IPTPB2/436-22/11-4/AK - Określenie składników majątku podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-22/11-4/AK Określenie składników majątku podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.), uzupełnionym pismem (druk ORD-IN) z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu 28 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie określenia składników majątku podlegających opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2011 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, wpłynął wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie określenia składników majątku podlegających opodatkowaniu.

Pismem z dnia 24 czerwca 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, stosownie do art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), przekazał ww. wniosek, celem załatwienia zgodnie z właściwością miejscową, do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 19 lipca 2011 r., wezwał Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 19 lipca 2011 r., (skutecznie doręczono dnia 22 lipca 2011 r.) Pismem (druk ORD-IN) z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu - 28 lipca 2011 r.) uzupełniono przedmiotowy wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko od 1999 r.

W ramach prowadzonej przez Nią działalności posiada w ewidencji środków trwałych:

1.

nieruchomość gruntową nabytą w roku 1997 r. na prawach wspólności ustawowej z mężem, przeznaczoną w całości na cele prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej,

2.

budynek magazynowy wybudowany w ramach swojej działalności gospodarczej przyjęty do użytkowania w 2000 r., w całości przeznaczony na cele prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej,

3.

samochody ciężarowe, ciągnik siodłowy, przyczepy i naczepy ciężarowe nabyte w latach 2007 i 2008 na podstawie faktur VAT, zarejestrowane w Wydziale Komunikacji na swoje imię i nazwisko,

4.

inne środki trwałe takie jak sprzęt komputerowy, wyposażenie biura nabyte na firmę w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto Wnioskodawczyni posiada na stanie towary handlowe (nawozy, węgiel) zakupione na firmę z przeznaczeniem ich do dalszej odsprzedaży.

We wrześniu 2008 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni (związek małżeński zawarty był w 1980 r.). W dniu 21 marca 2011 r. Wnioskodawczyni otrzymała postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku stwierdzające, iż spadek po zmarłym mężu nabyła Ona (żona) oraz zstępni: córka i syn po 1/3 części każdy. Jako małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem dziedziczenia. Z kolei na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, pod warunkiem zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku.

Wnioskodawczyni zamierza skorzystać z przywołanego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, przedkładając w ustawowym terminie zgłoszenie SD-Z2, podając w nim składniki majątku, które wg Wnioskodawczyni stanowią masę spadkową po zmarłym współmałżonku, a mianowicie nieruchomość gruntową nabytą w roku 1997 r. na prawach wspólności ustawowej z mężem, przeznaczoną w całości na cele prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej - udział 1/3.

Wg oceny Wnioskodawczyni pozostałe składniki majątkowe wyszczególnione w pozycjach 2,3,4, tj: budynek magazynowy, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy ciężarowe, sprzęt komputerowy, wyposażenie biura oraz towary handlowe stanowią składniki majątku związane z Jej działalnością gospodarczą, stanowią w 100% Jej własność, i nie stanowią masy spadkowej po zmarłym współmałżonku - nie podlegają podziałowi wg postanowienia Sądu. W związku z powyższym nie podlegają uwzględnieniu w zgłoszeniu SD-Z2, co będzie prawidłowe i nie narazi Jej na żadne negatywne konsekwencje podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w oparciu o przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 i art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) Wnioskodawczyni postąpi zasadnie, nie uwzględniając w zgłoszeniu SD-Z2 majątku nabytego w ramach prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej, sfinansowanego ze środków tej działalności, jako niestanowiącego masy spadkowej po zmarłym mężu i tym samym niepodlegającego podatkowi od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, według Jej oceny składniki majątku, które nabyła w trakcie prowadzonej działalności na swoje własne imię i nazwisko, za środki finansowe pochodzące z tej działalności - nie stanowią masy spadkowej po zmarłym współmałżonku i nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Tym samym nie podlegają uwzględnieniu w zgłoszeniu SD-Z2 na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. W przeciwnym wypadku doszłoby do sytuacji, w której majątek w całości nabyty w ramach działalności gospodarczej (stanowiący w 100% własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą finansowany środkami pochodzącymi z tej działalności) z chwilą śmierci współmałżonka i na mocy postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku staje się własnością spadkobierców wyszczególnionych w postanowieniu Sądu w częściach ułamkowych - w tym przypadku w 1/6 części córki, w 1/6 części syna i 2/3 części swojej. Taka sytuacja nie znajduje potwierdzenia w żadnych przepisach prawa.

W związku z powyższym, według oceny Wnioskodawczyni, składniki majątku które nabyła w trakcie prowadzonej działalności na swoje własne imię i nazwisko, za środki finansowe pochodzące z tej działalności - nie stanowią masy spadkowej po zmarłym współmałżonku i nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nie podlegają uwzględnieniu w zgłoszeniu SD-Z2 na podstawie art. 4a ww. ustawy. W związku z powyższym nie uwzględnienie ich w zgłoszeniu SD-Z2 będzie zasadne i nie narazi Jej na żadne negatywne konsekwencje podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

Stosownie zaś do treści art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych składa się w postaci urzędowego formularza SD-Z2, którego aktualnie obowiązujący wzór został załączony do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. Nr 235, poz. 1590).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.) zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zawiera następujące dane:

1.

datę powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia datę uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku;

2.

miejsce i cel składania zgłoszenia;

3.

dane identyfikujące podatnika obowiązanego do złożenia zgłoszenia i jego adres zamieszkania;

4.

dane identyfikujące spadkodawcę, darczyńcę lub inną osobę, od której lub po której zostały nabyte własność rzeczy lub prawa majątkowe, oraz adres zamieszkania tej osoby;

5.

tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych;

6.

dane dotyczące rodzaju dokumentu potwierdzającego nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych;

7.

dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych;

8.

dane dotyczące stosunku osobistego nabywcy do osoby, od której lub po której została nabyta własność rzeczy lub praw majątkowych;

9.

oświadczenie i podpis nabywcy.

Ustawodawca w wyżej cytowanym art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyraźnie wskazał, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, gdy ich nabycie wynika (ma związek) z konkretnie wskazanych tytułów prawnych, w tym nabycie spadku (udziału spadkowego).

Trzeba tu zwrócić uwagę, że chodzi tu o każde nabycie własności rzeczy i nabycie każdego prawa majątkowego bez względu na to, czy chodzi o prawa rzeczowe (np. prawo wieczystego użytkowania), czy też obligacyjne (np. dziedziczenie najmu, itp.). Przy czym pojęcie rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 1 ww. ustawy należy rozumieć w sensie cywilnoprawnym.

W świetle postanowień Kodeksu cywilnego w skład spadku wchodzi ogół praw, jakie przysługiwały spadkodawcy, a więc także espektatywy nabycia praw. W konsekwencji wszystkie one podlegają dziedziczeniu i są wskutek tego przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawczynię, terminowe zgłoszenie wszystkich składników majątkowych wymienionych we wniosku skutkować będzie zwolnieniem z podatku od spadków i darowizn. Prawidłowo i terminowo złożony druk SD - Z2 kończy postępowanie w sprawie nabycia spadku.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i zaprezentowane powyżej uregulowania prawne w tym zakresie należy stwierdzić, iż po spełnieniu warunku terminowego zgłoszenia nabycia rzeczy i praw majątkowych, przysługuje Wnioskodawczyni prawo do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres:

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl