IPTPB2/436-35/14-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-35/14-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu 18 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 kwietnia 2013 r. w Sądzie Rejonowym mąż Wnioskodawczyni nabył w drodze licytacji komorniczej lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość o powierzchni 54,62 mkw. wraz z pomieszczeniem gospodarczym o powierzchni 2,55 mkw.

W dniu 18 kwietnia 2013 r. Sąd udzielił przybicia własności ww. nieruchomości lokalowej. Po uiszczeniu na rachunek depozytowy Sądu ceny nabycia nieruchomości, postanowieniem z dnia 10 czerwca 2013 r., Sąd przysądził na rzecz Wnioskodawczyni i Jej męża, do wspólności ustawowej małżeńskiej, prawo odrębnej własności lokalu. Postanowienie o przysądzeniu własności uprawomocniło się w dniu 10 lipca 2013 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym, tj. nabycia w postępowaniu egzekucyjnym w drodze licytacji komorniczej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, Wnioskodawczyni ma obowiązek złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego deklarację w sprawie podatku p.c.c.-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, po zapoznaniu się z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) oraz interpretacjami Dyrektorów Izb Skarbowych w sprawach indywidualnych innych podatników w podobnych stanach faktycznych, w opisanym stanie faktycznym, nie ma Ona obowiązku składania deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych p.c.c.-3 oraz uiszczenia takiego podatku.

Nieruchomość (lokal mieszkalny) został nabyty w postępowaniu egzekucyjnym, w drodze licytacji komorniczej. Nabycie to nastąpiło do wspólności ustawowej małżeńskiej. W tym stanie rzeczy, Wnioskodawczyni powinna podlegać wyłączeniu z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 3 przywołanej ustawy.

W opinii Wnioskodawczyni, nie miałaby takiego przywileju w przypadku nabycia na licytacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest traktowane jako prawo majątkowe a nie rzecz i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Przekonanie Wnioskodawczyni wynika również z tego, że w tej konkretnej sprawie, na wniosek męża, podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydając interpretację indywidualną w sprawie z dnia 14 lutego 2014 r., Nr IPTPB2/436-134/13-2/k.k. W uzasadnieniu przywołanej powyżej interpretacji wskazano, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie męża, a nie dotyczy Wnioskodawczyni, dlatego postanowiła Ona zwrócić się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w swojej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Zauważyć należy również, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). A zatem wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawczyni, nie zaś Jej męża.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl