IPTPB2/4310-2/11-2/KK - Opodatkowanie darowizny na rzecz córki.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/4310-2/11-2/KK Opodatkowanie darowizny na rzecz córki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

W związku ze skargą z dnia 22 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 9 sierpnia 2011 r. Nr IPTPB2/436-9/11-2/k.k. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny, doręczoną w dniu 16 sierpnia 2011 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), uwzględnia skargę w całości, w związku z czym zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 9 sierpnia 2011 r. Nr IPTPB2/436-9/11-2/k.k., uznając stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na wniosek Wnioskodawczyni (data wpływu 20 maja 2011 r.) wydał zaskarżoną indywidulaną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 9 sierpnia 2011 r. Nr IPTPB2/436-9/11-2/k.k. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny, stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni zawarte w ww. wniosku było nieprawidłowe.

We wniosku (data wpływu 20 maja 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiono następujący stan faktyczny;

W dniu 11 marca 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z deweloperem umowę przedwstępną o wybudowanie, ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi i miejscem postojowym. Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni zobowiązała się do wpłat określonych kwot pieniężnych na zakup mieszkania.

W dniu 4 kwietnia 2010 r. pomiędzy Wnioskodawczynią, jako Obdarowaną, a matką Wnioskodawczyni, jako Darczyńcą, została zawarta umowa darowizny określonej kwoty pieniężnej z poleceniem Darczyńcy wykorzystania tej kwoty przez Wnioskodawczynię na zaspokojenie Jej potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła i zobowiązała się przeznaczyć darowane Jej środki pieniężne na cel określony w umowie. Równocześnie Wnioskodawczyni wskazała w przywołanej umowie darowizny, że kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny, Darczyńca ma przelać na rachunek bankowy podmiotu - dewelopera, z którym Wnioskodawczyni zawarła przywołaną na wstępie umowę przedwstępną. Realizując zapisy umowy darowizny, Darczyńca przekazał kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię. Na przelewie został określony tytuł wpłaty - został przywołany nr umowy łączącej dewelopera z Wnioskodawczynią i zostało wskazane Jej nazwisko oraz imię. Nabycie w ramach umowy darowizny środków pieniężnych, Wnioskodawczyni zgłosiła w przewidzianym prawem terminie do Naczelnika właściwego dla Niej Urzędu Skarbowego.

W związku z tym, zadano następujące pytanie:

Czy darowizna pomiędzy matką, a Wnioskodawczynią, udokumentowana zawartą umową darowizny i przelewem darowanej kwoty na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię w umowie darowizny, nie będący rachunkiem bankowym Wnioskodawczyni, a rachunkiem bankowym dewelopera, zgłoszona w prawem przewidzianym trybie do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, z treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że uzyskanie zwolnienia podatkowego w przypadku dokonania darowizny pieniężnej zależne jest od łącznego spełnienia warunków:

* darowizna musi być dokonana pomiędzy osobami wymienionymi w tym przepisie;

* obdarowany musi złożyć zgłoszenie o nabyciu darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego;

* darowizna musi być udokumentowana dowodem przekazania środków m.in. na rachunek bankowy nabywcy.

Według Wnioskodawczyni, warunki niezbędne do uzyskania zwolnienia zostały spełnione. Darowizna dokonana pomiędzy Darczyńcą (matką), a Wnioskodawczynią jest darowizną pomiędzy osobami bliskimi, darowizna została zgłoszona w przewidzianym prawem terminie i została udokumentowana w sposób właściwy. Wpłata została dokonana zgodnie z dyspozycją Wnioskodawczyni zawartą w umowie darowizny. W sytuacji, gdy wpłata jest dokonywana przez Darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej deweloperowi od Wnioskodawczyni, jest to również wpłata "na rachunek bankowy nabywcy", spełniająca wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przelew ten oczywiście jest wykonywany w związku z umową łączącą dewelopera z Wnioskodawczynią, a nie Darczyńcą. Dokonanie wpłaty przez Darczyńcę zamiast Obdarowanego (Wnioskodawczyni) na konto dewelopera, ze szczegółowym określeniem tytułu wpłaty, jest jedynie pominięciem zbędnego pośrednika, przy pełnym zachowaniu celu ustanowionego przepisu. Takie przekazanie (wraz z umową) wyraźnie i niewątpliwie dokumentuje wykonanie darowizny. Sformułowanie "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi być to konto jakie bank prowadzi dla Obdarowanej (Wnioskodawczyni).

Wnioskodawczyni podkreśliła, że powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w licznych orzeczeniach sądowych. I tak, np. wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 1952/08 NSA, w Warszawie stwierdził, że "Sformułowanie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi być to konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego". Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. akt II FSK 2028/08 NSA w Warszawie stwierdził że "w sytuacji, gdy wpłata jest dokonywana przez darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej mu od obdarowanego, to również jest to wpłata "na rachunek bankowy nabywcy".

W świetle przytoczonych wyżej argumentów, należy przyjąć, że darowizna dokonana na rzecz Wnioskodawczyni, udokumentowana również przelewem dokonanym przez Darczyńcę na rzecz dewelopera, spełnia wymogi zawarte w dyspozycji art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia.

W dniu 9 sierpnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną Nr IPTPB2/436-9/11-2/k.k., uznając, iż stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (data wpływu 20 maja 2011 r.) jest nieprawidłowe.

Interpretację doręczono w dniu 16 sierpnia 2011 r.

Nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, Strona, pismem z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.), wniosła wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Strona w złożonym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa wskazała na naruszenie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, poprzez jego niewłaściwą interpretację. W związku z naruszeniem przepisów prawa, Strona wezwała do usunięcia naruszenia, poprzez uznanie Jej stanowiska za prawidłowe.

Po dokonaniu analizy zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia 7 września 2011 r. Nr IPTPB2/415W-11/11-2/k.k., stwierdził brak podstaw do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa doręczono w dniu 13 września 2011 r.

Na powyższą interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Nr IPTPB2/436-9/11-2/k.k. Wnioskodawczyni, pismem z dnia 22 września 2011 r. (data stempla pocztowego 27 września 2011 r., data wpływu 28 września 2010 r.), złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z tytułu naruszenia prawa.

Skarżąca zarzuca ww. interpretacji indywidulanej naruszenie prawa tj.:

* art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. Nr 93, poz. 768 z 2009 r. z późn. zm.), poprzez przyjęcie, że nie zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, określonego w art. 4a ust. 1 tej ustawy,

* art. 120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), poprzez dokonanie nieprawidłowej wykładni przepisów prawa oraz w sposób niezgodny z celem, jakiemu norma ma służyć - takie działanie narusza zawartą w tym przepisie zasadę legalizmu i praworządności,

* art. 121 § 1 w związku z art. 122 Ordynacja podatkowa, poprzez prowadzenie postępowania podatkowego w sposób naruszający zaufanie do organów władzy publicznej w związku z pominięciem utrwalonego orzecznictwa sądowego,

* art. 2 Konstytucji RP, poprzez dokonanie błędnej interpretacji wykładni przepisu prawa, bez uwzględnienia celu uchwalenia przepisu oraz skutku jaki powinien być osiągnięty,

* art. 217 Konstytucji RP w związku z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, poprzez dopuszczenie się przez organ podatkowy ograniczenia prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku tylko do jednego z możliwych zdarzeń, choć ograniczenie to nie wynika z ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W ocenie Skarżącej, interpretacja przepisów prawa podatkowego dokonana przez Ministra Finansów jest wadliwa, ponieważ wykładnia została ograniczona jedynie do wykładni językowej. Doprowadziło to bez żadnego uzasadnienia do zawężenia dyspozycji art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wykładnia winna być połączona z analizą celu regulacji prawnej przywołanego przepisu oraz uzupełniona wnioskami płynącymi z zastosowania innych rodzajów wykładni tj. historycznej, systemowej, funkcjonalnej i logicznej. Zdaniem Skarżącej, zwrot "na rachunek bankowy nabywcy", nie oznacza, że musi to być konto prowadzone na Jej nazwisko. Może być to również konto, które Skarżąca wskazała w umowie jako konto do wpłaty pieniędzy.

Skarżąca podnosi, że sądy zajmowały się interpretacją przepisu art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W wyroku z dnia 14 kwietnia 2011 r. Sygn. akt III SA/Po 65/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził, że "warunek przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy.....jest wymogiem wyłącznie technicznym, związanym z przewidzianą przez ustawodawcę potrzebą udokumentowania faktycznego przeprowadzenia darowizny, warunek ten nie może być utożsamiany z istotą przedmiotowego zwolnienia podatkowego". W wyroku z dnia 7 kwietnia 2010 r. Sygn. akt II FSK 2028/08, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że " W sytuacji, gdy wypłata jest dokonywana przez darczyńcę na konto dewelopera tytułem raty przysługującej mu od obdarowanego, to również jest to wpłata "na rachunek bankowy nabywcy" spełniająca wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn". Podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 7 kwietnia 2010 r. Sygn. akt II FSK 1952/09, w wyroku z dnia 22 września 2010 r. Sygn. akt II FSK 818/09 i WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 1 marca 2011 r. Sygn. akt ISA/Gd 32/11. Skarżąca wskazuje, że działanie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi polegające na zastosowaniu jedynie wykładni językowej doprowadziło do ograniczenia prawa do korzystania z przewidzianego prawem zwolnienia podatkowego. Pominięcie przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi przy wykładni celu i skutku jaki ustawodawca chciał osiągnąć, pominięcie jednolitego i utrwalonego już orzecznictwa skutkuje, naruszeniem zasady legalizmu i praworządności oraz podważa zaufanie do organu władzy publicznej.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, zdaniem Skarżącej, należy uznać, że skarga jest uzasadniona i zasługuje na uwzględnienie. W związku z tym, Skarżąca wnosi o uchylenie zaskarżonej interpretacji.

Stosownie do art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, po rozpatrzeniu skargi z dnia 22 września 2011 r. (data stempla pocztowego 27 września 2011 r., data wpływu 28 września 2011 r.), uwzględnia skargę w całości i stwierdza, że stanowisko Skarżącej przedstawione we wniosku (data wpływu 20 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny - jest prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, rozpatrując ponownie wniosek w przedmiotowej sprawie, zważył co następuje.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 11 marca 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła z deweloperem umowę przedwstępną o wybudowanie, ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi i miejscem postojowym. Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni zobowiązała się do wpłat określonych kwot pieniężnych na zakup mieszkania.

W dniu 4 kwietnia 2010 r. pomiędzy Wnioskodawczynią, jako Obdarowaną, a matką Wnioskodawczyni, jako Darczyńcą, została zawarta umowa darowizny określonej kwoty pieniężnej z poleceniem Darczyńcy wykorzystania tej kwoty przez Wnioskodawczynię na zaspokojenie Jej potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła i zobowiązała się przeznaczyć darowane Jej środki pieniężne na cel określony w umowie. Kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny, Darczyńca miał przelać na rachunek bankowy podmiotu - dewelopera, z którym Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną. Realizując zapisy umowy darowizny, Darczyńca przekazał kwotę stanowiącą przedmiot umowy darowizny na rachunek wskazany przez Wnioskodawczynię.

Stosownie do art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycie w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową lub przekazem pocztowym.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku, oprócz warunku zgłoszenia nabycia tych środków w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, jest również warunek udokumentowania przekazania tych środków na rachunek bankowy nabywcy lub jego rachunek prowadzony przez SKOK albo za pośrednictwem poczty.

Podnieść należy, że wykładnię językowa art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie może sprowadzać się do szukania sensu poszczególnych wyrazów, lecz powinna być połączona z analizą celu regulacji prawnej. Celem przedmiotowego zwolnienia jest zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny. W związku z tym, podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Sformułowanie użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że darowizna otrzymana przez Wnioskodawczynię, przekazana na konto dewelopera, korzysta ze zwolnienia wymienionego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 20 maja 2011 r. jest prawidłowe.

Nadmienić należy, że w przedmiotowym wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że zostały spełnione warunki dotyczące zgłoszenia darowizny w terminie, wymienione w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze powyższe, należało orzec jak w sentencji.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na niniejsze rozstrzygnięcie. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, w terminie trzydziestu dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 54 § 1 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Tryb., ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Tryb.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl