IPTPB2/436-71/12-2/KK - Opodatkowanie umowy powiernictwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-71/12-2/KK Opodatkowanie umowy powiernictwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 17 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy powiernictwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy powiernictwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (lub "Zleceniodawca"), prowadzący obecnie działalność gospodarczą, zawarł w dniu 17 listopada 2005 r., w formie zwykłej pisemnej, z Panem, osobą nie prowadzącą działalności gospodarczej, umowę powierniczego nabycia zabudowanej nieruchomości, stanowiącej działkę ewidencyjną o powierzchni 1,9093 ha, powstałą z wydzielenia z działki ewidencyjnej, położonej. Zgodnie ze wskazaną umową, Pan (dalej "powiernik" lub "zleceniobiorca") miał nabyć opisaną wyżej nieruchomość w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy, za wynagrodzeniem określonym w umowie, a następnie, na żądanie Wnioskodawcy, przenieść na Niego własność nieruchomości. Umowa powierniczego nabycia nieruchomości, oprócz wysokości wynagrodzenia, określała również szczegółowe zasady zwrotu powiernikowi kosztów nabycia nieruchomości.

Zabezpieczeniem roszczeń Wnioskodawcy, wynikających z umowy powierniczego nabycia nieruchomości, zgodnie z postanowieniami umowy powierniczej, była zawarta w dniu 7 stycznia 2008 r. przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości oraz ustanowione na rzecz Wnioskodawcy prawa użytkowania. Dodatkowo roszczenia Wnioskodawcy zostały zabezpieczone poprzez udzielenie Wnioskodawcy pełnomocnictwa do zarządzania i administrowania nieruchomością oraz do zawarcia w imieniu i na rzecz powiernika przyrzeczonej umowy sprzedaży (akt notarialny z dnia 7 stycznia 2008 r.).

W przypadku przeniesienia własności nieruchomości na Wnioskodawcę, w wyniku wykonania zobowiązań z umowy powierniczego nabycia nieruchomości, umowa przedwstępna sprzedaży, pełniąca funkcję zabezpieczające, zostanie przez strony rozwiązana, bez żadnych roszczeń - zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie powierniczego nabycia nieruchomości.

W wykonaniu umowy powierniczego nabycia nieruchomości, powiernik nabył opisaną powyżej nieruchomość (akt notarialny z dnia 22 grudnia 2006 r.). Przy nabyciu nieruchomości został uiszczony podatek od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca zwrócił powiernikowi cześć wydatków poniesionych na zakup nieruchomości (zgodnie z postanowieniami umowy powierniczego nabycia nieruchomości). Wynagrodzenie powiernika, jako należne w terminie liczonym od dnia przeniesienia własności nieruchomości na Wnioskodawcę, nie zostało jeszcze uiszczone.

Aktualnie Wnioskodawca i powiernik zamierzają dokonać czynności polegającej na przeniesieniu własności nieruchomości na Wnioskodawcę, z zachowaniem formy szczególnej aktu notarialnego. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpi w wykonaniu umowy powierniczego nabycia nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przeniesienie własności nieruchomości z powiernika na Wnioskodawcę, będące wykonaniem umowy powierniczego nabycia nieruchomości, będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie własności nieruchomości przez powiernika na Niego, realizowane celem wykonania umowy powierniczego nabycia nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych regulowana jest ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.). Ustawa ta w art. 1 ust. 1 pkt 1 wymienia ściśle określone rodzaje czynności prawnych podlegających opodatkowaniu. W wyliczeniu tym nie wskazano przeniesienia własności w wykonaniu umowy o charakterze powierniczym, a jedynie inne rodzajowo czynności prawne, w tym sprzedaż oraz zamianę rzeczy oraz praw.

Wyliczenie czynności prawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty, co oznacza, że:

1.

opodatkowaniu podlegają jedynie czynności prawne ściśle określone ustawą,

2.

opodatkowaniu nie podlegają czynności prawne nie wskazane ustawą.

Skoro przeniesienie własności w wykonaniu umowy powierniczego nabycia nieruchomości nie zostało wymienione w ustawie, to tym samym brak jest podstaw do opodatkowania tej czynności.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż:

1.

Powiernik nie miał obowiązku ujawniania w akcie notarialnym, że kupuje nieruchomość na zlecenie Wnioskodawcy. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu wyroku NSA w Krakowie z dnia 29 lipca 1999 r., w którym stwierdzone zostało, iż "nie ma obowiązku ujawniania w akcie notarialnym informacji o zakupie nieruchomości na zlecenie powiernicze. Kupujący może nie życzyć sobie ujawnienia go w tym momencie. Żaden przepis nie zmusza go do tego".

2.

Dla umowy powierniczego nabycia nieruchomości nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1975 r., w którym stwierdzone zostało, iż "umowa zlecenia nie wymaga do jej zawarcia formy aktu notarialnego, jeżeli jej przedmiotem jest nabycie prawa własności nieruchomości przez zleceniobiorcę w jego własnym imieniu z obowiązkiem późniejszego przeniesienia tej własności na zleceniodawcę".

3.

Do umowy powierniczego nabycia nieruchomości, będącej de facto umową o świadczenie określonych usług, mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, umowa zlecenia nie przenosi na zleceniodawcę prawa własności, ani nie zobowiązuje zleceniobiorcy bezpośrednio do takiego przeniesienia. Umowa zlecenia zobowiązuje zleceniobiorcę bezpośrednio jedynie do nabycia nieruchomości w imieniu zleceniodawcy. Obowiązek wydania zleceniodawcy nabytej nieruchomości wynika z ustawy (kodeksu cywilnego) i powstaje nie w momencie zawarcia umowy, lecz dopiero po jej wykonaniu. Z tych względów, dodatkowe zabezpieczenia roszczeń Zleceniodawcy dotyczących przeniesienia własności nieruchomości przez powiernika na Zleceniodawcę są powszechnie stosowane.

4.

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przeniesienia własności nieruchomości przez powiernika na zleceniodawcę, była rozstrzygana między innymi w interpretacjach indywidualnych o sygnaturach: IBPB2/436-53/08/MZ, IPPB2/436-449/09-2/AF, w których to interpretacjach organ podatkowy uznał, iż wskazana czynność prawna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze charakter umowy zlecenia powierniczego, nabycia nieruchomości oraz fakt, iż umowa taka nie jest ujęta w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowisko Wnioskodawcy, że przeniesienie własności nieruchomości przez powiernika na Wnioskodawcę, realizowane celem wykonania umowy powierniczego nabycia nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, winno zostać uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Nie dotyczy pozostałych umowy powiernictwa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl