IPTPB2/436-42/14-5/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-42/14-5/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 28 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki komandytowej #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 13 czerwca 2014 r., Nr IPTPP2/443-245/14-3/JS IPTPB2/436-32/14-3/k.k., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 13 czerwca 2014 r. (skutecznie doręczono dnia 17 czerwca 2014 r.), zaś w dniu 23 czerwca 2014 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (data nadania 17 czerwca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest następcą prawnym, w rozumieniu art. 93 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, spółki komandytowej. Na podstawie uchwały i na mocy postanowienia Sądu Rejonowego, nastąpiło połączenie spółki komandytowej, jako spółki przejmowanej, z Wnioskodawczynią, jako spółką przejmującą. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą, w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., z uwzględnieniem art. 520 § 2 k.s.h.

Wnioskodawczyni, podobnie jak jej poprzedniczka prawna, jest spółką prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą, w ramach której uzyskuje przychód. Działalność gospodarcza spółki koncentruje się na wynajmie i sprzedaży nieruchomości.

Do spółki komandytowej przystąpił wspólnik - komandytariusz, będący kapitałową spółką cypryjską. W tym celu została zawarta umowa o zmianie umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Spółka cypryjska wniosła do spółki komandytowej wkład niepieniężny (aport) w formie przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.p.). W związku z wniesionym aportem, spółka cypryjska otrzymała ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej. Składnikiem przedsiębiorstwa spółki cypryjskiej objęte było m.in. prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach. Wkład spółki cypryjskiej powiększył majątek spółki komandytowej. Spółka komandytowa została ujawniona w księgach wieczystych jako nowy użytkownik wieczysty nieruchomości otrzymanych od spółki cypryjskiej w ramach wniesionego wkładu.

W piśmie z dnia 17 czerwca 2014 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że:

1. Połączenie Wnioskodawczyni ze spółką komandytową nastąpiło w dniu 3 grudnia 2013 r. - z tego bowiem dnia pochodzi postanowienie sądu rejestrowego o wpisaniu połączenia do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

2. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

3. Spółka komandytowa w momencie wniesienia wkładu miała siedzibę w Polsce.

4. Spółka cypryjska, która wniosła wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowej posiadała i nadal posiada siedzibę działalności gospodarczej na Cyprze.

5. Spółka cypryjska nie posiadała stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej innego niż jej siedziba.

6. Przedsiębiorstwo, będące przedmiotem aportu, znajdowało się w Rzeczpospolitej Polskiej.

7. Przedsiębiorstwo, o którym mowa we wniosku spełnia definicję, o której mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego.

8. Wniesienie aportu do spółki komandytowej oraz zawarcie umowy o zmianie umowy spółki nastąpiło w dniu 12 lipca 2013 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy otrzymanie przez spółkę komandytową aportu w formie przedsiębiorstwa, od spółki cypryjskiej, powoduje obowiązek odprowadzenia przez nią podatku od towarów i usług.

2. Czy otrzymanie przez spółkę komandytową aportu w formie przedsiębiorstwa, od spółki cypryjskiej, powoduje obowiązek odprowadzenia przez nią podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 wniosku, dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. W sprawie odpowiedzi na pytanie Nr 1 została wydana przez tutejszy Organ odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymanie przez spółkę komandytową aportu w postaci przedsiębiorstwa od spółki cypryjskiej, powoduje po stronie spółki komandytowej obowiązek zapłaty podatku do czynności cywilnoprawnych.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega czynność polegająca na zawarciu umowy spółki lub jej zmiany, jeżeli powoduje to podwyższenie podstawy opodatkowania tj. wartości wkładów wnoszonych do spółki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 w zw. art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ww. ustawy). Umowa spółki osobowej, która ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega tutaj podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle powyższych przepisów, czynność wniesienia przez spółkę cypryjską przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki komandytowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Przedsiębiorstwo stanowiło wkład spółki cypryjskiej do spółki komandytowej, który powiększył majątek tej spółki. Nadto, spółka komandytowa miała siedzibę w Polsce w chwili wnoszenia aportu, zatem zastosowanie do tej czynności znalazły przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek podatkowy powstał z chwilą zawarcia umowy o zmianie umowy spółki, czyli z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Obowiązek podatkowy ciążył na spółce komandytowej (art. 4 pkt 9 ww. ustawy), zaś podstawą opodatkowania była wartość przedsiębiorstwa tj. wartość wniesionego do spółki komandytowej wkładu (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b. ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ww. ustawy, użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną. Natomiast zgodnie z pkt 2 tego przepisu, spółka kapitałowa to spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna lub europejska.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Jak stanowi art. 1 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Zatem, co do zasady umowy spółki i ich zmiany podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawcą jest następcą prawnym, w rozumieniu art. 93 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, spółki komandytowej. Do spółki komandytowej przystąpił wspólnik - komandytariusz, będący kapitałową spółką cypryjską. W tym celu została zawarta umowa o zmianie umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Spółka cypryjska w dniu 12 lipca 2013 r. wniosła do spółki komandytowej wkład niepieniężny (aport) w formie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo, o którym mowa we wniosku spełnia definicję, o której mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego i znajdowało się w Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z wniesionym aportem, spółka cypryjska otrzymała ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej. Składnikiem przedsiębiorstwa spółki cypryjskiej objęte było m.in. prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tych gruntach. Wkład spółki cypryjskiej powiększył majątek spółki komandytowej. Spółka komandytowa została ujawniona w księgach wieczystych, jako nowy użytkownik wieczysty nieruchomości otrzymanych od spółki cypryjskiej w ramach wniesionego wkładu.

Z treści wniosku wynika, że spółka komandytowa, w momencie wniesienia wkładu, miała siedzibę w Polsce.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie do spółki komandytowej wkładu spowoduje zwiększenie jej majątku. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nastąpi zmiana umowy spółki komandytowej. Zmiana umowy spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stosownie do uregulowania art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, stawka podatku, liczona od wartości wniesionego wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku będzie ciążył na spółce. Zatem, stawka podatku wynosić będzie w tym przypadku 0,5% i będzie liczona od wartości wkładu wniesionego do spółki.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Wskazać należy, że w świetle art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki i jej zmiany nie należą do czynności cywilnoprawnych wyłączonych z opodatkowania tym podatkiem. Wynika to ze sformułowania " (...) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany (...)". Zatem, to czy opisana we wniosku czynność będzie podlegała lub nie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług pozostaje bez znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na powyższe, opisane we wniosku wniesienie wkładu do spółki komandytowej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Zauważyć należy również, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). A zatem wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawczyni, nie zaś spółki cypryjskiej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl