IPTPB2/415-766/13-6/KSM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-766/13-6/KSM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 24 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismami z dnia 14 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) i z dnia 4 marca 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 3 lutego 2014 r., Nr IPTPB2/415-766/13-2/KSM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wystąpił do Wnioskodawcy o usunięcie braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 7 lutego 2014 r., natomiast w dniu 17 lutego 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 14 lutego 2014 r.).

Następnie pismem z dnia 27 lutego 2014 r., Nr IPTPB2/415-766/13-4/KSM, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy - Ordynacja podatkowa - ponownie wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 3 marca 2014 r., natomiast w dniu 4 marca 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data złożenia 4 marca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny, doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. i z dnia 4 marca 2014 r.

W dniu 28 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca uzyskał przychód ze sprzedaży mieszkania, które nabył w spadku po rodzicach. Ojciec Wnioskodawcy zmarł w 2010 r., matka w 2012 r. Wnioskodawca podał, że wie, że ponieważ nie upłynęło 5 lat od nabycia mieszkania musi zapłacić podatek dochodowym od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. mieszkania. Dodał, że przychód uzyskany z ww. tytułu stanowi Jego majątek odrębny. Wnioskodawca wskazał, że w 2008 r. wspólnie z żoną zaciągnął kredyt hipoteczny, przeznaczony na spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez Bank X., przeznaczonego na sfinansowanie zakupu nieruchomości oraz na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z nieruchomością położoną w L., gdzie Wnioskodawca obecnie mieszka. Podał również, że część dochodu uzyskanego ze sprzedaży ww. mieszkania, tj. 45 977 zł 96 zł, przeznaczył na całkowitą spłatę kredytu hipotecznego zamieszkałego domu. Dodatkowo wskazał, że posiada z żoną wspólność małżeńską.

Następnie w uzupełnieniu wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. dodał, że nie był jedynym spadkobiercą. Zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w L. I Wydział Cywilny, spadek po M. K. nabyły dzieci zmarłej: M i J, po #189; każde z nich. Przedmiotem spadku było jedynie mieszkanie spółdzielcze własnościowe położone w L., nie było innych składników majątku spadkowego. Wnioskodawca podał, że nie było potrzeby przeprowadzania działu spadku, gdyż spadkobiercy byli zgodni co do otrzymanych części spadku po #189;, a także co do sprzedaży swoich udziałów.

Strony, przed dokonaniem sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego podpisały w dniu 26 sierpnia 2013 r. umowę, w której stwierdzono, że:

a.

jedynym majątkiem wchodzącym w skład masy spadkowej po zmarłej matce M. K. jest ww. lokal mieszkalny;

b.

spadkobiercy uzyskaną sumą ze sprzedaży lokalu podzielą się po połowie;

c.

sprzedaż wymienionego lokalu oraz sposób podziału uzyskanej ze sprzedaży lokalu ceny między stronami, wyczerpuje wszelkie roszczenia między innymi z tytułu podziału majątku wspólnego otrzymanego w spadku po matce.

Udział Wnioskodawcy w spadku pozostał niezmieniony i był taki sam jak w stwierdzeniu nabycia spadku w wyżej wymienionym Postanowieniu Sądu, tj. wynoszący #189; części. Przedmiotowa nieruchomość - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - została odpłatnie zbyta aktem notarialnym w dniu 28 sierpnia 2013 r. Odpłatne zbycie nie zostało dokonane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz prywatnie przez osoby fizyczne, które nabyły spadek po rodzicu.

Wnioskodawca wskazał, że wraz z małżonką dokonali zakupu domu jednorodzinnego mieszkalnego, sfinansowanego kredytem zaciągniętym najpierw w dniu 7 listopada 2001 r. w Banku X, a następnie w dniu 11 lutego 2008 r. w Banku Y.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 4 marca 2014 r. Wnioskodawca doprecyzował, że dział spadku nie został przeprowadzony, zarówno w odniesieniu do części nabytej w spadku po ojcu, jak i po matce, a przedmiotem spadku było jedynie mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Ponadto wyjaśnił, że kredyt zaciągnięty w 2008 r. w Banku Y został przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego w 2001 w Banku X (był to kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym). Kredyt zaciągnięty w 2008 r. w Banku Y jest kredytem mieszkaniowym hipotecznym. Wnioskodawca podał, że środki z tego kredytu zostały przeznaczone na spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez Bank X. przeznaczonego na sfinansowanie zakupu nieruchomości oraz na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z nieruchomością położoną w L., stanowiącego własność kredytobiorcy J. i J. K. Wnioskodawca wskazał, że przychód otrzymany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku po ojcu i matce został przeznaczony na spłatę kredytu mieszkaniowego hipotecznego zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y, który został zaciągnięty na spłatę kredytu zaciągniętego w 2001 r. w X na zakup ww. domu mieszkalnego. Ponadto część tego przychodu została przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y w części przypadającej na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z wykończeniem i remontem ww. domu mieszkalnego. Wnioskodawca dodał, że na powyższe wydatki nie posiada dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Odrębnie od powyższego dodał także, że część przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. mieszkania nabytego w spadku, przeznaczył na remont budynku mieszkalnego mieszczącego się w L. (Wnioskodawca wskazał przy tym, że wydatki te nie były sfinansowane ww. kredytem). Dodatkowo podał, że poniósł koszty związane z odpłatnym zbyciem mieszkania nabytego w spadku po ojcu i matce, tj. wynagrodzenie dla dwóch biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 3 marca 2014 r.:

1. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po ojcu i matce Wnioskodawca może przeznaczyć w części na spłatę kredytu zaciągniętego w Banku Y w 2008 r.

2. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku po ojcu i matce Wnioskodawca może przeznaczyć w części na cele mieszkaniowe, tj. remont domu mieszkalnego mieszczącego się w L. (wydatki te nie były sfinansowane ww. kredytem).

3. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku Wnioskodawca może pomniejszyć o koszty wynagrodzenia dla dwóch biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku z dnia 4 marca 2014 r.,

Ad.1)

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może On przeznaczyć przychód otrzymany w spadku po ojcu i matce na spłatę kredytu zaciągniętego w Banku Y w 2008 r.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca może przeznaczyć przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku na cele mieszkaniowe, tj. remont domu mieszkalnego w L.

Ad. 3)

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży mieszkania nabytego w spadku Wnioskodawca może pomniejszyć o koszty wynagrodzenia dla dwóch biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, ich części lub praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku odpłatnego zbycia (sprzedaży) nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie zarówno daty, jak i formy nabycia nieruchomości.

We wniosku wskazano, że Wnioskodawca nabył spadek po ojcu w 2010 r., a po matce w 2012 r. Przedmiotem spadku było jedynie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położone w L., nie było innych składników majątku spadkowego. Dział spadku nie został przeprowadzony, zarówno w odniesieniu do części nabytej w spadku po ojcu, jak i po matce. Wnioskodawca wskazał, że nie było potrzeby przeprowadzania działu spadku, gdyż spadkobiercy byli zgodni co do otrzymanych części spadku po #189;.

Zgodnie z art. 924 i 925 ww. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy (spadkodawców) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 1035 powyższej ustawy, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

W związku powyższym stwierdzić należy, że Wnioskodawca nabył udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w dwóch datach, tj.:

* w części w 2010 r. - z chwilą śmierci ojca,

* w części w 2012 r. - z chwilą śmierci matki.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zatem, odpłatne zbycie przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałowi nabytemu zarówno w 2010 r., jak i w 2012 r., w drodze spadku, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem dokonane zostało przed upływem pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym przepisie, tj. dla części nabytej w 2010 r. - przed upływem 31 grudnia 2015 r., dla części nabytej w 2012 r. - przed upływem 31 grudnia 2017 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 powołanej ustawy).

Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Do kosztów odpłatnego zbycia można zaliczyć takie wydatki, jak: prowizje pośredników w obrocie nieruchomościami, koszty ogłoszeń w prasie, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca poniósł koszty związane z odpłatnym zbyciem udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po ojcu i matce, tj. wynagrodzenie dla dwóch biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przychód Wnioskodawcy uzyskany ze zbycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia, czyli wydatki jakie zostały poniesione przez Wnioskodawcę, aby transakcja sprzedaży doszła do skutku, tj. wynagrodzenie uiszczone przez Wnioskodawcę dla dwóch biur pośrednictwa nieruchomości.

Dodatkowo nadmienić należy, że stosowanie do art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy lub praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

* dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

* dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30 ust. 5 ww. ustawy).

Nadmienić jednak należy, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Poza tym, z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na ww. cele, sprzedaż ta powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku. Warunek wydatkowania dotyczy bowiem wyłącznie przychodu ze sprzedaży, a nie jakichkolwiek posiadanych przez podatnika środków finansowych. Przy tym, momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na ww. cele jest data faktycznego wydatkowania przychodu, bowiem przepis ten wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonym w tej umowie. Podatnik musi jednoznacznie udowodnić, że to te środki finansowe, a nie inne zostały na ten cel przeznaczone. Wobec tego ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Do obliczenia wysokości zwolnienia mogą być uwzględnione wyłącznie te wydatki, które poniesione zostały najwcześniej w dniu odpłatnego zbycia.

Zwolnienie, o którym mowa powyżej obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na uważa się:

1.

wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2.

wydatki poniesione na:

a.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

b.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

c.

spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;

Na podstawie art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1.

nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Powołany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym wiąże skutki prawne w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia - w warunkach określonych w ustawie - uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przychodu wyłącznie na cele wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy. Zatem podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym, jest fakt wydatkowania począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie środków z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w ustawie własne cele mieszkaniowe. Ustawodawca formułując przedmiotowe zwolnienie w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania.

Dodatkowo ustawodawca w art. 21 ust. 29 ww. ustawy wskazuje, że w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Mając na uwadze art. 21 ust. 30 ww. ustawy, wskazać również trzeba, że przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponieważ wyliczenie zawartych w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący (enumeratywny), to tylko realizacja celów w nim wymienionych, przy jednoczesnym niespełnieniu przesłanek negatywnych wskazanych w art. 21 ust. 28 i 30, pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, np. na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b ustawy, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca przeznaczył przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po ojcu i matce, m.in. na spłatę kredytu mieszkaniowego hipotecznego zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2001 r. w Banku X na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z wykończeniem i remontem ww. budynku mieszkalnego, a także na sfinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnego.

W kwestii możliwości przeznaczenia części przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y wskazać należy, że zgodnie z wyżej cytowanym art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie ma zastosowanie do przychodów, które zostały przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy, oraz na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z wykończeniem i remontem tego budynku mieszkalnego. Istotne jest to, aby spłacany kredyt zaciągnięty był przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Zatem, jeśli kredyt refinansowy jest którymś z kolei kredytem, ale ostatecznie przeznaczony jest na spłatę kredytu na cele mieszkaniowe - podatnik zachowuje prawo do zwolnienia. Jednakże jeśli kredyt refinansowy jest związany z restrukturyzacją kilku zobowiązań kredytowych i służy np. spłacie kredytu mieszkaniowego i innego kredytu, wówczas do zwolnienia kwalifikują się te przychody, które odpowiadają tej części kredytu refinansowego, jaka została przeznaczona na spłatę kredytu mieszkaniowego i odsetek od niego. Kredyt na cele mieszkaniowe musi być również zaciągnięty przez podatnika chcącego skorzystać z ulgi. Nie ma możliwości, aby zwolnienie dotyczyło spłaty kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez inną osobę niż podatnik chcący skorzystać z ulgi.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny sprawy stwierdzić należy, że przedmiotowy kredyt, który Wnioskodawca zaciągnął w Banku Y w 2008 r. spełnia dyspozycję art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b, ponieważ wiązał się z realizacją celu mieszkaniowego Wnioskodawcy, jakim była spłata innego kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2011 r. w Banku X na zakup domu mieszkalnego Wnioskodawcy oraz refinansowanie wydatków związanych z tą nieruchomością, tj. wydatków poniesionych na wykończenie i remont tego budynku mieszkalnego.

Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości zwolnienia od opodatkowania części przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, na remont domu mieszkalnego wyjaśnić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym nie definiują pojęcia "remont", nie określają również jakiego rodzaju wydatki wchodzą w zakres tego zwolnienia. Zatem, wymienione pojęcie rozumieć należy w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji.

I tak w świetle przepisu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) poprzez "remont" należy rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Za "remont" uważa się w szczególności wykonanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji).

Pojęcie remontu wyczerpująco wyjaśnił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 marca 1998 r. sygn. akt I SA/Gd 886/96 stwierdzając: "za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji."

Zatem stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabytego w 2010 r. i 2012 r. w drodze spadku, w części przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. remont budynku mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy.

Reasumując, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w spadku po ojcu i matce, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Zauważyć należy, że zgodnie z art. 19 ww. ustawy, Wnioskodawca może pomniejszyć ten przychód o koszty odpłatnego zbycia, tj. wydatek poniesiony na zapłatę wynagrodzenia dla dwóch biur pośrednictwa nieruchomościami.

Podkreślić jednak należy, że przeznaczenie przez Wnioskodawcę przychodu uzyskanego z ww. tytułu, w terminie określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b ww. ustawy, tj. na spłatę kredytu mieszkaniowego hipotecznego zaciągniętego w Banku Y w 2008 r. na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w Banku X w 2001 r. na zakup nieruchomości mieszkalnej Wnioskodawcy oraz na refinansowanie nieudokumentowanych kosztów związanych z wykończeniem i remontem tego budynku, a także na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d powyższej ustawy, tj. na remont tego domu, umożliwia Mu skorzystanie ze zwolnienia od opodatkowania tego przychodu (dochodu) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Wskazać przy tym należy, że kwestia wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości powinna być dla celów podatkowych udokumentowana rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku.

W przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

W związku z powyższym, kwestią istotną jest posiadanie przez Wnioskodawcę dokumentów stwierdzających przeznaczenie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem Wnioskodawca obowiązany jest posiadać dokumenty, którymi uprawdopodobni poniesienie przez Niego wydatków na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y (np. przelewy bankowe, potwierdzenie wpłat), oraz na remont budynku mieszkalnego (np. rachunki, faktury).

Końcowo tutejszy Organ wskazuje, że Wnioskodawca we własnym stanowisku odniósł się do możliwości przeznaczenia przychodu otrzymanego w spadku po ojcu i mamie na spłatę kredytu zaciągniętego w 2008 r. w Banku Y. Mając jednak na uwadze merytoryczną treść przedmiotowego wniosku oraz wskazane przepisy prawa tutejszy Organ przyjął, że Wnioskodawca miał na myśli możliwość przeznaczenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania otrzymanego w spadku po ojcu i mamie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl