IPTPB3/423-13/14-6/IR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-13/14-6/IR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 9 kwietnia 2014 r.) i pismem z dnia 23 kwietnia 2014 r. (data wpływu 25 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakresie zasad złożenia zeznania CIT-8 w związku z łączeniem się spółek przez przejęcie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad złożenia zeznania CIT-8 w związku z łączeniem się spółek przez przejęcie.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), pismem z dnia 27 marca 2014 r., (doręczonym w dniu 31 marca 2014 r.) i kolejnym pismem z dnia 14 kwietnia 2014 r. (doręczonym w dniu 17 kwietnia 2014 r.) wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwania, dnia 9 kwietnia 2014 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 7 kwietnia 2014 r.) i dnia 25 kwietnia 2014 r. (nadane dnia 24 kwietnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Postanowieniem z dnia 22 listopada 2013 r. Sąd Rejonowy, Sąd Gospodarczy Wydział Krajowego Rejestru Sądowego w O. dokonał wpisu połączenia spółek M. Sp. z o.o. z O. Sp. z o.o. Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie na podstawie Uchwały Zarządu Spółki Nr... z dnia 28 października 2013 r. oraz Uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki M. Sp. z o.o. Nr.. zawartej w akcie notarialnym z dnia 28 października 2013 r. Akt notarialny został sporządzony przez notariusza z Kancelarii Notarialnej Sp. p. w związku z czym na podstawie art. 494 § 1 k.s.h. O. Sp. z o.o. wstąpiła z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki M. Sp. z o.o.

W myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości rozliczenie połączenia nastąpiło metodą łączenia udziałów i nie powodowało powstania nowej jednostki zatem, nie dokonuje się zamknięcia ksiąg rachunkowych. Wobec tego z zaprzeczenia art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że gdy nie istnieje obowiązek zamykania ksiąg rachunkowych przez spółki przejmowaną i przejmującą, to te spółki nie kończą roku podatkowego z chwilą zarejestrowania połączenia.

W uzupełnieniu wniosku dodano następujące informacje.

Z uwagi na to, że drugi wspólnik mający 15% udziału wycofał się ze spółki M. poprzez sprzedanie swoich udziałów głównemu udziałowcowi Panu..., nie było sensu utrzymywania dwóch spółek, w związku z tym nastąpiło połączenie.

Spółka przejmowana nie dokonywała zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień połączenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca wskazuje, że O. Sp. z o.o. zamierza złożyć jedno zeznanie roczne za 2013 r. jako spółka przejmująca sumując w zeznaniu przychody i koszty obu spółek i prosi o wskazanie, czy takie działanie jest poprawne.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości, rozliczenie nastąpiło metodą łączenia udziałów i nie spowodowało powstania nowej jednostki, zatem nie dokonuje się zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Wobec tego z zaprzeczenia art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynika, że gdy nie istnieje obowiązek zamykania ksiąg rachunkowych przez spółki przejmowaną i przejmującą, to te spółki nie kończą roku podatkowego z chwilą zarejestrowania połączenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca wskazuje, że O. Sp. z o.o. zamierza złożyć jedno zeznanie roczne za 2013 r. jako spółka przejmująca, sumując w zeznaniu przychody i koszty obu spółek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

W myśl art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.), połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Spółka przejmowana zostaje rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia z rejestru. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej (art. 493 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych). Skutkiem takiego połączenia jest zatem utrata podmiotowości przez spółkę przejmowaną, przy zachowaniu ciągłości prawnej i organizacyjnej spółki przejmującej.

Z kolei przepis art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Przepis ten zawiera zasadę sukcesji generalnej.

Na gruncie prawa podatkowego powyższa zasada sukcesji została wyrażona przez przepis art. 93 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), stanowiący, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Powyższa zasada, na podstawie art. 93 § 2 ww. ustawy, ma również zastosowanie w przypadku przejęcia przez osobę prawną innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych), co oznacza, że spółka przejmująca, jako sukcesor, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki poprzednika jako podatnika, płatnika i inkasenta. Oznacza to, że skutki podatkowe czynności (zdarzeń) wykonanych przez spółkę przejmowaną przed momentem połączenia, przypisane są podmiotowi przejmującemu.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Jak stanowi art. 8 ust. 6 ww. ustawy, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Zasady dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych reguluje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.).

Stosownie do treści art. 12 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Jednakże przepis art. 12 ust. 3 pkt 2 tej ustawy stanowi, że można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Łączenie metodą łączenia udziałów polega - w myśl art. 44c ust. 1 ustawy o rachunkowości - na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń, o których mowa w ust. 2 i 3.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w wyniku połączenia spółek Wnioskodawca dokonał przejęcia Spółki M. Sp. o.o. W związku z tym na podstawie art. 494 § 1 k.s.h. Wnioskodawca wstąpił z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki M. Sp. z o.o. W myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości, rozliczenie połączenia nastąpiło metodą łączenia udziałów i nie powodowało powstania nowej jednostki zatem, nie dokonuje się zamknięcia ksiąg rachunkowych. Wobec tego z zaprzeczenia art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że gdy nie istnieje obowiązek zamykania ksiąg rachunkowych przez spółki przejmowaną i przejmującą, to te spółki nie kończą roku podatkowego z chwilą zarejestrowania połączenia. Z uwagi na to, że drugi wspólnik mający 15% udziału wycofał się ze spółki M. poprzez sprzedanie swoich udziałów głównemu udziałowcy, nie było sensu utrzymywania dwóch spółek, w związku z tym nastąpiło połączenie. Spółka przejmowana nie dokonywała zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień połączenia.

Dla celów podatkowych połączenie spółek bez zamykania ksiąg rachunkowych skutkuje tym, że na dzień połączenia nie dochodzi do zakończenia roku podatkowego żadnej z łączących się spółek (tekst jedn.: ani spółki przejmującej ani spółki przejmowanej).

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe tutejszy Organ stoi na stanowisku, że obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów spółki przejmowanej za rok, w którym nastąpi połączenie metodą łączenia udziałów, spoczywać będzie na Wnioskodawcy, jako spółce przejmującej. W konsekwencji, w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), składanym za rok 2013, w którym nastąpi połączenie spółek, poza swoimi przychodami i kosztami ich uzyskania, Wnioskodawca powinien również uwzględnić sumę przychodów i kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej za okres od początku roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie, do dnia tego połączenia.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl