IPTPB3/423-146/12-4/15-S/PM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-146/12-4/15-S/PM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów, uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 880/12 (data wpływu 17 czerwca 2015 r.), stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości, jako dywidendy rzeczowej na rzecz Udziałowca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność handlową - sprzedaż taśm samoprzylepnych i folii stretch oraz działalność usługową - wynajem nieruchomości własnych, będących w Spółce środkiem trwałym.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zamierza wypłacić dywidendę w formie rzeczowej, poprzez przekazanie nieruchomości będącej Jej środkiem trwałym. Zgodnie z umową Spółki dywidenda może być wypłacona jako świadczenie pieniężne, a także może być świadczona w rzeczach. Nieruchomość, która miałaby zostać przekazana, stanowi grunt wraz z posadowionym na tym gruncie budynkiem wielorodzinnym. Spółka nabyła grunt bez podatku od towarów i usług. Wskazany budynek Spółka wybudowała i w czasie prowadzonej inwestycji odliczyła podatek od towarów i usług (w różnych stawkach) od faktur zakupu materiałów i usług. Budynek został przyjęty do ewidencji środków trwałych w 2002 r. i jest przeznaczony na wynajem: mieszkania wyłącznie na cele mieszkalne (sprzedaż usług najmu - VAT zwolniony) oraz garaże (sprzedaż usług najmu - VAT stawka podstawowa).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy przeniesienie na udziałowca prawa własności nieruchomości Spółki jako dywidendy rzeczowej spowoduje po stronie Spółki wystąpienie przychodu podatkowego.

2. Czy wypłata dywidendy w przedstawiony sposób podlega w Spółce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i ewentualnie z jaką stawką podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie Spółki.

Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty dywidendy po stronie spółki, która tej wypłaty dokonuje. Przepisy te nie rozróżniają skutków podatkowych w zależności od formy wypłaconej dywidendy. Aby wykazać przychód Spółka powinna uzyskać trwałe przysporzenie majątkowe, powiększające Jej aktywa. W przypadku przekazania nieruchomości jako dywidendy w Spółce takie przysporzenie nie wystąpi.

Zdaniem Spółki, wypłata dywidendy jest czynnością, która powoduje po stronie Spółki tylko powstanie zobowiązania. Ponadto dywidenda wypłacana jest z zysku po opodatkowaniu, więc czynność taka nie powinna być podwójnie opodatkowana.

W dniu 6 lipca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.), wydał interpretację indywidualną nr IPTPB3/423-146/12-2/PM, stwierdzając, że przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości, jako dywidendy rzeczowej na rzecz Udziałowca jest nieprawidłowe.

W powyższej interpretacji stwierdzono, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej poprzez przeniesienie na rzecz Udziałowca prawa własności nieruchomości, spowoduje po stronie Spółki wypłacającej dywidendę powstanie przychodu z odpłatnego zbycia praw, rozpoznanego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Interpretację indywidualną z dnia 6 lipca 2012 r., nr IPTPB3/423-146/12-2/PM, doręczono Wnioskodawcy w dniu 12 lipca 2012 r.

W związku z powyższym rozstrzygnięciem, Wnioskodawca w dniu 26 lipca 2012 r. (data wpływu 30 lipca 2012 r.), wezwał tutejszy Organ do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zawartej w piśmie z dnia 21 sierpnia 2012 r., nr IPTPB3/423W-32/12-2/PM, (doręczonej w dniu 28 sierpnia 2012 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdził brak podstaw do zmiany przedmiotowej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podtrzymując argumentację zawartą w interpretacji.

Na powyższą interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Wnioskodawca reprezentowany przez Pełnomocnika w dniu 26 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.), złożył za pośrednictwem tutejszego Organu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X, w której wniósł o uchylenie przedmiotowej interpretacji.

Pismem z dnia 17 października 2012 r., nr IPTPB3/4240-53/12-2/PM, tutejszy Organ udzielił odpowiedzi na ww. skargę wnosząc o jej oddalenie.

Wyrokiem z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 880/12, prawomocnym od dnia 29 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w X uchylił interpretację indywidualną z dnia 6 lipca 2012 r., nr IPTPB3/423-146/12-2/PM.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w pełni podziela pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X przedstawiony w wyroku z dnia 25 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 120/10, a zaaprobowany przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1384/10, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, nie spowoduje powstanie w Spółce przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.).

Sąd podkreślił, że jak szczegółowo wskazał NSA w powołanym wyżej wyroku, wykładnia przepisów prawnych zawartych w art. 12 ust. 1-3 oraz art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. nie daje podstaw do przyjęcia tezy, zgodnie z którą podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie. Źródłem dywidendy w spółce jest zysk, a dywidenda może być wypłacona zarówno w formie pieniężnej, jak rzeczowej. W tym ostatnim wypadku w wyniku wypłaty z zysku zamiast środków pieniężnych zostanie wydana nieruchomość.

Wypłata z zysku poprzez przeniesienie na wspólników prawa własności części nieruchomości, której rynkowa wartość będzie odpowiadała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału, nie różni się, jeżeli chodzi o konsekwencje podatkowe, od dywidendy wypłacanej w formie pieniężnej.

Wypłata z zysku na rzecz udziałowców spółki nie jest także czynnością wzajemną, gdyż świadczeniu spółki na rzecz wspólników bezpośrednio nie odpowiada jakiekolwiek świadczenie z ich strony. Wypłata z zysku na rzecz udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie prowadzi również do zwolnienia się z długu przez spółkę. Spółka przekazuje wspólnikom część posiadanego majątku w formie pieniężnej bądź rzeczowej z tego powodu, że spełnione zostaną przewidziane umową spółki i przepisami prawa wymogi dotyczące podziału zysku. Jeśli spółka nie osiągnęła zysku niecelowe jest podjęcie uchwały o jego podziale i wypłacie dywidendy. Osiągnięcie zysku jest bowiem warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym, do wypłaty dywidendy.

W przypadku przeniesienia na wspólników prawa własności nieruchomości, której rynkowa wartość będzie odpowiadała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału nie znajdzie zastosowania art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. Reguluje on sposób ustalania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, praw majątkowych oraz rzeczy ruchomych. Przeniesienie prawa własności w drodze wypłaty z zysku nie jest bowiem zbyciem, w wyniku którego powstaje po stronie spółki przychód, gdyż wypłata z zysku w formie rzeczowej nie stanowi odpłatnego zbycia praw. Przy wypłacie z zysku na rzecz wspólników nie dochodzi więc do określenia jakiejkolwiek ceny zbywanej rzeczy i praw majątkowych. Wypłata z zysku w formie niepieniężnej w drodze przeniesienia własności części nieruchomości na udziałowców nie spowoduje po stronie spółki wypłacającej, jak powiedziano wyżej, powstania przychodu z odpłatnego zbycia na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p. Natomiast niedopuszczalność opodatkowania wypłaty z zysku z uwagi na brak z tego tytułu przychodu po stronie Spółki nie wyłącza możliwości opodatkowania takiego świadczenia po stronie wspólników.

Zdaniem Sądu, wypłata dywidendy w formie rzeczowej przez przyznanie udziału w nieruchomości jako substytut świadczenia pieniężnego nie powoduje więc powstania przychodu po stronie Spółki. Operacja taka niczego nie zmienia również w bilansie rachunkowym Spółki. Spółka wydając rzecz jako dywidendę reguluje tylko swoje zobowiązanie niczego w zamian nie otrzymując. Nie otrzymuje Ona odpłatności z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości na wspólników gdyż, jak powiedziano wyżej, nie dochodzi do odpłatnego zbycia tego prawa. Z tego powodu ogólna suma aktywów, przy zachowaniu równowagi bilansu spółki, będzie więc nadal odpowiadać ogólnej sumie pasywów.

Mając na uwadze powyższe regulacje i podany przez Spółkę stan faktyczny sprawy, zdaniem Sądu, nie można przyjąć za prawidłowe stanowiska organu podatkowego, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej poprzez przeniesienie na rzecz udziałowca prawa własności nieruchomości, spowoduje po stronie spółki wypłacającej dywidendę powstanie przychodu z odpłatnego zbycia praw, rozpoznanego na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1, zgodnie z którym, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Na powyższy wyrok Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów, pismem z dnia 20 marca 2013 r. wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X.

Postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 1470/13 Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie kasacyjne, z uwagi na wycofanie skargi kasacyjnej.

Prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 880/12 wraz z aktami sprawy wpłynął do tutejszego Organu w dniu 17 czerwca 2015 r.

W związku z powyższym, ponownemu rozpatrzeniu podlega wniosek z dnia 19 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości, jako dywidendy rzeczowej na rzecz Udziałowca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X zawarte w prawomocnym wyroku z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Łu 880/12 - tutejszy Organ dokonał ponownej analizy sprawy, w wyniku której stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie powstania przychodu z tytułu przeniesienia prawa własności nieruchomości, jako dywidendy rzeczowej na rzecz Udziałowca jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania uchylonej interpretacji, tj. na dzień 6 lipca 2012 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia teg

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w X.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl