IPTPB2/415-612/11-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-612/11-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1991 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem, z którym jest we wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej otrzymali przydział na mieszkanie spółdzielcze. W kolejnych latach spłacili przypadającą na Nich część kredytu jaki spółdzielnia zaciągnęła na budowę budynków mieszkalnych dla swoich członków. W 1999 r. dokonali ostatniej wpłaty, która dała Wnioskodawczyni i Jej mężowi prawo do posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (potwierdza to uchwała Zarządu Spółdzielni z grudnia 1999 r.). W 2002 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem wystąpiła z wnioskiem o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu ale na realizację tego wniosku musieli czekać kilka kolejnych lat. W rezultacie w październiku 2007 r. otrzymali potwierdzoną aktem notarialnym umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowę przeniesienia własności lokalu mieszkalnego zawartą w trybie przepisu art. 17 14 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tzn. z własnością tego lokalu związany jest ułamkowy udział części gruntu w nieruchomości wspólnej. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem z początkiem października 2011 r. sprzedała to mieszkanie - czyli 11 lat od pierwotnego nabycia, 4 lata od ustanowienia pełnej własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałej sytuacji można uznać, że podatek nie wystąpi ponieważ liczy się pierwotne nabycie od którego minęło 11 lat, czy też fakt przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność ma wpływ na faktyczną datę jego nabycia. Co za tym idzie czy sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie stanowić źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w 2007 r. miało miejsce ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego, fakt ten nie jest jednak zdarzeniem prawnym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem.

Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Za tym przemawia również fakt, że przekształcenie nie wymagało poniesienia żadnych dodatkowych wydatków oprócz opłacenia taksy notarialnej i opłat związanych z wpisem do ksiąg wieczystych a przecież nabycie wiąże się zawsze z wydatkiem. Ponadto gdyby ustanowienie odrębnej własności lokalu Wnioskodawczyni nie miało miejsca - a nie każdy lokal spółdzielczy przed sprzedażą musi ją mieć, podatek by nie wystąpił. Zdarzenie to nie ma żadnego wpływu na zmianę wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Dlatego zdaniem Wnioskodawczyni na gruncie ww. przepisu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do lokalu mieszkalnego tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które w przedmiotowej sprawie miało miejsce w 1999 r. Reasumując liczy się pierwotne nabycie lokalu, a więc podatek w sytuacji Wnioskodawczyni i Jej męża nie wystąpi

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego odrębną własnością),

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w 1991 r. wraz z mężem otrzymała przydział na mieszkanie spółdzielcze, które w 1999 r. zostało przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Następnie, w październiku 2007 r. przedmiotowy lokal został przekształcony w odrębną własność. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży mieszkania w październiku 2011 r.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia, czy od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W sytuacji, w której Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na Ich rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2007 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na Wnioskodawczynię i Jej męża prawa własności będzie stanowiło tylko inną formę własności, a nie nowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę, iż pięcioletni termin, o którym mowa w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w opisywanym przypadku upłynął z dniem 31 grudnia 2004 r., przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni, jako występującej z wnioskiem. Nie wywołuje skutków prawnych dla męża Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl