IPTPB2/436-44/11-4/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-44/11-4/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2011 r. (data wpływu 6 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcą jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, w której komplementariuszem jest Spółka z o.o., a komandytariuszem K. W. oraz W. K.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (farmaceutyczną) - prowadzenie aptek. W związku z tym, że Wnioskodawca w dalszym ciągu ponosi duże koszty związane z prowadzoną działalnością oraz trudnym rynkiem, u Wnioskodawcy występuje brak płynności, co zmusza Go do zaciągnięcia pożyczek. Pożyczki udziela Spółce komandytariusz spółki K. W. Na tę okoliczność jest spisana umowa pożyczki pomiędzy Wnioskodawcą, a K. W. Pożyczka jest udzielana w ratach, które komandytariusz K. W. wpłaca przelewem bankowym na konto Spółki.

Pytanie Spółki sprowadza się do kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych udzielonej pożyczki Spółce osobowej jaką jest Spółka komandytowa przez jej komandytariusza tj. K. W.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słusznie Wnioskodawca uważa, że udzieloną pożyczkę Spółce na gruncie podatku należy traktować jako zmianę umowy spółki i w konsekwencji opodatkować zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych tj. stawką 0,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, ostatnie zmiany w podatku od czynności cywilno-prawnych odnoszą się jedynie do spółek kapitałowych. (spółki kapitałowe otrzymujące pożyczkę od swoich wspólników od 1 stycznia 2009 r., nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.)

W przypadku spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej czy komandytowo-akcyjnej, pożyczka udzielona spółce przez wspólnika w dalszym ciągu na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych kwalifikowana jest jako zmiana umowy spółki i podlega temu podatkowi. Obowiązki w zakresie rozliczenia się z podatku pozostają niezmienione.

Obowiązek podatkowy, w związku z zawarciem umowy pożyczki, ciąży na pożyczkobiorcy tj. na spółce komandytowej. Gdy umowa pożyczki jest traktowana jako zmiana umowy spółki (tj. gdy pożyczkodawcą jest wspólnik) obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Spółki (wspólnicy) jako podatnicy zobowiązani są, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację, obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od chwili zawarcia umowy pożyczki.

Zasada, zgodnie z którą nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku VAT, nie ma zastosowania do umowy spółki i jej zmiany (art. 2 pkt 4 ustawy).

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczki udzielonej spółce komandytowej przez wspólnika, w związku z tym, że uważa się pożyczkę taką za zmianę umowy spółki. W związku z tym, w tej sytuacji obowiązuje stawka podatku, tj. 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Podsumowując, pożyczkę udzieloną Spółce przez jej komandytariusza należy traktować jako zmianę umowy spółki i podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych stawką 0,5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stany faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 cytowanej ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce osobowej, uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z kolei zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie spółki komandytowej ciąży na spółce.

Zauważyć należy, że wśród czynności cywilnoprawnych skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, wymieniono pożyczkę udzieloną spółce osobowej przez wspólnika, która na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, traktowana jest jako zmiana umowy spółki.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy pożyczki udzielił jej komandytariusz. Na tę okoliczność jest spisana umowa pożyczki. Pożyczka jest udzielona w ratach, które komandytariusz wpłaca przelewem bankowym na konto Spółki.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko i wyłącznie czynności wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zaznaczyć należy, że pożyczka udzielona spółce komandytowej przez wspólnika, na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie jest traktowana jako umowa pożyczki podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) cytowanej ustawy, lecz jako zmiana umowy spółki osobowej.

W konsekwencji, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opisaną w stanie faktycznym czynność należało zakwalifikować jako zmianę umowy spółki osobowej i stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d) i art. 7 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, od kwoty pożyczki uiścić podatek według stawki wynoszącej 0,5%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl