IPTPB3/423-14/11-4/MF - Zaliczenie wydatków związanych z występem drużyny firmy w zawodach piłki nożnej do kosztów związanych z reprezentacją.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-14/11-4/MF Zaliczenie wydatków związanych z występem drużyny firmy w zawodach piłki nożnej do kosztów związanych z reprezentacją.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2011 r. (data wpływu 18 kwietnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów reprezentacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* podatku dochodowego od osób prawnych,

* podatku dochodowego od osób fizycznych,

* podatku od towarów i usług.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 10 czerwca 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wystąpił do Wnioskodawcy o doprecyzowanie zdarzeń przyszłych i wniesienie brakującej opłaty.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 20 czerwca 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 13 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarząd Spółki zamierza sfinansować ze środków obrotowych wydatki związane z uczestnictwem zespołu pracowników w rozgrywkach turniejowych piłki nożnej, które odbędą się w czerwcu bieżącego roku. Turniej ma charakter branżowy. Jego organizatorem jest firma zajmująca się obsługą tego rodzaju imprez na skalę ogólnopolską. W koszty uczestnictwa wliczone jest zakwaterowanie i wyżywienie, wynajęcie obiektu, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, wynagrodzenie sędziów, obsługa zawodów oraz nagrody. Zawodnicy podczas meczów występują w strojach z logo firmy.

W piśmie uzupełniającym wniosek Wnioskodawca poinformował, iż do zawodów zostali wytypowani pracownicy drogą eliminacji wewnątrzzakładowych w celu wyłonienia reprezentacji firmy o najwyższych umiejętnościach w tym zakresie. Poza wyłoniona drużyną żaden pracownik Spółki nie był uczestnikiem imprezy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka prawidłowo postąpi zaliczając koszty uczestnictwa pracowników do kosztów reprezentacji (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

2.

Czy należy naliczyć wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy można odliczyć podatek naliczony VAT od faktury wystawionej przez organizatora turnieju.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wymienione wydatki Spółka zakwalifikuje jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli w tym przypadku do kosztów reprezentacji. O reprezentacji można mówić w odniesieniu do działali mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz. W przypadku zawodników występujących w strojach z logo firmy i w jej imieniu, uczestnictwo służy właśnie propagowaniu takiego wizerunku. Ewentualne zdobycie pucharu jako nagrody również dedykowane jest dla Spółki a nie jako wyróżnienie dla poszczególnych pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Z powołanego przepisu wynika, że podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów. Zaliczenie danego wydatku do kosztów podatkowych uzależnione jest od tego, czy wydatek nie został wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Powyższy przepis nie określa zamkniętego katalogu wydatków stanowiących koszty reprezentacji, a jedynie przykładowo wymienia, które z wydatków należy zaliczyć do tej kategorii.

Ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych terminu reprezentacja, wobec czego, w celu określenia zakresu przedmiotowego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, kosztów reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust. pkt 28 ww. ustawy, należy odwołać się do znaczenia pojęcia "reprezentacja", ustalonego w oparciu o wykładnię językową.

Według Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego pod redakcją prof. Stanisława Dubisza (Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa 2007), reprezentacja oznacza "okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną". Reprezentacja to grupa osób, instytucja występująca w czyimś imieniu, reprezentująca czyjeś interesy, przedstawicielstwo, okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną (Słownik Języka Polskiego PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996, redaktor naukowy prof. Mieczysław Szymczak).

W internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN SA) pojęcie to zostało zdefiniowane także jako grupa zawodników reprezentująca w zawodach barwy swojego kraju, klubu lub miasta. Pomocnym dla ustalenia znaczenia tego pojęcia może być również przywołanie etymologii tego słowa; reprezentacja pochodząc od "repraesentatio" (łac.) oznacza bowiem "wizerunek".

Przenosząc powyższe znaczenia pojęcia reprezentacja na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjąć należy, iż reprezentacja to przede wszystkim działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika, ułatwiającego zawarcie umowy lub stworzenie korzystnych warunków jej zawarcia, nawiązanie współpracy, utrzymywanie dobrych relacji. Wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenia swojej zasobności, profesjonalizmu, powodujące korzystne postrzeganie przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne.

Wydatki te jednocześnie w sposób pośredni promują firmę, nie będąc reklamą. Reprezentacja bowiem, podobnie jak reklama, ma za zadanie promocję danego podmiotu gospodarczego. Reklama jednakże to działanie podmiotu gospodarczego bezpośrednio kształtujące popyt na dane towary, usługi lub markę poprzez poszerzenie wiedzy o nich, prezentowanie cech jakościowych, użytkowych, zastosowanych rozwiązań, mające na celu zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego podmiotu gospodarczego. Reklama może być realizowana za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez rozpowszechnianie logo firmy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Zarząd Spółki zamierza sfinalizować wydatki związane z uczestnictwem w branżowych rozgrywkach turniejowych piłki nożnej zespołu pracowników (zawodników), występujących podczas meczów w strojach z logo firmy. W koszty uczestnictwa wliczone jest zakwaterowanie i wyżywienia, wynajęcie obiektu, ubezpieczenie zawodników, obsługa medyczna, wynagrodzenie sędziów, obsługa zawodów oraz nagrody.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, że wydatki związane z uczestnictwem zespołu pracowników reprezentujących Spółkę w branżowym turnieju piłki nożnej podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy. Charakter tych wydatków jest ściśle związany z kształtowaniem wizerunku Spółki wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w tym samym zakresie, dziedzinie, czy też segmencie rynku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że stosownie do treści art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć określony wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu bądź zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zgodnie z przedstawioną regulacją prawną wydatki na reprezentację, jeżeli nawet wpływają na zwiększenie przychodu, wolą ustawodawcy, nie zostały uznane za koszty ich uzyskania (art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy).

Reasumując, wydatki poniesione na sfinansowanie uczestnictwa zespołu pracowników reprezentujących Spółkę w branżowym turnieju piłki nożnej podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl