść na Nową Spółkę pozwolenia i decyzje dotyczące prowadzonej produkcji, większość kadry pracowniczej itd. Z tej perspektywy procesem znacznie łatwiejszym do przeprowadzenia będzie wydzielenie do Nowej Spółki Działu Nieruchomości.

W ramach podziału do Nowej Spółki zostaną przeniesione wszystkie zasoby należące do Działu Nieruchomości, w tym: wszystkie posiadane przez T. nieruchomości gruntowe i zabudowane (w tym także budynki fabryczne i magazynowe, w których obecnie T. prowadzi działalność produkcyjną), sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, maszyny i urządzenia służące do utrzymania nieruchomości. Ponadto do Nowej Spółki zostaną wniesione również wszystkie przynależne do Działu Nieruchomości zasoby o charakterze materialnym i niematerialnym, takie jak: należności i zobowiązania przynależne do Działu Nieruchomości, kadra pracownicza przypisana do Działu Nieruchomości (jedno stanowisko pracy), zasoby ludzkie w postaci usługodawców zewnętrznych wykonujących czynności na podstawie umów zlecenia (konserwator nieruchomości, inspektor nadzoru budowlanego), pełna dokumentacja prawna i techniczna nieruchomości, umowy najmu nieruchomości, umowy z dostawcami mediów i innych usług niezbędnych do utrzymania nieruchomości. Spółka dokona również cesji wydzielonego rachunku bankowego, który jest przypisany do operacji realizowanych przez Dział Nieruchomości. Z kolei w Spółce pozostaną wszystkie zasoby materialne i niematerialne należące do Działu Produkcji, w szczególności maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji, zapasy, kadra pracownicza Działu Produkcji, należności i zobowiązania przynależne do Działu Produkcji, dokumentacja prawna i techniczna związana z produkcją, umowy z dostawcami i odbiorcami, rachunki bankowe itd. Ponadto w Spółce pozostaną pracownicy i zasoby tworzący aktualnie administrację T. (której zadaniem jest głównie prowadzenie spraw księgowo-płacowych). Nowa Spółka będzie w związku z tym prowadziła sprawy administracyjne we własnym zakresie, tj. za pomocą własnego personelu lub zlecając je innemu podmiotowi.

Nowa Spółka przejmie wszystkie zadania realizowane przez Dział Nieruchomości, a w szczególności: zarządzenie i utrzymanie nieruchomości, obsługę wynajmu nieruchomości (w tym wynajem budynków fabrycznych na rzecz T. na potrzeby produkcyjne Spółki), współpracę z dostawcami mediów i innych usług, współpracę z instytucjami finansowymi, prowadzenie remontów i modernizacji, realizację procesów inwestycyjnych itd.

Z kolei Spółka będzie kontynuowała w sposób nieprzerwany realizację działalności produkcyjnej, gdzie w praktyce w wyniku podziału jedyną zmianą (natury formalnej) będzie prowadzenie produkcji w budynkach wynajmowanych od Nowej Spółki, zamiast w budynkach stanowiących własność T.

Ponieważ wszystkie udziały T. posiada jedyny wspólnik (zagraniczna osoba prawna), wszystkie udziały w Nowej Spółce powstałej w wyniku podziału obejmie ten sam wspólnik. Nowa Spółka będzie zgodnie z przepisami k.s.h. i Ordynacji podatkowej następcą prawnym Spółki w zakresie przejętych praw i obowiązków.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż w ramach planowanego zdarzenia przyszłego:

* majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie, tj. majątek wyodrębnionego Działu Nieruchomości przeniesiony do Nowej Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

* majątek pozostający w Spółce, tj. majątek wyodrębnionego Działu Produkcji będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca zaznaczył, iż potwierdzenie prawidłowości przedstawionego powyżej stanowiska Spółki stanowi jeden z przedmiotów wnioskowanej interpretacji. W konsekwencji, w części formularza wniosku właściwym dla przedstawienia opisu zdarzenia przyszłego Spółka przedstawiła szczegółowy opis składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład poszczególnych wyodrębnionych działów, natomiast opinia Spółki o zasadności zakwalifikowania obu działów do kategorii zorganizowanych części przedsiębiorstwa została przedstawiona w części wniosku obejmującej stanowisko Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zarówno zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością w zakresie nieruchomości, który na skutek podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiony do Nowej Spółki jak również zespól składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością produkcyjną, który pozostanie w T., stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy wartość rynkowa składników majątkowych jakie zostaną przeniesione na Nową Spółkę, ustalona na dzień wydzielenia, będzie stanowiła przychód Spółki opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

3.

Czy zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością w zakresie nieruchomości, który na skutek podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiony do Nowej Spółki, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

4.

Czy dokonanie planowanego podziału przez wydzielenie będzie skutkować dla Spółki powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w odniesieniu do składników majątkowych (rzeczy i praw) wnoszonych do Nowej Spółki w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

5.

Czy Spółka w wyniku podziału będzie zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego VAT, odliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej do Nowej Spółki.

6.

Czy dokonanie planowanego podziału przez wydzielenie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem do Nowej Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obejmującej m.in. składniki majątkowe w postaci rzeczy i praw.

7.

Czy dokonanie planowanego podziału przez wydzielenie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z zawarciem umowy spółki, która to spółka (Nowa Spółka) zostanie zawiązana w wyniku podziału.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych wynikające z pytań oznaczonych nr 1 i 2.

Wniosek w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytań nr 1 i 2, zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, który na skutek podziału i zostanie przeniesiony na Nową Spółkę, jak i zespół składników przyporządkowanych do działalności produkcyjnej, jaki pozostanie w T. po podziale, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p., ZCP definiowana jest jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Definicja ta odpowiada funkcjonalnie definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego.

Opierając się na stanowisku prezentowanym w piśmiennictwie, orzecznictwie sądów administracyjnych oraz urzędowych interpretacjach przepisów wydawanych przez Ministra Finansów, w ocenie Wnioskodawcy, należy stwierdzić, iż aby określony zespół składników majątkowych mógł stanowić ZCP, musi spełniać następujące warunki:

* składniki majątkowe muszą być ze sobą funkcjonalnie powiązane, tj. pozostawać we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego;

* zespół składników majątkowych musi się odznaczać odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

W ocenie Spółki, oba istniejące zespoły składników materialnych i niematerialnych, tj. Dział Nieruchomości i Dział Produkcji, są dostatecznie wyodrębnione pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym na potrzeby definicji ZCP, ponieważ:

* w sytuacji Spółki istnieje wyodrębnienie organizacyjne obu podstawowych rodzajów działalności, tj. obie ZCP funkcjonują w strukturze organizacyjnej podatnika jako wydzielone części. Jak zostało wskazane, zarówno działalność dotycząca nieruchomości, jak również działalność produkcyjna są wyodrębnione wewnętrznie w ramach struktury Spółki w postaci osobnych Działów. Każdy Dział posiada przypisany do jego dyspozycji zespół zasobów majątkowych i ludzkich, służących do realizacji nadanych mu zadań i podlega bezpośrednio Zarządowi T. W konsekwencji zarówno działalność w obszarze nieruchomości, jak również działalność produkcyjna spełniają kryterium organizacyjnego wyodrębnienia w ramach obecnej struktury Spółki,

* w sytuacji Spółki istnieje wyodrębnienie finansowe obu podstawowych rodzajów działalności, gdyż poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do obu ZCP. Jak zostało wskazane, zarówno Dział Produkcji, jak i Dział Nieruchomości posiadają wydzielone konta w systemie księgowym, co umożliwia osobną ewidencję kosztów i przychodów oraz zobowiązań i należności, a także stworzenie odrębnych bilansów oraz rachunków zysków i strat. Ponadto, oba Działy dysponują osobnymi rachunkami bankowymi. Istniejące wyodrębnienie finansowe Działu Nieruchomości pozwoli przenieść na Nową Spółkę w ramach podziału wszystkie należności i zobowiązania dotyczące działalności w zakresie nieruchomości. W konsekwencji, zdaniem Spółki, poszczególne rodzaje działalności są wyodrębnione finansowo w ramach obecnej struktury T. w sposób dostateczny do przyjęcia, że stanowią one obie ZCP,

* w sytuacji Spółki istnieje wyodrębnienie funkcjonalne obu podstawowych rodzajów działalności, tj. każda ZCP może stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Jak zostało wskazane, zarówno działalność produkcyjna, jak i działalność w zakresie nieruchomości są funkcjonalnie spójne w tym sensie, że zespół składników majątkowych przypisanych do każdej z tych działalności stanowi spójną całość. Również po podziale poszczególne rodzaje działalności zachowają przymiot funkcjonalnego zorganizowania, pozwalający im na samodzielne realizowanie działań jako niezależnym podmiotom. Nie zmienia tego fakt, że w wyniku podziału konieczne będzie "uzupełnienie" każdej z działalności o pewne elementy np. zlecenie przez Nową Spółkę zadań księgowo - płacowych innemu podmiotowi, albo z drugiej strony konieczność wynajęcia przez Spółkę budynków fabrycznych od Nowej Spółki. Takie działania mogłyby zostać podjęte nawet w ramach obecnej struktury Spółki z innych przyczyn gospodarczych niż podział np. Spółka mogłaby zlecić na zewnątrz obsługę księgowo - płacową z uwagi na zamiar redukcji kosztów, albo dokonać leasingu zwrotnego nieruchomości, w wyniku którego działalność produkcyjna byłaby prowadzona w budynkach niebędących własnością Spółki, lecz wynajmowanych od innego podmiotu. Dlatego też oba Działy Spółki będą mogły funkcjonować w niezależny i nieprzerwany sposób od pierwszego dnia podziału T.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że zarówno zespół składników majątkowych i niemajątkowych, przyporządkowanych do działalności produkcyjnej, jaki na skutek podziału pozostanie w T. (tekst jedn.: obecny Dział Produkcji), jak i zespół składników majątkowych i niemajątkowych, który zostanie przeniesiony na Nową Spółkę (tekst jedn.: obecny Dział Nieruchomości), powinny być uznane za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o p.d.o.p., w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychód stanowi wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

W świetle uwag przedstawionych powyżej, Spółka uważa, że zarówno majątek pozostający w T. po podziale (tekst jedn.: obecny Dział Produkcji), jak i majątek wniesiony do Nowej Spółki (tekst jedn.: obecny Dział Nieruchomości) stanowią ZCP. W konsekwencji, w wyniku podziału nie powstanie po stronie Spółki przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek handlowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. Kodeksu, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 12 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

A contrario, jeśli majątek przejmowany i pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień wydzielenia nie będzie przychodem.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

1.

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

2.

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnych charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy, których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza dokonać podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. W ramach planowanego zdarzenia przyszłego, majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie, tj. majątek wyodrębnionego Działu Nieruchomości przeniesiony do Nowej Spółki, oraz majątek pozostający w Spółce, tj. majątek wyodrębnionego Działu Produkcji, będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić, że w sytuacji, w której zarówno opisany we wniosku zespół składników majątkowych przenoszony do innej spółki jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie Spółki, w związku z przeprowadzaną operacją nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez opisywane we wniosku zespoły składników majątkowych przesłanek określonych w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl