IPTPB3/423-155/12-2/MF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-155/12-2/MF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2012 r. (data wpływu 27 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na objęcie udziałów #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na objęcie udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną zajmującą się wydobyciem kamienia wapiennego i produkcją wyrobów wapienniczych.

Obecnie Spółka planuje objęcie udziałów w kapitale zakładowym innej spółki z tej samej branży, będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Istota przeprowadzonej operacji polegać będzie na tym, że kapitał zakładowy wspomnianej spółki z o.o. zostanie podwyższony poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną objęte przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny.

Wnioskodawca oraz spółka z o.o., w której udziały mają zostać objęte przez Wnioskodawcę, są spółkami powiązanymi, należącymi do tej samej grupy kapitałowej.

Wnioskodawca przewiduje, że środki pieniężne wymagane dla pokrycia wkładu pieniężnego na objęcie nowo utworzonych udziałów w spółce z o.o. zostaną, przynajmniej w znacznej części, pozyskane przez Niego poprzez zaciągnięcie oprocentowanej pożyczki od podmiotu niebędącego udziałowcem (akcjonariuszem) Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Wnioskodawcę dla sfinansowania objęcia przez Niego udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w momencie ich zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki, która zostanie wykorzystana na objęcie udziałów w spółce z o.o. będą mogły być w całości zarachowane przez Wnioskodawcę w koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich zapłaty.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki wykorzystanej na objęcie udziałów nie stanowią wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych na mocy art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca zaznacza, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.:

* wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8),

* wydatków na spłatę pożyczek/kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10),

* naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 11).

W ocenie Wnioskodawcy, pojęcie wydatków na nabycie udziałów lub akcji należy odróżnić od źródeł ich finansowania, a w konsekwencji uznać, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wyłącznie wydatki pozostające w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów lub akcji, a więc tego rodzaju wydatki, bez których poniesienia nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów lub akcji w kapitale zakładowym spółki, takie jak w szczególności: cena nabycia, opłaty notarialne, opłaty skarbowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki wydatkowanej na nabycie udziałów nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem udziałów, gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki a zakupem udziałów. Pożyczka lub kredyt stanowi jedynie źródło finansowania wydatków na nabycie udziałów lub akcji, czego nie można utożsamiać z samym wydatkiem na nabycie udziałów lub akcji.

Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych czy wykorzystanych na nabycie udziałów (akcji), a odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie, skoro wydatki te nie zostały wyłączone z kosztów podatkowych na mocy art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty odsetek zapłaconych lub skapitalizowanych od kredytu/pożyczki wydatkowanego na nabycie udziałów będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych, pod warunkiem zaistnienia określonego w art. 15 ust. 1 ustawy ich związku z przychodem.

Wnioskodawca zaznacza, iż odsetki od pożyczki wykorzystanej przez Niego na objęcie udziałów będą poniesione w celu osiągnięcia przychodów, bowiem Wnioskodawca jako udziałowiec spółki z o.o. będzie miał prawo do udziału w zyskach (w postaci dywidendy) przypadających na objęte udziały, jak również będzie mógł oczekiwać przychodu z ewentualnej sprzedaży tych udziałów w przyszłości.

W ocenie Wnioskodawcy, skoro przedmiotowe odsetki pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Wnioskodawcy, a zarazem nie stanowią wydatku na nabycie udziałów albo akcji, to zgodnie z treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki te będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.

Wnioskodawca zauważa, iż powyższe stanowisko znajduje oparcie zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych w imieniu Ministra Finansów.

W tym zakresie Wnioskodawca wskazuje w szczególności na:

* wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 229/05,

* wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 508/05,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 1483/09,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Bk 120/08,

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 lutego 2012 r., znak: ILPB3/423-524/11-2/MM,

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2011 r., znak: IPPB3/423-855/10-4/JB,

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 września 2010 r., znak: IBPBI/2/423-830/10/CzP,

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 lipca 2010 r., znak: IPPB3/423-235/10-2/MC,

* interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2009 r., znak: IBPBI/2/423-116/09/BG

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl