IPTPB3/423-113/14-2/GG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB3/423-113/14-2/GG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2014 r. (data wpływu 11 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania przez Wspólnotę Mieszkaniową dochodu z tytułu najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania przez Wspólnotę Mieszkaniową dochodu z tytułu najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wspólnota Mieszkaniowa Budynku nr 1, wynajmuje teren, na którym to posadowiony jest garaż, osobie będącej również członkiem powyższej Wspólnoty Mieszkaniowej.

Przedmiotowy najem odbywa się na podstawie umowy dzierżawy, która to jednak jest umową taką tylko z nazwy, gdyż posiada wszelkie elementy przedmiotowo istotne umowy najmu.

Wszelkie zyski jakie Wspólnota Mieszkaniowa osiąga z powyższego najmu są przekazywane na fundusz remontowy tej Wspólnoty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wspólnota Mieszkaniowa najmując członkowi tej Wspólnoty Mieszkaniowej teren na której posadowiony jest garaż, musi odprowadzać z tytułu najmu podatek dochodowy od osób prawnych, jeśli całość przychodu z tego tytułu odprowadzana jest na fundusz remontowy tej Wspólnoty Mieszkaniowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód jaki osiąga Wspólnota Mieszkaniowa z tytułu najmu terenu pod garaż członkowi tej Wspólnoty i przekazywanie przedmiotowego przychodu na rzecz funduszu remontowego tej Wspólnoty Mieszkaniowej winno korzystać z zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Przepis ten przewiduje zwolnienie przedmiotowe dla dochodów Wspólnot Mieszkaniowych uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a następnie przeznaczony na utrzymanie tych zasobów.

W ocenie Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie spełnione są łącznie obie powyższe przesłanki.

Pojęcie zasobów mieszkaniowych należy rozumieć nie tylko jako lokale mieszkalne ale również pozostałe pomieszczenia, urządzenia, grunty również znajdujące się poza budynkiem mieszkalnym. W związku z czym należy uznać, że przesłanka dotycząca dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w przedmiotowej sprawie została spełniona.

Również druga z przesłanek, tj. przeznaczenie uzyskanego dochodu na utrzymanie zasobów mieszkaniowych jest w niniejszej sprawie spełniona. Całość dochodu osiąganego przez Wspólnotę Mieszkaniową jest przeznaczane na jej fundusz remontowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wspólnoty.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wspólnotę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl