IPTPB2/415-820/11-2/11/JR - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-820/11-2/11/JR Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 30 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z mężem w dniu 1 kwietnia 1987 r., u notariusza (rep. Nr) w drodze zamiany nabyła do wspólności ustawowej własnościowe prawo do lokalu położonego przy ul. W. (obecnie P. W.) o powierzchni 57,84 m #178; w zamian za lokal położony przy ul. K. o powierzchni 32,52 m #178;. Wszelkie podatki według wówczas obowiązujących przepisów zostały przez Wnioskodawczynię i Jej męża zapłacone tj. opłata skarbowa 106.713,00 zł (US). Przez cały okres Wnioskodawczyni wraz z mężem jako właściciel figurowała w ewidencji i płaciła podatek od nieruchomości oraz była tam zameldowana.

Na skutek błędu Państwowego Biura Notarialnego (PBN) nie nastąpiło wpisanie Wnioskodawczyni do księgi wieczystej. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym w 1987 r., Gminie przysługiwało prawo pierwokupu. Zaginęły dokumenty, z których wynikało, że PBN przesłało kopię aktu do Gminy jak również brak było w Gminie takich dokumentów. Nie można było ustalić czy Gmina udzieliła odpowiedzi, że nie korzysta z prawa pierwokupu. Kiedy Wnioskodawczyni wraz z mężem wystąpiła w roku 2010 do Gminy o wydanie zaświadczenia o nieskorzystaniu z prawa pierwokupu, okazało się, że Gmina odmówiła z uwagi na termin przedawnienia do złożenia tego typu oświadczenia. W roku 2010 Wnioskodawczyni wraz z mężem postanowiła sprzedać mieszkanie, ale niestety bez wpisania do księgi wieczystej, nie było to możliwe. W dniu 13 grudnia 2010 r., został sporządzony akt notarialny Rep. w którym przeniesiono na Wnioskodawczynię i Jej męża prawo własności do lokalu położonego przy ul. P. W. (wcześniej ul. W.). Przy czym w akcie tym znajduje się oświadczenie, że przeniesienie prawa nastąpiło w dniu 1 kwietnia 1987 r. Z opisanych dokumentów w akcie notarialnym jednoznacznie wynika, że prawo to zostało nabyte w 1987 r. przez Wnioskodawczynię i Jej męża. Również Urząd Skarbowy w 1988 r. pobrał od Wnioskodawczyni i Jej męża podatek jak od właścicieli.

W dniu 14 lutego 2011 r., Rep. przedmiotowy lokal został sprzedany. Z aktu tego również wynika, że własność została nabyta przez Wnioskodawczynię i Jej męża w 1987 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Od której daty należy liczyć nabycie przedmiotowego prawa mieszkania od roku 1987 czy od 2010.

* Czy na Wnioskodawczyni i Jej mężu istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie istnieje na Niej i Jej mężu obowiązek uiszczenia podatku dochodowego, gdyż nabycie mieszkania nastąpiło w 1987 r. Kolejny akt notarialny został wyłącznie sporządzony w celu wpisania Wnioskodawczyni i Jej męża do księgi wieczystej, gdyż błąd Państwowego Biura Notarialnego, nie był do naprawienia w żaden inny sposób. Wszelkie należności podatkowe w postaci opłaty skarbowej zostały uiszczone przez Wnioskodawczynię i Jej męża w wysokości 106.713,00 zł w roku 1988 na podstawie dodatkowej decyzji wymiarowej. Dla Urzędu Skarbowego nabycie własności mieszkania nastąpiło w 1987 r. W ocenie Wnioskodawczyni z uwagi na nabycie własnościowego prawa do lokalu w 1987 r. nie powstaje przychód do opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym przepisem jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedstawionym stanie faktycznym nabycie własnościowego prawa do lokalu nastąpiło w 1987 r. Sprzedaż natomiast w 2011 r. Nie ulega zatem wątpliwości, iż zbycie prawa majątkowego nastąpiło po upływie 5 lat od daty jego nabycia. Nie powstał więc przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pobrano od Wnioskodawczyni i Jej męża podatki obowiązujące przez Urząd Skarbowy w 1988 r.

Samo sporządzenie aktu notarialnego w 2010 r. naprawiające błędy Państwowego Biura Notarialnego i wpisujące Wnioskodawczynię i Jej męża do Księgi Wieczystej było czynnością umożliwiającą sprzedaż przedmiotowego lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości, oraz praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) i c), nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W złożonym wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że wraz z mężem w 1987 r., nabyła w drodze zamiany własnościowe prawo do lokalu. W 2010 r. prawo własności do lokalu zostało notarialnie przeniesione na Wnioskodawczynię i Jej męża. Przedmiotowe mieszkanie sprzedano w 2011 r. Wnioskodawczyni wskazuje, że zarówno z aktu notarialnego z 2010 r., jak i z 2011 r. wynika, że własność ww. lokalu została nabyta w 1987 r. i wtedy nastąpiło przeniesienie prawa. Natomiast sporządzenie aktu notarialnego w 2010 r. i przeniesienie prawa własności do ww. lokalu miało umożliwić wpisanie Wnioskodawczyni i Jej męża do księgi wieczystej.

Wobec tak przedstawionego stanu faktycznego, należy uznać, iż przeniesienie prawa własności w 2010 r., nie było zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia, aż do dnia sprzedaży lokalu upłynął okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Zatem, w przedmiotowej sprawie sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie stanowi dla Wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tym samym nie powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z jego sprzedaży.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego oraz powołanych przepisów należy uznać, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o zawarty we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przedstawione przez Wnioskodawczynię stanowisko i odnosi się wyłącznie do opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, stanowiącego część składową nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, został złożony przez Wnioskodawczynię, jako jednego ze Współwłaścicieli lokalu mieszkalnego, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela (męża).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl