IPTPB2/436-30/11-6/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-30/11-6/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2011 r. (data wpływu 26 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 października 2011 r. (data wpływu w dniu 26 października 2011 r.) oraz pismem z dnia 9 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu rzeczowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu rzeczowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 12 października 2011 r., Nr IPTPB2/436-30/11-2/k.k., wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 13 października 2011 r., (skutecznie doręczono dnia 18 października 2011 r.). Pismem z dnia 24 października 2011 r. (data nadania 24 października 2011 r.) uzupełniono przedmiotowy wniosek.

Z uwagi na to, że złożony wniosek oraz jego uzupełnienie nadal nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 4 listopada 2011 r., Nr IPTPB2/436-30/11-4/k.k., wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W piśmie tym wezwano, Wnioskodawca o wskazanie, czy interpretacja powinna zostać wydana w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, czy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie tut. Organ stwierdził, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca nie określi jakiego podatku wniosek dotyczy, interpretacja zostanie wydana w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W dniu 14 listopada 2011 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 9 listopada 2011 r. (data nadania 9 listopada 2011 r.), w którym Wnioskodawca wskazał, że wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniach zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży materiałów i wyrobów ogniotrwałych oraz chemii budowlanej i gospodarczej. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie pełnej księgowości. W związku z planowanym dalszym rozwojem swojej działalności, Wnioskodawca razem ze wspólnikiem zawiązał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Poczynione w tym zakresie ustalenia zakładają wniesienie aportu rzeczowego w postaci surowców do produkcji oraz wyrobów gotowych z prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa do spółki z o.o. Wnioskodawca nadmienia, że w dalszym ciągu będę prowadził działalność gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, że w zamian za planowany aport składników do nowoutworzonej spółki Wnioskodawca obejmie udziały w wartości proporcjonalnej do wniesionego wkładu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem rzeczowym podlega podatkowi dochodowemu, jeśli tak, to który z podmiotów jest zobowiązany do jego zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu do spółki nie rodzi obowiązku podatkowego za rok, w którym wniesiono aport. Obowiązek będzie w podatku od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.) w wysokości 1% od wniesionego wkładu.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki lub ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.

Stosownie do treści art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską. Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki kapitałowej, za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca razem ze wspólnikiem zawiązał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca zamierza wnieść aport rzeczowy w postaci surowców do produkcji oraz wyrobów gotowych z prowadzonego przez Niego przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za planowany aport Wnioskodawca obejmie udziały w tej spółce.

W świetle cytowanych przepisów, wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje zmianą umowy tej spółki, jeśli następuje podwyższenie jej kapitału zakładowego.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki kapitałowej stanowi wartość kapitału zakładowego. Natomiast zgodnie z lit. b) tegoż przepisu, podstawę opodatkowania stanowi - przy zmianie umowy spółki - wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Jak stanowi art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy umowie spółki kapitałowej, obowiązek podatkowy ciąży na spółce. W związku z tym, w sytuacji, gdy nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych będzie spoczywał na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Reasumując, jeśli wniesienie aportu przez Wnioskodawcę spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czynność taka będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl