IPTPB3/423-159/14-2/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-159/14-2/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 14 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu:

* sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych,

* objęcia udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych oraz objęcia udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Spółka komandytowo-akcyjna została zarejestrowana w dniu 30 października 2013 r. w rejestrze przedsiębiorców KRS z udziałem:

1.

osoby prawnej - komplementariusz,

2.

osoby prawnej - akcjonariusz,

3.

osoby fizycznej - akcjonariusz.

Zgodnie ze statutem Spółki Jej rok obrotowy ustalono na okres od dnia 1 grudnia do dnia 30 listopada. Ustalony w statucie spółki komandytowo-akcyjnej rok obrotowy był zgodny z rokiem obrotowym przyjętym przez jednego ze wspólników, osób prawnych. Kapitał zakładowy został w całości pokryty gotówką. O przyjętym roku obrotowym Spółka komandytowo-akcyjna powiadomiła właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Po zarejestrowaniu Spółki doszło do zmiany Jej statutu i podwyższenia kapitału zakładowego, w następujący sposób:

1.

osoba prawna będąca akcjonariuszem została drugim komplementariuszem (nie tracąc przy tym statusu akcjonariusza),

2.

dotychczasowy komplementariusz został pozbawiony prawa do reprezentacji Spółki, natomiast wyłącznie uprawnionym do reprezentacji Spółki został nowy komplementariusz,

3.

wszystkie akcje w podwyższonym kapitale zakładowym objął akcjonariusz - osoba fizyczna, który pokrył je wkładem niepieniężnym: prawem użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków posadowionych na tym gruncie.

Zarejestrowanie zmiany statutu i podwyższenia kapitału zakładowego nastąpiło w dniu 30 grudnia 2013 r. Pierwszy rok obrotowy Spółki rozpoczął się w dniu 30 października 2013 r., a zakończył w dniu 30 listopada 2013 r. Obecnie trwający rok obrotowy rozpoczął się dnia 1 grudnia 2013 r., a zakończy 30 listopada 2014 r.

Spółka zamierza sprzedawać aktywa trwałe (w tym środki trwałe) i obrotowe, a także zamierza je wnieść do spółki kapitałowej w zamian za akcje lub udziały w tej spółce (wkład niepieniężny) - najpóźniej do dnia 30 listopada 2014 r. (przed zakończeniem obecnego roku obrotowego), przy czym w przypadku objęcia udziałów lub akcji do tego dnia nastąpi stosowny wpis w krajowym rejestrze sądowym. Wnoszony wkład niepieniężny nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy z tytułu sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r. powstanie dla Spółki przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3-3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy z tytułu objęcia udziałów lub akcji spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r. powstanie dla Spółki przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla Spółki nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3-3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: zwanej ustawą o p.d.o.p.), z tytułu sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r.

Według Wnioskodawcy, dla Spółki nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z tytułu objęcia udziałów (akcji) w kapitale zakładowym spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, jeżeli czynności te będą dokonane w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r. (data wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa powyżej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W ocenie Wnioskodawcy, z tytułu objęcia udziałów lub akcji spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny, nie powstanie dla Spółki przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: zwanej ustawa o p.d.o.p.), przychodem podatkowym jest także nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przychód ten (stosownie do art. 12 ust. 1b) powstaje w dniu zarejestrowania spółki albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy, przepisy ustawy stosuje się również do spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP.

Tym niemniej, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym: "W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 (ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych) i art. 2 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r."

Zdaniem Spółki, w Jej przypadku pierwszym rokiem obrotowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2013 r. będzie rok obrotowy rozpoczynający się z dniem 1 grudnia 2014 r. Rozpoczęcie się kolejnego roku obrotowego z datą I grudnia 2014 r. uzasadnione jest następującymi zdarzeniami i argumentami:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, przepisy tej ustawy stosuje się do spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych. Zatem, przepisy tej ustawy mają zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej, która jest handlową spółką osobową. W myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości zdanie 1 przez rok obrotowy - rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Stosując się do dyspozycji wskazanego przepisu, spółka komandytowo-akcyjna przyjęła, że jej rokiem obrotowym będzie inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, tj. okres od 1 grudnia do 30 listopada. Jak wskazuje się w doktrynie, organy podatkowe dopuszczają przyjęcie dla spółki osobowej innego niż rok kalendarzowy roku obrotowego, jeśli rok taki stosuje choćby jeden z jej wspólników (m.in. S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański J. Szwaja, "Kodeks Spółek Handlowych", tom I, "Komentarz do artykułów 1-150", Warszawa 2006, s. 368). Podobnie wypowiadają się w tym względzie organy podatkowe: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2008 r. (sygn. IPPB1/415-1002/08-2/PJ).

Według Wnioskodawcy, mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że dzień 1 grudnia 2014 r. będzie pierwszym dniem roku obrotowego spółki rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2013 r. Zatem, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku tonażowym, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą miały zastosowanie do tej spółki komandytowo-akcyjnej od dnia 1 grudnia 2014 r.

Ponadto w ocenie Spółki nie znajdzie do Niej zastosowania art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż Spółka została zarejestrowana przed wejściem w życie tego przepisu (przepis wszedł w życie w dniu 12 grudnia 2013 r.).

W konsekwencji zdaniem Spółki stwierdzić należy, że w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 listopada 2014 r. z tytułu sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych Spółka nie uzyska przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 3 w zw z art. 12 ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą do niej zastosowanie dopiero od dnia 1 grudnia 2014 r.

Również, zdaniem Wnioskodawcy, w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r., z tytułu objęcia udziałów lub akcji spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny (zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym do dnia 30 listopada 2014 r.), nie powstanie dla Spółki przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą do Niej zastosowanie dopiero od dnia 1 grudnia 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

W zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną, czy też prawną, dochody wspólników podlegają odpowiednio przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 1 ust. 3 przepisy ustawy mają również zastosowanie do:

1.

spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W stanie prawnym obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2014 r., a więc przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387, dalej "ustawa nowelizująca") spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "S.K.A."), nie była podatnikiem podatku dochodowego, a więc traktowana była jako spółka niebędąca osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). Opodatkowaniu podlegały przychody wspólnika takiej spółki.

Przychody wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, zaliczane były do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody (i koszty) z udziału w S.K.A. u każdego podatnika będącego komplementariuszem S.K.A. określane były proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku, natomiast przychodami (będącymi równocześnie dochodami) akcjonariusza z tytułu udziału w takiej spółce były wypłacone mu przez spółkę dywidendy.

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej, w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z kolei z treścią art. 4 ust. 2 ww. ustawy nowelizującej spółka, o której mowa w ust. 1, która:

1.

powstała po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, a jej rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub

2.

dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu

- jest obowiązana na dzień 31 grudnia 2013 r. do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego. Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.

W tym miejscu zauważyć należy, że ustawa zmieniająca opublikowana została w dniu 27 listopada 2013 r., zatem przepis art. 4 ust. 2 wszedł w życie z dniem 12 grudnia 2013 r.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

W myśl art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, ilekroć w ustawie jest mowa o ustawach podatkowych, rozumie się przez to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich. Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta nie zawiera odrębnych regulacji prawnych co do określenia roku podatkowego, zatem dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych rokiem podatkowym zawsze jest rok kalendarzowy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), przepisy tej ustawy stosuje się do spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych. Zatem, przepisy tej ustawy mają zastosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej, która jest handlową spółką osobową.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Jednak zauważyć należy, że ustawa o rachunkowości nie jest ustawą podatkową, zatem nie może zawierać odmiennych zasad w przedmiocie określenia roku obrotowego niż rok, który w świetle ustawy podatkowej jest rokiem podatkowym. Tak więc, dla podatników będących osobami fizycznymi, rokiem podatkowym może być tylko rok kalendarzowy, wynikający z art. 11 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Spółka komandytowo-akcyjna została zarejestrowana w dniu 30 października 2013 r. w rejestrze przedsiębiorców KRS z udziałem: osoby prawnej - komplementariusz, osoby prawnej - akcjonariusz, osoby fizycznej - akcjonariusz. Zgodnie ze statutem Spółki, Jej rok obrotowy ustalono na okres od dnia 1 grudnia do dnia 30 listopada. Ustalony w statucie spółki komandytowo-akcyjnej rok obrotowy był zgodny z rokiem obrotowym przyjętym przez jednego ze wspólników, osób prawnych. Po zarejestrowaniu Spółki doszło do zmiany Jej statutu i podwyższenia kapitału zakładowego, w następujący sposób: osoba prawna będąca akcjonariuszem została drugim komplementariuszem (nie tracąc przy tym statusu akcjonariusza), dotychczasowy komplementariusz został pozbawiony prawa do reprezentacji Spółki, natomiast wyłącznie uprawnionym do reprezentacji Spółki został nowy komplementariusz, wszystkie akcje w podwyższonym kapitale zakładowym objął akcjonariusz - osoba fizyczna, który pokrył je wkładem niepieniężnym: prawem użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynków posadowionych na tym gruncie. Zarejestrowanie zmiany statutu i podwyższenia kapitału zakładowego nastąpiło w dniu 30 grudnia 2013 r. Pierwszy rok obrotowy Spółki rozpoczął się w dniu 30 października 2013 r., a zakończył w dniu 30 listopada 2013 r. Obecnie trwający rok obrotowy rozpoczął się dnia 1 grudnia 2013 r., a zakończy 30 listopada 2014 r. Spółka zamierza sprzedawać aktywa trwałe (w tym środki trwałe) i obrotowe, a także zamierza je wnieść do spółki kapitałowej w zamian za akcje lub udziały w tej spółce (wkład niepieniężny) - najpóźniej do dnia 30 listopada 2014 r. (przed zakończeniem obecnego roku obrotowego). Wnoszony wkład niepieniężny nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Biorąc pod uwagę, że wspólnik S.K.A. będący osobą fizyczną nie miał prawa do przyjęcia roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy, to stosownie do powołanego art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, S.K.A. (jak każda spółka niebędąca osobą prawną), gdy co najmniej jednym z jej wspólników była osoba fizyczna, zobligowana była przyjąć za rok obrotowy rok kalendarzowy, tj. rok podatkowy obowiązujący osoby fizyczne. Z uwagi na fakt, że S.K.A. nie była podatnikiem podatku dochodowego (ani od osób fizycznych, ani od osób prawnych), lecz podatnikami byli jej poszczególni wspólnicy, to na nich spoczywał obowiązek stosowania odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. S.K.A. powinna zatem prowadzić księgi rachunkowe w taki sposób, aby umożliwić prawidłową realizację obowiązków podatkowych przez wspólników takiej spółki.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r., jeśli co najmniej jednym ze wspólników S.K.A. była osoba fizyczna (podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych) S.K.A. posiadająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mogła przyjąć innego roku obrotowego niż kalendarzowy; dla takich spółek rok obrotowy zawsze kończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. W konsekwencji art. 4 ustawy nowelizującej do S.K.A. w których co najmniej jednym z jej wspólników była osoba fizyczna, de facto nie znajduje zastosowania. Tak więc istniejąca przed dniem 31 grudnia 2013 r. S.K.A. posiadająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której co najmniej jednym z jej wspólników była osoba fizyczna (podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych), począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r., podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.

W konsekwencji stwierdzić należy, że do opodatkowania przychodu uzyskanego przez S.K.A. w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r., z tytułu sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych ma zastosowanie przepis art. 12 ust. 3 w zw. z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą do Niej zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z treścią 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Sprzedaż aktywów trwałych i obrotowych stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do postanowień wymienionego art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy określaniu daty powstania przychodów należnych decydujące znaczenie ma wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi. Te okoliczności w pierwszej kolejności decydują o dacie powstania przychodów należnych.

Przechodząc z kolei do kwestii opodatkowania przychodu spółki komandytowo-akcyjnej uzyskanego w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r., z tytułu objęcia udziałów lub akcji spółki w zamian za wkład niepieniężny, tutejszy Organ stwierdza, że będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 i art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą do Niej zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie udziałowca (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przychodem nazwanym w tym przepisie jest nominalna, a więc zadeklarowana w umowie lub w statucie, wartość udziałów (akcji).

Regulując powyższym przepisem skutki podatkowe objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie określił moment powstania przychodu udziałowca z tego tytułu, stanowiąc, że powstaje on w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku tutejszy Organ stoi na stanowisku, że dla spółki komandytowo-akcyjnej w przypadku:

* sprzedaży aktywów trwałych i obrotowych w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r. powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3-3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

* objęcia udziałów lub akcji spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w okresie 1 stycznia 2014 r. - 30 listopada 2014 r. powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

ponieważ istniejąca przed dniem 31 grudnia 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna, posiadająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której co najmniej jednym z Jej wspólników była osoba fizyczna (podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych), rozpoczyna rok podatkowy od dnia 1 stycznia 2014 r. i począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r., podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Końcowo dodać także należy, że powołana przez Wnioskodawcę we wniosku interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego została wydana w indywidualnej sprawie w określonym, odrębnym stanie faktycznym i tylko do niego się odnosi. Nie jest natomiast wiążąca dla tutejszego Organu, który wydał przedmiotową interpretację indywidualną, gdyż nie stanowi przepisów prawa materialnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl