IPTPB3/423-156/11-2/PM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-156/11-2/PM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (tekst jedn. Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2011 r. (data wpływu 25 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2011 r., ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest aktualnie Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji zawiązaną aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza. W tym dniu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji rozpoczęła działalność w zakresie usług konsultingowo - doradczych. Obecnie Spółka oczekuje na nadanie numeru KRS, REGON i NIP. W związku z rozwojem działalności pozyskała inwestora zainteresowanego udziałem w Spółce. Inwestorzy (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz spółka prawa handlowego) planują wnieść do Spółki, na pokrycie obejmowanych udziałów, aport w postaci prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego oraz w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W skład tego aportu wchodzą m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wytworzone we własnym zakresie przez to przedsiębiorstwo.

Są to:

1.

maszyny produkcyjne wytworzone we własnym zakresie przez inwestora,

2.

prawo ochronne dot. znaku towarowego wytworzonego we własnym zakresie przez inwestora,

3.

prawa autorskie do oprogramowania komputerowego wytworzonego we własnym zakresie przez inwestora.

Wnioskodawca wniesione składniki majątkowe będące częścią aportowanego przedsiębiorstwa ujmie w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a następnie będzie prowadził ich amortyzację zgodnie z odpowiednimi przepisami. Dla potrzeb amortyzacji zobowiązany jest ustalić wartość początkową tych składników. U Wnioskodawcy okres rozliczeniowy trwa od 1 grudnia danego roku do 30 listopada kolejnego roku. Pierwszy rok obrachunkowy kończy się 30 listopada 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ustalając wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zobowiązany będzie stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 30 grudnia 2010 r., czy też przepisy powyższej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki przez nowych wspólników Spółka zobowiązana będzie do stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących do 30 grudnia 2010 r.

Z uwagi bowiem na przepis art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, u którego rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy (1 grudzień - 30 listopad) i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. zobowiązany jest stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

W konsekwencji wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, Wnioskodawca będzie ustalał przy uwzględnieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., a w tym art. 16g ust. 1 pkt 4, który stanowi, iż "Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: 4) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej", a także przepisu art. 16g ust. 9, 10 i 10a.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ww. ustawy, w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19 dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego połączonego lub podzielonego.

Stosownie do art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2.

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi, ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W myśl art. 16g ust. 10a ww. ustawy, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 z późn. zm.) znowelizowane zostały z dniem 1 stycznia 2011 r. przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

1.

art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia,

2.

art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ww. ustawy z dnia 25 listopada 2010 r., przepisy art. 8-10 niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio do składników majątku wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez spółkę niebędącą osobą prawną, wkładu wniesionego do takiej spółki albo składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nabytego w drodze wkładu niepieniężnego - do ostatniego dnia roku podatkowego, o którym mowa w ust. 1.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jednocześnie art. 8 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji zawiązaną aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza. W tym dniu Spółka rozpoczęła działalność w zakresie usług konsultingowo - doradczych. Spółka pozyskała inwestora (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz spółka prawa handlowego) zainteresowanego udziałem w Spółce, który planuje wnieść do Spółki, na pokrycie obejmowanych udziałów, aport w postaci prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego oraz w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W skład tego aportu wchodzą m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wytworzone we własnym zakresie przez to przedsiębiorstwo.

U Wnioskodawcy okres rozliczeniowy trwa od 1 grudnia danego roku do 30 listopada kolejnego roku. Pierwszy rok podatkowy kończy się 30 listopada 2011 r.

W związku z tym, iż rok podatkowy Wnioskodawcy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. to, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Wnioskodawca ma obowiązek stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. w zakresie dotyczącym ustalania wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego precyzują w jakiej wysokości dla potrzeb ewidencji podatkowej podmiotu otrzymującego ten wkład należy ustalić ich wartość początkową. Zasady te określa art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które należy rozpatrywać łącznie z art. 16h tej ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca ustalając wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa we wniosku, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stosuje do końca pierwszego roku podatkowego, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31grudnia 2010 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl